İdrar numunesi hastaneye nasıl götürülür.

nazveannesi soruyor: 3

Kızımda idrar yolu enfeksiyonu çıktı. Kültürde ml'de 100.000 koliniden çok pseudomonas aeruginosa üredi. 2,5 aylıkende yine aynı bakteri çıkmıştı, 10 tane antibiyotik iğneyle geçirmiştik. Anlamadığım dr.umuz ve başka dr.da bu bakteri sadece hastane ortamında geçebilir bunun içinde çocuğun hastanede birkaç gün yatış yapması lazım dedi. Ama kızım doğduğundan beri hiç hastenede yatmadı, normal doğum yaptım aynı gün içinde taburcu oldum. Acaba o zamandan mı kalma diyorum. Şimdi aynı bakterinin tekrar üremesi çok canımı sıktı kurtulamayacak mıyız biz bu bakteriden. Güçlü bir bakteriymiş ve tekrar antibiyodik iğne kullanacağız. Dr.umuz birde başka bir yerde daha kültür yaptırın dedi ama sonucun değişeceğini zannetmiyorum. Evde idrar poşetini takıp idrarıda steril kaba döküp hastaneye öyle götürmüştük doğru yaptığımızı düşünüyorum. Aranızda evde idrar alıp hastaneye idrar götüren arkadaşlar sizler nasıl götürdünüz? Ayrıca bu bakteriyle daha önce tanışan var mı? Yoksada aman tanışmayın.


13 Cevap


masald

benim kızım 6 aylıkken idrar yolu enfeksiyonu geçirdi.Doğduğundan itibaren 10 kere idrar örneği verdik.Steril poşetinden çıkarmıyoruz biz.poşeti kaba koyup götürüyoruz.

Bence mutlaka farklı bir lab daha götürün derim.Biz aylık kontrollerini acıbademdeki dr umuza götürüyoruz o bile ne olur nolmaz başka lab ı da denetti.Enfeksiyon uzmanına da götürdük iyi ki götürmüşüz de. Acıbademdeki dr muz Zinnad 10 gün tedavisi uygularken enfeksiyon uzmanı prof 24 gün başka daha güçlü bir antibiyotik kullandı,tedavi sırasında her 10 gündebir idrar kültürü aldık geçmeyeceğini anlayınca antibiyotiğği güçlendirdi. Tam 6 ay oldu çok şükür birşey yok amaher ay tahlil yaptırıyoruz tabi...Bu arada enfeksiyon bazı bünyelerin daha kolay kaptığı birşeymiş.Ben bezini saatte bir değiştirirdim,kakasıyla asla bekletmezdim,en iyi bezi kullanıyoruz ama oldu işte...Neyseki tedavisi var,uzun sürdü biraz ama geçti çok şükür.Kız çocklarının korkulu rüyası malesef:((


gesnur

torbada aldığınız idrarı kaba dökmeyeceksiniz. kabı da daha önceden açık tutmayacaksınız. idrar örneğini alır almaz, kabın içine torbayı tıkacaksınız.

sizin yaptığınız yanlış olmuş, idrarı dökmüşsünüz filan. kabı açık tuttunuz bu arada hacayla temas etti, belki de gerçekten enfeksiyon yok, hatalı test oldu. özel bir labaratuara yaptırın, ve sonucu anneoluncaanladım.comdaki dr.kadir beye bir sorun derim..


MCA

ben bu işlemi evde değil hastanede yapıyorum. emzirme odası uygun orada bekliyorum. bi güzel emziriyorum üzerine su içiriyorum ve idrar kesesinin üzerine dairesel şekilde hafifçe masaj yapıyorum, çişini yapması fazla zaman almıyor. idrarı torbasıyla kaba koyuyorum direkt hemşireye teslim ediyorum. dilerseniz bu şekilde bir deneyin. evde strese giriyor insan.
Cevaplamak için Üye ol