Doğum İzni 2011

Peerren soruyor: 9

Bu doğum izni konusu çok karışık, muhasebecimiz farkılı konuşuyor, buarada farklı şeyler okuyorum. Bunun doğrusu, en güncel hali nedir bilen var mı?
Özel bir şirkette çalışıyorum, sigortam aldığım ücretin altında gösteriliyor,  30 haftalık hamileyim.
1- 32. haftada izne ayrılmazsam en geç 37. haftada izne ayrılmam lazım, aradaki 5 hafta doğum sonrasına ekleniyor. Çalıştığım 5 hafta boyunca şirketten normal maaşımı alıyorum?
2- Farzı misal 37 + 3'de doğum yaptım bu durumda 5 haftam yandı mı? aldığım 5 aylık maaşı iade mi etmem lazım.
3- 37 haftadan sonra dr aldığım doğum izin belgesini Muhasebeye ilettiğimde benim sigorta ödemem durduruluyor mu? + 37 haftadan sonraki tüm izinlerimde maaşım sigortada gözüken tutar üzerinde mi ödenecek.? (aradaki fiyat farkı ne olacak bu durumda?)
4- toplam 16 haftalık doğum iznim bittiğinde dr raporu ile 6 ay ücretsiz izin almam mümkün mü? Bu durumda maaş almıyorum sigortam ödenmiyor değil mi?
5- - toplam 16 haftalık doğum iznim bittiğinde süt izinlerim nasıl hesaplanacak (6 ay ücretsiz izin aldığımı da eklerse)

Çok karışık mı oldu, çok mu soru sordum :)
Lakin yardımcı olursanız çok sevinirim, şimdiden teşk ederim.


9 Cevap


keziii

canım ben sadece bildiğimi söyleyeyim ben 32. haftada ayrıldım izne 38+3te doğum yaptım 1hafta 4 gün yanması gerekiyor normalde ama yeni yasa çıktığı için doktorum 11günü doğum sonrasına eklemiş yani 40.haftada doğum olmuş gibi dönücem tarih yazıyor...yani 37de doğursan 3 haftalık iznin yanmıyor doğum sonrasına aktarılıyor

6ayücretsiz izin isteme hakkımız var ama işyerinin kabul etmesi gerekiyor çıkış yapan yerlerde var bu sürede

süt iznini bende araştırıyorum buradan öğrenirsek süper olur:)


Sueren

Peren, sen 32. Haftayi bir gecir, 37. Hafta izne cikacak gibi plan yap sonra bana dogum tarihlerini msj at ben tum hesaplamalar konusunda yardim ederim.. Ne kadar ucretsiz izin kullanmak istersen onu da mesaj at bir excell tablom var ona oturtur atarim sana...


Sueren

Peren, sen 32. Haftayi bir gecir, 37. Hafta izne cikacak gibi plan yap sonra bana dogum tarihlerini msj at ben tum hesaplamalar konusunda yardim ederim.. Ne kadar ucretsiz izin kullanmak istersen onu da mesaj at bir excell tablom var ona oturtur atarim sana...


Peerren

Keziii ve Sueren ilgi alaka ve bilgileriniz için öncelikle çok teşekkür ederim.
Sueren senin dediğin gibi yapayım ben ozaman, zaten allaha şükür çalışamayacak kadar bir ağırlığım da yok, dr'umda uygun görürse ben 37 haftaya kadar çalışayım. :)) Sonraki durumdan da seni haberdar ederim. :))
Tekrar teşekkür ederim. :)
Kolay gelsin, hoşçakalın.



mmeral

1. Doğum iznine ayrılana kadar normal maaş almanız gerekli.

2. 4857 sayılı iş kanunu madde 74...Kadın işçinin erken doğum yapması halinde ise doğumdan önce kullanamadığı çalıştırılmayacak süreler, doğum sonrası sürelere eklenmek suretiyle  kullandırılır.

3.  Sanırım Sosyal Güvenlik Kurumunuz ödediği için bildirilen tutar kadar ödenecek. (Bu benim yorumum, eşim avukat ona bir daha sorayım) 

4. 4857 sayılı iş kanunu madde 74..."İsteği halinde kadın işçiye, onaltı haftalık sürenin tamamlanmasından veya çoğul gebelik halinde onsekiz haftalık süreden sonra altı aya kadar ücretsiz izin verilir. Bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmaz."
Bu durumda özlük haklarınıza dokunulmaz fakat hiçbiri ödenmez.

5. Kaç gün olduğu önemli değil işe başladığınız an 1 yaşına kadar günde 1,5 saat süt izni hakkınız mevcut.
4857 sayılı iş kanunu madde 74..."Kadın işçilere bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam birbuçuk saat süt izni verilir. Bu sürenin hangi saatler arasında ve kaça bölünerek kulllanılacağını işçi kendisi belirler. Bu süre günlük çalışma süresinden sayılır."

kolay ve sıkıntısız doğumlar dilerim.


egis

Merhaba,
Yeni yasayla erken doğum  olması halinde kullanılmayan izinler yanmıyor.
Maaşınızla ilgili durum çalıştığınız kuruma göre değişir. Benim işyerim normal maaş ödemeye devam ediyor, doğumdan sonra SGK'dan alacağım parayı işyerine vereceğim. Tabi sizin maaşınızı düşük gösterdikleri için SGK'dan alınacak para düşük olacaktır. Ben işyerinizden normal maaşınızı istemenizi öneririm çünkü düşük gösterilmesi zaten yasal bir durum değil.
 Ücretsiz izin için doktor raporuna gerek yok ama bazı işyerleri bu konuda istekli olmayabiliyor.
 Kolaylıklar...


Efuli

kezii , özel sektördemi çalışıyorsun, bir de İstirahatini SGK Hastanesinde mi açtırdın, yoksa sgk anlaşmalı Özel hastanede mi? erken dogum durumunda kullanılmayan izin için soruyorum, teşekkürler


Peerren

Mmeral ve Egis sizlere de çok çok teşekkür ederim, sayenizde daha net kavradım.
% 99 sağlık açısından bir sorun olmadığı taktirde 37 haftaya kadar çalışıyor, sonra allahın izni ile uzun bir süre bebişimle yan gelip yatıyor olacağız :)))
Herkese kolay gelsin.
Hoşçakalın. :)))


keziii

Efulicim benim hastanem özel hastaneydi sgk ile anlaşmalı canım


Cevaplamak için Üye ol