1 yaşında, vitamin kullanımı

03/29/2010 08:17:00
neslihana 7Y soruyor:

Herkese merhaba,

Bu haftasonu oğlumu 1 yaş kontrolüne götürdük. Çok şükür herşey yolunda. Sadece doktorumuz vitaminimizi değiştirdi. Artık sadece Sanasol diye bir vitamin kullanmamızı önerdi. Hemen aldık vitamini. Fakat oğlum her içişinde kusuyor. Tadı ve kokusu gerçekten çok kötü(benim bile hoşuma gitmedi). Doktorumuzu aradım birkaç gün ara verin tekrar deneyin, olmazsa devit'e devam ederiz dedi. Sizler neler kullanıyorsunuz bu dönemde? Yada neler kullandınız?

Teşekkürler

Kadın kadına
gündemi
konuş

<123>
03/29/2010 08:56:00

1 yaş sonrasında Devit'i bırakıp şurup formunda Supravit'e başlamıştık. Ada'nın kilosu yaşından ileri olduğu için Supravit'i kullanmamızda sakınca yoktu ancak Ada Supravit'i içmeyi reddedince doktorumuz Sanasol'e geçmişti. Bizim Sanasol ile problemimiz olmadı. Hala da kullanıyoruz. Belki Devit'e geri dönmek yerine farklı bir şurup sorabilirsiniz doktorunuza.

03/29/2010 10:01:00

yemek konusunda sıkıntımız yok aslında , taze sıkılmış meyvesuyu çeşitlerinide severek içiyor. doktorumuz herhangi bir vitamin önermedi, vitamin kullanmalımıyım? dişleri için birşey kullanıyormusunuz?

03/29/2010 10:03:00

Selamlar,
Bize sadece dişler için flor ve birde eylül-nisan ayları arasında Türkiye'deysek flora ilaveten d-vitamini vermemiz önerildi. Başka vitaminimiz yok.
Kısaca güneşten faydalandığı dönemlerde sadece flor tablet, diğer dönemlerde d-flor damla kullanıyorum.
Şuan için multivitamin veya demir takviyesi yok, ileriki aylarda beslenmesinde problem yaşarsak belki başvurulur şuan için hiçbir fikrim yok.

03/29/2010 10:21:00

Biz de 1 yaşından itibaren minadex kullanıyoruz. Aslında son 1 aydır pek kullandığımızı da söyleyemem. Nisan ayında 2yaş kontrolümüz var. Bakalım sonrasında neye devam ederiz, etmeyiz?

03/29/2010 11:10:00

Gunesi gormedigimiz kis ayları icin d vitamini takviyesi kullaniyoruz sadece. Gun icinde 10-15 dakika gunes goruyorsa ek vitamine gerek yok diye biliyorum. Bir de fazlasinin bobrek fonksiyonlarini bozdugunu soylemisti doktorumuz.

Beslenmesinde de bir sikinti olmadigi icin ne demir, ne de ek vitamin takviyesi verdi bize doktor. Fazla demir alimi hem dislerde lekelenmeye neden oluyor, hem de sistemik baska problemler yaratabiliyormus yine doktorumuzun dedigine gore. Ama bu beslenmesinde problem olmayan cocuklar icin tabii..

03/29/2010 11:29:00

bizim doktorumuzda 1 yaşından sonra demiri ve vitamini kesti...

03/29/2010 11:44:00

Arkadaşlar çok teşekkür ederim paylaşımlarınız için. İlk önce meyvesine karıştırıp vermeyi deneyelim olmazsa yeni bir vitamin bakıcaz.

03/29/2010 11:46:00

vitamin kullananlar;

neye istinaden kullanıyorsunuz vitaminleri?
dr neden yazdı?
paylasır mısınız?
merak ediyorum dr yaklasımlarını?

kullanmayanlarda keza oyle,
hoscakalın. 

03/29/2010 13:08:00

Sevgili ikiçocukannesi,
Biz iki ülkeli bir yaşam formu olduğumuz için göçmen kuşlar gibi havalar ısınınce Türkiye'ye gelip, soğuyunca güneye Qatar'a göçtüğümüzden, iki ayrı doktorla devam ediyoruz. Başakçelik açıklamış bende değineyim; iki doktorumuz da profesör, ünvanları benim için seçerken önemliydi, alanlarını ve uzmanlıklarını, hatta özgeçmişlerini vs araştırarak seçtim.

Neyse soruna gelelim;

Multivitamin, her ikiside kullanmamızı tavsiye etmedi. Türkiye'deki doktorumuzun açıklaması şu şekildeydi; beslenme problemi yaşamadığımız çocuklarda özel multivitaminler kullanmayız. Şuan problem yaşamadığımız için kullanmıyoruz, ileride yaşarsak ve gerekirse durum değişebilir.

Demir, Türkiye'deki doktorumuz 1 yaşına kadar koruyucu olarak verdiği Ferrum damlayı, bir yaş sonunda yaptığımız kan tahliline göre değerlendirerek bıraktırdı. Not: 8. ve 12. ayda sadece kontrol amaçlı kan tahlilleri yapıldı. Buradaki doktorumuz ise beslenme şeklini  değerlendirerek devam etmemize gerek olmadığını belirtti. (Qatar'a geldiğimizde oğlum 9. aylıktı.) Ama ben 12.aya kadar devam ettim.

Flor; diş fırçasıyla yeni yeni tanışıyor, ama macunla tanışmasına biraz daha vakit var.

D-vitamini; güneşten yeteri kadar faydanalınamadığı dönemler için, bunu Türkiye'deki doktorumuz eylül-nisan ayları arası olarak tanımlamıştı, ilave d vitamini kullanmamızı önerdi. Buradaki doktorum Türkiye'deki mevsim koşulları için bu durumu onayladı, ancak aynı mantıkla Qatar'da tüm yıl boyunca akşam üstleri veya sabah saatlerinde günde 15-20 dk dışarıda vakit geçirdiğimiz sürece buna ihtiyacı olmayacağını belirtti.

Bizde de durum budur... Şu an sadece flor kullanıyoruz.

03/29/2010 13:19:00

bizim vitamin kullanma nedenimizide başakçelik gayet güzel açıklamış. teşekkür ederim. ek olarak bende söylemek isterim bizim doktorumuzda aynen başakçelik'in doktoru gibi sürekli ilaç verme taraftarı bir doktor değil. ve kendisini sanırım 10 senedir tanıyorum. o yüzdende güveniyorum ve söylediklerini önemsiyorum...

<123>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.