Doğum parası nasıl alınır?

02/01/2010 20:15:00
simge 6Y 4Y soruyor:

Bu paylaşımdaki sorun ile ilgili çözüm önerisi olan var mı? Ya da çevresinde konuyla ilgili destek olabilecek tanıdıkları olan?

http://calisangebe.wordpress.com/2010/01/30/calisan-gebeler-anlatiyor-1/ 

Kadın kadına
gündemi
konuş

02/05/2010 10:26:00

merhaba
ben 657 devlet memuruyum gerçi şimdi hepsi SGK oldu ama değişiklik var mı bilmiyorum.Doğum raporu, eşimin almadığına dair belge ve nerede, ne zaman, nasıl doğum yaptığımı ayrıntılı yazdığım bir dilekçeyle mutemetime başvurdum hesabıma yattı

02/10/2010 13:17:00

Merhaba,

Ben özel sektorde sgk'lı olarak calısıyorum. 32.haftada SGK ile anlasmalı bir hastaneden 5 hafta daha calısabilir raporu aldım.(Vizite kagıdı ile beraber) Hastane onu SSKya ulastırıp dosyayı acıyor zaten. 37.haftada da iznimi actiracagim(gecici is goremezlik raporu). Dogum ile beraber de dogum raporu SGKya gonderilecek. Eger anlasmalı hastanede isleminiz yaplıyorsa hastane sizin adınıza bu islemleri yapıyor ama eger saglama almak isterseniz SGKya elden de teslim edebilirsiniz. SGK dan ogrendigim kadari ile dogum izni bitince para PTTye yatırılıyor.

02/11/2010 09:49:00

http://poyrazligunler.blogspot.com/2010/02/dogum-izni-paras-ssk-sut-izni.html

Blog dolaşırken bu yazıya rastladım, burada linki bulunsa iyi olur diye düşündüm.

02/11/2010 10:12:00

Benim çalıştığım Türkiye'nin dev şirketi(!) SSKya tarihleri doğru düzgün giremediği, vizite kağıdını yanlış düzenlediği için SSKya defalarca gittim. Şirkette bu işlerle uğraşan kişilerin düzgün olması gerçekten çok önemli. 


Bu arada şirket doğum izninde maaşı bana tam olarak ödedi, ben kesintili miktarı geri aldıktan sonra şirkete ödedim. Böylece 2/3 devlet 1/3 şirket olmuş oldu. 

02/11/2010 14:48:00

 Hamileliğin 32. haftasında vizite kağıdı ile hastaneye müracat edilir. Ya bu haftada izne ayrılır yada 5 hafta daha çalışabileceğine dair bir rapor alınır. 5 hafta daha çalışabilir raporu alınırsa 37. haftada tekrar hastaneye müracat edilip doğum raporunun açtırılması gerekir. Başvurduğunuz SGK ile anlaşmalı hastane bu raporu SGK ya gönderiyor ve izninizi açtırıyor.Doğum yaptıktan sonra ıslak imzalı doğum raporunuz hastane tarafından SGK'ya gönderiliyor. (SGK elden götürmeyi kabul etmiyor özellikle sormuştum. hastaneniz göndersin dediler.) Doğum yaptıktan 1 ay sonra bağlı bulunduğunuz sigorta müdürlüğüne gidiyorsunuz ve doğum paranızı almak istediğinizi söylüyorsunuz. Onlarda evraklar hazırsa ve eksiksizse size paranızı PTT şubesinden alabileceğinizi söylüyorlar.Hastaneden aldığınız her evrakın bir nüshasını mutlaka elinizde bulundurun ve sigorta müdürlüğüne giderken mutlaka yanınızda bulundurun. O kadar dikkatli takip etmeme rağmen bir raporumun ellerine ulaşmadğını söylediler. Allahtan elimde orjinal nüshalarıyla gitmiştim. Şimdiden kolay gelsin. Umarım yardımcı olur verdiğimiz bilgiler...


 

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.