çoçuğa ne çorba yapsam diye düşünenler??? buyrun tavsiye.

08/23/2012 11:21:00
mert_mert 6Y 3Y soruyor:

arkadaşlar oktay ustanın çorbalar ve ekmekler adlı kitabını aldım keşke daha önce alsaymışım..hergün 2 çeşit yapıyorum çok pratik ve evde her daim olabilecek tam aile çorbaları hemde çoçukların damak tadına uygun ..yeni aldım A101 marketten 5 tl hemde.ama gerçekten çok güzel çorbalar var ve tarifler 100 gr tarzında değil 2 kaşık 1 kase gibi anlatılmış..ben genelde göz kararı yapıyorum bazı tariflere ek yapıyorum ama lezzetli ...önceden almalıymışım nette sürekli ne yapsam hep aynı yemek yapıyorum diye arar dururdum şimdi oh dedim valla.tavsiye ediyorum kesinlikle ...

  az önce yaptığım çorba tarifini vericem çok güzel oldu ..

   soğan ıspanak sarımsak küçük küçük doğrayıp kavuruyoruz ..
ıspanaklar pişince 1 kase yoğurt az un ile çırpıp içine katıyoruz ılışlayarak ..içine 1 bardak haşlanmış nohut ve azda göz kararı haşlanmış pirinç ekliyoruz suyunuda ekleyip karıştırıyoruz..
isteğe göre nane biber yakıp dökülebilir üstüne..kaynayınca oldu bitti ..zaten herşey haşlanmış olduğundan çok az kaynasa yeterli ıspanaklar vitamini kaybetmemiş olur..anlatımım belki iyi olmamıştır ama çok basit çorbalar ama çeşitli ..memnun kalacaksınız bir dua edin yeter ...

Kadın kadına
gündemi
konuş

08/23/2012 11:52:00

2 yaşınıda azıcık zorladı soda hanım..27 aylık ..aslında pek meraklı içmeye ama ağzını pek tutturamıyor ve sol eliyle yemeye çalışıyor.çorba kıvamında olan şeyler dışında makarna pilav katı kıvamlı olanları yiyor kaşık çatal kullanımı mevcut..ama çorba gibi şeyleri ben yediriyorum..

ama bırak kendi yesin öğrnsin diyenler mevcut çevremde.

08/24/2012 10:44:00

o zaman heveslerini kırma ben çok inatlaşırsa veriyom kaşığı eline bende başka kaşıkla takviye yapıyorum yani sırayla bir o ağzına sokuyor bir ben..zaten 3 4 kaşı sonrası o yemek oyuna dönüyor yemek yerine tepsiye masaya dökmeye başlıyorlar o sırada ben yediriyom ..

benimkide sofrada oturmak istemiyor illa tepsiyle ya koltukta yada yerde yiyecek ...

08/24/2012 11:10:00

kendi doktorumunda dediği yaş farketmez herkesin mutlaka bir öğününde çorba olmalıymış.o bağırsaklardan geçmeliymiş.ben önüne koyduğum yemekleri atıştırması için koyuyorum mesela oğluma akşam yemeğini 7de veriyorum eşimle ben saat 9 gibi yiyoruz onuda sofrayua oturtup makarna pilav köfte o an ne varsa önüne koyuyorum..yemeye çalışıyor işte makarnayı çok seviyor bazen elleriyle alıp çatala batırıp sonra ağzına sokuyor :))

08/24/2012 11:20:00

çorba candır:-))))))çok çeşit  uydurmasyon çorbalarım vardır.-))ben oğluma tarhana,balkabağı,domates,mercimek,semizotu ve yayla çorbalarını yapıyorum.yarım kase ekmeksiz içiriyorum.tam karnını doyurmadan üstüne de katı yiyecekler yediriyorum.böylece kendi kendine yemesini teşfik edebiliyorum.

kendi yemeyi çok seviyor(yediği günlerde:-))ama çorbayı ben içiriyorum.sanırım 3 yaşına kadar falan da ben içiririm.düzgünce içmeyi öğrenene kadar.

08/24/2012 11:33:00

mar valla pipetle çorba fikri hiç aklıma gelmedi harikasın ama bizim çorba dediğimiz biraz yemek gibi anında tıkanır pipetimiz..içinde her daim sebzeler havuç bezelyemiz vardır ..ama insan böle muhabbet edince fikir sahibi oluyor..bende suluğu evde unutunca evemi dönsem şimdi üstüne dökücek filan telaş ederdim bir bayandan pet şişeye pipet geçirip içirip attığını gördüm yani tek kullanımlık hemde daha hijyen :)) ama o kapağı acaba hep yanındamı taşıyor yada delikli kapakmı var bilemedim :)))

08/24/2012 12:04:00

bizimki su delisi..bardakla içebiliyor ama 2 3 yudum sonrası oda çorba misali oyuna dönüyor ilk başta az az gögsüne sonra kafasına boşaltıyor suyu..sonraa o dökülen damlaların üstüne 3 5 araba alıp anne bak yağmuy yağmuy yani bu yağmur sorunu olmasa bardağı vericem eline ama o yuzden hala suluk..

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.