Örnek beslenme tablosuna ihtiyacım var:) 1 yaş

10/17/2011 14:02:00
mayaberry 5,5Y soruyor:

Oğluşun 1 yaşına girmesi ile birlikte, beslenme düzenimiz tamamen değişti.. Alerji seviyesi yüksek bir bebek olduğu için, bazı yasaklı besinler dışında herşeyi yiyebilcek durumda. Şu ana kadar yiyebileceği şeyler kısıtlı olduğu için düzenimiz çok belirliydi. Ancak şimdi yeni bir beslenme programı oluşturmamız lazım. Şimdi oğluşun beslenme düzenini nasıl oluşturup, çeşitlendirebilirim fikirlere ihtiyacım var. Yaptığınız beslenme programını benimle paylaşırsanız çok mutlu olucam.

mesele sadece oğluş için 1 kişik krep nasıl yapabilirm.. sabah kahvaltısını nasıl çeşitlendirebilim..

Teşekkürler..

Kadın kadına
gündemi
konuş

<12>
10/17/2011 14:12:00

1 yaş civarında iştah azalması görünüyor. Eğer sinirleriniz sağlam kalsın istiyorsanız beslenme planı filan hazırlamayın. 1 yaşından sonra siz ne yiyorsanız, ona da aynısından verin. 1 kişilik krep hazırlamak yerine kendinize krep hazırlayın ve bebeğinize ikram edin. Yerse yer, yemezse siz yersiniz. Boşuna da gerilmemiş olursunuz. Yani benim tecrübem böyle en azından; tam sorunuzun cevabı olmadı ama :)

10/17/2011 14:14:00

çok bilmiş tavsiye için sağol :)))) ama beslenme programımızın olması lazım ki bakıcımız o gün ne pişireceğini bilsin :)

10/17/2011 14:16:00

Hala fikrimde ısrarlıyım :) Siz bakıcınıza kendi yemek istediğiniz yemeklerin listesini verin. 1-2 porsiyon fazladan pişirsin efendim, eline mi yapışır? :) Oğlunuzdan artanları da akşam siz yersiniz.

10/17/2011 14:24:00

yok ben almıyım bebişin yediği yemekleri.. herkes kendi yaşına, kilosuna ve ihtiyacına göre yesin :))

10/17/2011 14:38:00

14 aylıkken ki listemizmiş. Haa kaç gün tam yedi hepsini derseniz zor cevap verirrim :))

Kahvaltı Seçenekleri

Kahvaltı Öncesi Her Sabah 2 Kaşık Pekmez (Keçiboynuzu / Dut / Üzüm)

Kahvaltı Tabağı

Çırpılmış Sütlü Yumurta

Menemen

Peynirli, Zeytinli Tuzlu Kek

 

Ara Öğün

Meyve

 

Öğlen Yemeği Seçenekleri

Kıymalı Sebze Yemeği (Karnabahar vb.)

Kabak Dolması / Biber Dolması + Yoğurt

Tavuk + Bulgur Pilavı / Patates Püresi

Kıymalı Makarna

Köfte + Patates / Pilav

Mercimekli Bulgur Pilavı / Mercimekli Erişte + Cacık

Fırında Beşamel Soslu Sebze

Kıymalı / Köfteli Patates Yemeği

Balık + Soğan + Patates Püresi / Çorba

Yeşil Mercimek Yemeği / Fasulye / Nohut + Pilav

Tavuk + Bulgur Pilavı / Patates Püresi

Sebze Köftecikleri

 

Ara Öğün

Yoğurt

Sütlü Tatlı

Kek / Susamlı Çubuk / Kurabiye vb.

 

Akşam Yemeği Seçenekleri

Ispanak Çorbası

Sebze Çorbası

Tarhana

Et Suyuna / Tavuk Suyuna Çorba

Yoğurtlu Çorba

10/17/2011 14:46:00

   biz kahvaltıya ceviz ekledik 1 tane bazen yiyiyor bazen yemiyor, yumurta beyazını 1 kere yedi ama sonra yemek istemiyor. bal denedik ama sevmedi istemedi sonra deneyeceğiz tekrar, patlıcan hala vermedim besleyici değeri olduğunu düşünmüyorum, hala beni emdiği için inek sütü vermiyorum ama benim dr devam sütüne gerek yok seni emmeseydi inek sütü derdim diyor ama yoğurdu inek sütüyle yapıyorum allerji durumumuz yok ama bizim. (yasaklılardan bizim halimiz böyle)

    geri kalan yemekler hep aynı, karbonhidratlara başladık biz biraz, ben vermiyordum önceden ekmek-makarna-pilav falan yani belki haftada 1 falan yiyiyordu ekmeği ise 3 günde 1 dilim şeklinde yerdi, ama şimdi hareketleri arttığı için karbonhidrat gereksinimi artıyor dedi bizim dr. melisa sadece makarna ya da pilav yemeyi sevmediği için bende yemeklere bulgur ve pirinç ekliyorum, şehriyeli çorba yapıp veriyorum,
  et için kendi avucu kadar günlük tüketmesi uygun diyor bizim dr, mümkünse haftada 2-3 kere balık ve geri kalanı kırmızı et yesin, tavuk önermiyorum diyor çok hormonlu gıda yediği için. hala öyle devam ediyoruz.
  sebze kış sebzelerinin hepsini verebilirsin ama ilk vereceklerini yine biraz gözlemle dedi ne olur ne olmaz diye. 
  cokbilmiş in dedikleri kesinlikle doğru 1 yaş sonrası melisa da herşeye ağzını kapatmaya başladı, sinirini bozmamaya çalış derim çünkü insan geriliyor sanki ek gıdaya yeni geçmişsin gibi yap yap dök oluyor, bende kendi yemeklerimi daha az yağlı ve tuzlu yaparak çok ayrı melisaya özel yemek yapmamaya çalışıyorum. 
  bu arada kahvaltı için ben 2 kere yumurtalı ekmek yaptım verdim çok sevdi melisa 1 dilim ekmeğin yarısını yedi ( bu bizim için çok sevdi demek :) ), bir de krep olarak benim eşim dukan diyeti yapıyordu onlar yulaf kepeği yiyiyorlar hergün onunla krep yaptığım zaman veriyorum melisaya çok sevdi ve yulaf kepeği çok besleyici birşey, 1,5 kaşık yulaf kepeği, 1,5 kaşık yoğurt ve 1 yumurtayı karıştırıp yağsız tavada kaşık kaşık küçük krepler şeklinde yapıyorsun. belki denemek istersin diye yazmak istedim.

10/17/2011 14:54:00

denis teşekkür ederim..

ah burçak düzenli arkadaşım benim evet istediğim tamda buydu bunlara bakarak kendime bir liste yapıcam şimdi. elbetteki herşeyi yemiycek ama ben deneye deneye sevdiklerini bulucam...

bizde artık tuza şekere karbonhidratlara geçtik.. o nedenle bebek düzeninden daha bir yetişkin beslenmesi gerekiyor..

bizde süt, patlican, bakla, bal hala yasak...

ama hayatımıza krep, kek, yumurta beyazı, haftada 2 adet madelen büyüklüğünde bitter çikolata girdi.

doktorun dediği doğrultuda gidiyoruz çünki alerji seviyesi çok yüksek bir bebek... haftada 2 et, 2 balık ve  2 tavuk ( köy tavuğu, gezen tavuk) yiyor ama bunları haşlama şekliden.. ama şimdi domatesli daha bi güzel yapabilirm diye düşünüyorum..

teşekkürler..

10/17/2011 15:00:00

http://www.nurturia.com.tr/groups/677d6284-4b49-4c70-b05c-9d4400991b8c/files

Bu grupta da süper seçenekler "OZGECON LISTESI" var. Biraz büyüklere yönelik ama sana fikir verebilir.

(genel not; gruba üye olmadan dosyalar açılamıyor.)

10/18/2011 06:03:00

Burçak canım süpersin çok sağol, özgecim ellerine sağlık...

10/18/2011 08:56:00

benim bir menüm var bakıcı için mail yazarsanız göndereyim

<12>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.