bebeğime hayırı nasıl öğretebilirim?

02/13/2012 07:29:00
edizimmm 5Y soruyor:

10 aylık oğlum war we istediği birşey olmayınca hemen kendini geri atıyor.artık soylediğimiz herşeyi anlıyor ama hayır dediğimizde gözümüzün içine bakıyor we yapıyor müdale edince sinir krizi geçiriyor ne yapmalıyımmm:(((

Kadın kadına
gündemi
konuş

02/13/2012 08:01:00

hayır dediğinizde dikkatini başka yöne çekmeye çalışın, böylece fazla hırslanmaz..

 

02/13/2012 08:26:00

Bende ne istiyorsa (zarar verecek şeyler dışında)veriyorum biraz oynadıktan sonra kendi bırakıyor.Tabi ne istediğine bağlı zararlı şeyler istiyorsa anlatıyorum sanki büyük bir insan varmış gibi karşımda sinirlenmemeye özen gösteriyorum sonra ben konuşurken dikkati dağılıyor :)))Hayır deyince daha beter yaptığını fark ettim:)))

02/13/2012 10:39:00

deniycmm kızlarr bakalım:)

02/13/2012 16:36:00

hayır kelimesini oldukça ekonomik kullanmak gerektiğini biliyorum. Çocuğunuz hayır kelimesini o kadar az duymalı ki sizden, gerçekten, hayati ya da çok önemli bir durumda hayır dediğinizde *annem hayır diyorsa, gerçekten yapmamalıyım,annem kolay kolay hayır demez* demeli büyüdükçe. Bu onu daha çok koruyacaktır aslında. Kimin kitabında okumuştum hatırlamıyorum, belki Üstün Dökmen*in olabilir. Yaşanmış bir olay anlatılıyordu. Ergenlik çağındaki bir kız babasından bir yere (mesela yılbaşında Taksim*e gibi, ya da olay çıkabilecek bir yer gibi) gitmek için izin istiyor, babası hayır diyor. sonra kız anlatıyor ki: babam bana kolay kolay hayır demez, arkadaşlarıma gitmeme izin verir, kıyafetime karışmaz, olur olmaz sınır koymaya çalışmaz, eğer bir konuda uzlaşamamışsak bile hayır kelimesini kullanmaz ve bana durumu izah etmeye çalışır. işte o gece bana uzun zamandan beri ilk defa hayır dedi ve ben de bunu hiç sorgulama gereği duymadım. çünkü babam çok zor hayır der ve hayır diyorsa mutlaka bir bildiği vardır. sonuç olarak o gece kızının gitmesine izin vermediği yerde olaylar yaşanmış, ölü, yaralı vs gibi durumlar olmuş. Ve kız iyi ki gitmemişim, ama ondan önemlisi iyi ki babam bana çok zor hayır diyor, çünkü hayır kelimesini çok sık kullansaydı onu dinlemezdim ve ne yapar eder, gizlice de olsa bir şekilde giderdim. bundan sonra da ömür boyu babamın sözünü dinleyeceğim... şeklinde konuşmuş. 

02/17/2012 14:32:00

daha "hayır"ı anlaması için çok erken. ayrıca arkadaşların da dediği gibi hayırı az kullanmak gerekiyor. yoksa dikkate almıyorlar. hayır diyeceğiniz şeyi yapmaya başladığında
1. kendine zarar vermeyecek konumdaysa bırakın biraz ilgilensin. ilgisi bitip kendiliğinden vazgeçebilir.
2. vazgeçmediyse ilgisini çekecek başka bir şey bulun ve onu bulunduğu yerden odanın diğer noktasına doğru çekin.
3. benim kızlarımdan biri gibi çok inatçı ise yine inatlaşmadan başka bir odaya götürüp ilgisini çekecek başka bir şey verin eline.

inatçı çocuğun daha da aksileşmemesi için bu yöntemleri denemek gerektiğini pedogog olan ablamdan öğrendim. çok da işime yarıyor.

sevgiler...

02/17/2012 14:36:00

bende cankush un anlattığı gibi davranıyorum 1-2-3 aynen yapıorum.demek doğru yapıomusum:)sevindim

02/17/2012 15:10:00

1-2-3 kesinlikle işe yarıyor.

Benim kızım "huysuz bebek" kategorisinde.

Şu an 29 aylık ve "hayır"ı öğrendi çok şükür. Çünkü gerçekten çok çok çok az kullanıyorum.

Bir de eğer tehlikeli bir şey yapmaya çalıştığını görürsem, ellerimi şaklatarak ya da "hüooopp" gibi ani sesler çıkartarak durmasını sağlıyorum.

02/17/2012 15:18:00

İlgiyi dağıtmak en güzeli sanırım. Veya istemediğiniz şeyi yaptığını gördüğünüzde '' ayyyy, amanamanamannn, naaptınni hayırrr'' falan diye tepki verdiğinizde daha çekici oluyor o şey.
 
Bu sabah mesela peçete bulmuş, yiyordu benimki sadece elinden aldım hızlıca ama hiçbirşey demeden önüne başka oyuncak koydum noldunu anlamadı ve ağlamaya fırsat bile bulamadı:)
Diyelim ki kumanda veya telefona saldırıyor, o saldırmadan ya da durup dururken veriyorum önüne bir kaç dakika oynuyor bırakıyor ve uzun bir süre daha istemiyor.

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.