Tırnak kenarlarıyla oynama, yolma, koparma

09/13/2012 14:27:00
burcaksahin 6,5Y 2,5Y 2Y soruyor:

Bir süredir oğlumuzda tırnak kenarları ile oynama, kopartma huyu var. 


Başlarda görmemezlikten geldik, üstünde durmadık ama hiç azalmadı aksine arttı.

Bazen ses çıkarmıyorum olmuyor, "tırnak" diyorum hopp bırakıyor, ne yapıyorsun diyorum "oynamadım şaka yaptım" diyor :)

Bir gün ama artık çok sinirlendim bant takıcam diye kızdım. Çünkü ses çıkarmama, görmemezlikten gelme raddesini çoktan geçmiştik. Ağladı "yapmaaacammm" diye söz verdi. o günden sonra ne zaman abartsa "bant" diyorum hop eller cebe giriyor :)

Başlarda ellerini oyalarak geçiştiriyorduk ama bu aralar pek geçiştirilebilecek boyutta değil. 

Şöyle ki: sabah kreşe giderken arka koltuğa dönüp baktım. camdan dışarısını seyrediyor, yüzü gülümsüyor, ama eller bir yandan tırnaklarda :( o sırada nasıl oyalayayım. normal eylemi olmuş adamın.

Daha önce bu durumu yaşamış ve bir pedagoga / bir çocuk psikiyatrına danışmış olanlarınız var mı?

Kadın kadına
gündemi
konuş

<12>
09/13/2012 14:35:00

Saki az önce bir arkadaşıma da yazdım. İşte bu anladığım kadarıyla bir şeyin sıkıntısının dışa atılma yolu da, hem neyin hem de neden :(


Aslında vazgeçirmeye çalışmak yerine neden yaptığını çözmeliyiz önce gibi düşünüyorum.

09/13/2012 14:50:00

haa saki normalmiş yani :) bırakalım da yolsun madem :P

09/13/2012 14:50:00

var, 5 yaşa kadar müdahale yok dedi gelişimci, dikkat dağıtıp elleri meşgul etmeye çalışıyoruzdur, arabada nasıl oyalayabilirim kısmı için ; bişiler düşündürmeye çalış o an, bişiler uydur , dışardaki bişilere odaklanmasını sağla vb. gibi yüksek tonda şarkı söylemeye başla mesela deli gibi görünsende dışarıdan faydası oluyor , tecrübeyle sabittir :) birde birebir daha fazla vakit geçirmeye çalış kuzucumlan

09/13/2012 15:21:00

bende kendimi bildim bileli tırnak yeme, kenarlarının etlerini koparıp yeme(ama yutma yok) gibi  takıntılar mevcut..sanırım ilk başladığımda 4-5 yaşlarındaydım.. çocukluğumda öyle aman aman bi sıkıntım olduğunu hatırlamıyorum. ama annemin uyarmasının hiçbir işe yaramadığını net hatırlıyorum.. o zamanlar anne babalar çocuk psikolojisine bugünkü kadar hassas olmadıklarından bu konu ile ilgili herhangi bir doktora götürülmedim..bu yaşa geldim kendim de gitmedim,   umarım küçük yaşta geçirebilirsiniz çünkü sıkıntılı ve heyecanlı olduğum zamanlar hala ara ara elim ağzıma gidiyor.. 

09/13/2012 19:49:00

çocukken yapıyormuydum hatırlamıyorum ama uzun yıllardır yapıyorum. açıkçası farkında bile olmuyorum. eşimin baskısıyla biraz azalttım hatta yanımda tırnak makası taşımaya başladım soyduklarımı koparmayayım diye. nedenini düşündüm bir tek stres bulabildim, asistanlık yıllarımda tavan yapmıştı mesela, kan revan yara içindeydi sürekli tırnak kenarlarım. ama şu an stres vs yok artık, alışkanlığa dönmüş bendeki.

09/13/2012 20:05:00

arkadaşlar bu tırnak yemek genetik bir şey benim eşim aşırı tırnak yer halası amcası kuzenleri kardeşi hepsi yiyor daha çok tırnak değil de kenarlarında ki etlerini yer çok sinir olurum gördüğüm an yastığı fırlatıyorum yada eline vuruyorum ama gerçekten hastalık kendisi de bunu kabulleniyor sizin de varmı sülalede eşinizin veya sizin tarafınız da yiyen

09/13/2012 21:37:00

Burcakcım benim kızlar 18 aylıktan beri hem el hem ayak tırnaklarını yiyor. Ben tırnak makasları nerede cidden bilmiyorum artık. Ben 22 yaşıma kadar tırnak cevresi etlerimi kopardım cok kotu bir goruntu de oluyor ama su anda onların bu huyunu gormemezlikten geliyorum sadece.

09/13/2012 22:59:00

Sadece bi takıntı alışkanlık olamaz mi?

09/14/2012 06:58:00

Burcak sımdı okuyunca geldı aklıma Ada da da vardı cıddı boyutta kanıyordu hatta zaman zaman.. ben de oje suremeyız boyle yaparsan fılan dıyodum. fakırımın zaten sadece tek parmagına suruyoruz da o ayrı :) ama okula basladıgından berı kalmadı masallah.. bak unutmusum.. aynı anlattıgın gıbı alıskanlık halını almıstı. ama gectı yanı.. endıselenme ama belkıs ı dedıgı olcude de mudehale et kesınlıkle.
bır arkadasımın kızı parmagını emıyor 4 yasında neredeyse..  ıkı egıtımcının cocugu damagı yamuldu artık cocugun o kadar uzuluyorlar kı.. nasıl cozeceklerını sasırdılar..bant da taktılar.konustular da.. odul de denedıler.. ceza da.. o kadar bılınclı ve sevgı dolular kı.. babasından saklanarak yapıyormus :(
yanlıs oldugunu bıle bıle yapıyor yavrum :( buyuyunce bırakıcam ben daha kucugum dıyormus
:(
bu arkadaslarım bastan mudehale etmeyın kendınden gececek demısler. sımdı bastan mudehale etseydık dıye cok pısmanlık duyuyorlar..

09/14/2012 08:41:00

Bizde de aynı problem mevcut, Burçak'la konuşmuştuk. Bu sabah acıyor diye ağladı hatta, o kadar derine inmiş ki artık :( Sadece stresli olduğu zaman değil rahat olduğu anlarda da yapıyor. Nasıl aşmalı, üzerine gitmemek gerek ama canının acıması çok üzdü beni... 

<12>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.