Doğurmak için eğitim şart mı?

selvinvetalya soruyor: 10

Doğuma hazırlık eğitimleri çok popüler oldu. Ama ben şunu merak ediyorum, bu tip bir eğitim almadan sorunsuz şekilde normal doğum yapan var mı? Yoksa nefes ve ıkınma, masaj gibi konuları öğrenmeden doğurmaya kalkarsak çok mu zorluk çekilir, yırtılma vs riski artar mı? 


Peki bu kurslarda öğrenilen teknikler doğumun psikolojisinde hatırlanabiliyor mu?

Yardımcı olabilecek anneler varsa çok sevinirim.


41 Cevap


ipekkusgoz

Ben o dönem dr. back up'a üyeydim, onlar gönderdiler eve hemşire. Ama www.doğumakademisi.com ve www.hamileokulu.com sitelerini inceleyin.Onların da öyle destekleri var.Hatta doğum akademisinde emzirme günü diye bir programları vardı, hala vardır belki. Hamile okulunun sahibi Asude Hanım mutlaka yardımcı olacaktır bir şekilde.

Annenizin bebek hemşireliği yapmış olması ne kadar güzel. Baştan bir sıfır önde başlayacaksınız her şeye:). Ben doğumdan önce bebek bakımı seminerine annemle mi gitsem acaba diye düşünmüştüm ,belki sizin için çok daha faydalı olur bu şekilde, anneniz de bilgilerini tazelemiş olur ki ben unutmuş olacağını sanmıyorum. Siz öyle düşünüyorsunuz diye  dedim.


selvinvetalya

fistikcik şimdi anlıyorum ki olasılıkları bilmek rahatlatıcı aslında. çünkü insan bilmediği şeyden korkup panikleyebiliyor. 


selvinvetalya

ipekkusgoz oo süper oldu bunları öğrenmek çok teşekkürler. aslında annem bilgilerini kesinlikle unutmamıştır da benim düşüncem bazı bildiklerinin artık geçerliliğini yitirmiş olabileceği. annem şu an 66 yaşında, elbette temel şeyler aynı kalmıştır ama örneğin meme verirken annem makas hareketi yapılacağını söylüyor, oysa şu an bu hareketin süt akışını keseceği ve C şeklinde tutmak gerektiğini okuyorum.


ipekkusgoz

Öff fıstıkçık ne güzel anlatmışsınız ya, içim gitti yine:) Doğumdan önce bir sürü doğum hikayesi, kitap vs okumuştum, dediğim gibi doğuma hazırlık ve nefes kursuna da gitmiştim ama tam 40. haftada ne bir sancı ne su ne bir şey hiç bir şey yaşamadan, hissetmeden sezeryan oldum.Allahtan epidural ile sezeryan oldum da ucundan kıyısından tuttum olayın:).

Evet kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kadının farklı doğumlarında bile farklı işleyebiliyor her şey.


selvinvetalya

mar ne kadar güzel anlatmışsın, hemen doğurasım geldi :)) umarım ben de senin gibi o düğmeyi kapatmayı becerebilirim... çok teşekkür ederim.fistikcik

ipekkusgoz, içiniz gitmesin. Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanız en önemlisi. Hem mutlaka bir normal doğum deneyimi yaşamak isterseniz iş sadece oğlunuza kardeş yapmaya karar vermeye bakar :)


ipekkusgoz

Tabiiki fıstıkcık, bunun için ne kadar şükretsem azdır, binlerce onbinlerce şükür.Doktor iri bebek oluşuna rağmen normal doğumda ısrarlı olursam başımıza gelecekleri anlattı.Önce hafifinden başladı, omzu takılabilir, hatta çıkabilir dedi. Bu önemli değil ,düzeltilir hiç de arıza kalmaz dedi. Ama kafası doğum kanalından çıkmak üzereyken birşeyler ters giderse, geri dönüşümüz olmaz ,kaybederiz bebeği dediği an bitmişti her şey...Ama ne kadar istemişim ki normal doğumu, doktorumu çok sevmeme ve güvenmeme rağmen sırf gerçekten iri bebek mi diye check etmek için 39. haftada başka bir doktora gitmiştim.O da aynı şeyi söyleyince bana da başka bir şey kalmamıştı yapacak. Ya doğumda ya da hemen sonrasında tam hatırlamıyorum, doktora buruk bir şekilde sormuştum, aşağı inmiş ,doğum kanalına girmiş miydi diye. Hiç sancı falan çekmediğim için biraz daha beklesem acaba kendisi başlatır mıydı doğumu diye merak etmiştim işte.Ama yok yok, hiç çıkmaya niyeti yokmuş onun demişti.


ipekkusgoz

lila1, demişsiniz ya olasılıkları bilmek rahatlatıyor insanı diye. Hakan Çoker'in doğum için hastaneye gittiğinizde sizi neler bekler konulu bir semineri vardı, o bile (doğuma hazırlık kursuna katılamasanız bile) iyi geliyor insana.


nurus

o ana kadar öğrenilen herşey o sancılıyken  cidden unutulabiliyor.ben bildiğim duaları bile unutmuştum ya :))) okuyamıyordum.o kadar kendiliğinden gelişiyor ki  diğer arkadaşların da dediği gibi.ama keşke yinede öncesinde normal doğum yapan birileriyle konuşsaydım yada bu tarz bir kursa gitseydim diyorum hep.ben suni sancıyla doğum yaptım.ve sancıalrım şiddetlenince hiç ayağa kalkmadım.hastane özel olunca herkes çok farklı davranıyor.aman hasta üzülmesin diye.doktorum istersen kalk falan dedi ama ben kalkmadım.keşke biraz sıkıp dişimi ayakta çekseymişim sancıalrım kızım doğum kanalına çok zor indi.doğumhaneye yatakta götürdüler beni doğum sandalyesine oturmak için ayağa kalkınca bebeğin resmen aşağı indiğini hissettim.ama herşeye rağmen iyiki de normal yapmışım.muhteşem bir an..onca acının sonrasında bu denli özel ve duygusal hatırlanabileceği hiçbir an olamaz.siz kursa gitmeseniz bile abartılı anlatılan acılarla dolu hikayelere sakkın inanmayın.bazı insanlar abartmayı o kadar seviyor ki.samimi bulduğunuz arkadaşınız akrabanız varsa dinleyin.buradan bizde size öneri veya uyarılarda da bulunabiliriz seve seve..


nurus

mar  ' a kesinlikle katılıyorum.yalnız kalmalı insan.ben sancı çekerken odanın dışında 10 kişi falan bekliyordu.hemşireler ve doktor içeri girip çıktıkça kafasını uzatan,el sallayan,ağlayan kişileri gördükçe daha bir geri gidiyordum.doktor bile şaştı kaldı.bir tek annem yanımdaydı.onada nolur çık dedim ve doktor her iki kapıyı da kilitledi ve nazikçe yan odada bile olmamalarını istedi.insan konsantre olmalı.o şekilde görülmek istemiyorsun,sana üzülen anneni veya eşini görmek ve görülmek istemiyorsun.doktor ve hemşire yeter.bu ortam sağlandıktan 15 dk. sonra doğum tamamen başladı ve bitti.şimdiki aklım olsa kimselere haber vermem doğurdum ben derim sonra gelirler..Cevaplamak için Üye ol