Bebeklerde anneanne ve bakıcı düşkünlüğü

01/26/2012 10:07:00
kucukmavibocek 6Y soruyor:

2 yaşındaki oğlum bakıcısına ve en çok da anneannesine aşırı düşkün. Ben çalışıyorum ama elimden geldiğince oğlumla kaliteli vakit geçirmeye de özen gösteriyorum ama anneannesinin yeri 1 numara. Kendimi çoğu zaman 2. 3. sırada hissediyorum. Kırılıyorum bazen de çok kıskanıp aşırı tepki gösteriyorum. Benzer sorunlar yaşayanlar var mı? Geçici bir dönem mi?

Kadın kadına
gündemi
konuş

<12>
01/26/2012 11:25:00

Ben bişey sormak istiyorum anneannesinin yaklaşımı nasıl, yani hani şu çok titizlenen, sevgisini her fırsatta gösterebilen anneannelerden yoksa daha rahat mı? Bunu neden soruyorum benim gözlemlediğim çevremdeki çocuklar ve ebeveynlerde kim çocuğun üstüne titriyorsa aynı şekilde çocuktanda o kişiye karşı fazla sevgi gösterisi oluyor.

01/26/2012 11:31:00

bakıcısı tatlı-sert yeri geldiğinde otoriter ama anneanne inanılmaz verici. çok seviyor oğlumu ve harika ilgi alaka gösteriyor.

01/26/2012 11:34:00

bende bişey sorabilirmiyim,anneanne çocuğu severken aşırıyamı kaçıyor..yani her istediği yapılıp her zaman canım cicim mi durum...Birde kullanılan sıfatlarda bazen duyuyorum babanne anneanne bebeği  'gel annecim ,ye annecim ' gibi kendilerini annlerin yerine koyuyorlar.
Bence çok yalnış bir durum bir çocuğun tek annesi vardır

01/26/2012 11:41:00

İşte yine aynı sonuca varıyorum, tam tahmin ettiğim gibi. Anneanne sevgisini her daim gösteriyor ve oğlunuzda ona gayet normal bir şekilde hakettiği sevgiyi veriyor. Sizin açınnızdan belki biraz zor bir durum olabilir ama bence bu güzel bişey. Bu kadar birbirlerini sevmeleri. Söz konusu bakıcıysa canınızın sıkılmasını anlayabilirim sonuçta yabancı bir insan kaldıki onunlada bu kadar iyi anlaşması çok iyi aslında. Bence zamanla sevgi oranları birbirini dengeleyecektir. Üzülmeyin.

01/26/2012 11:56:00

Bakıcısını çok seviyor ama onunla annesi arasında fark koyabiliyor. yani akşam anne gelince bakıcımız daha çok kendi odasına çekiliyor ve biz oğlumla beraber vakit geçirmeye başlıyoruz. ikimize özel oyunları oynuyoruz. ama uyumak için yine özellikle bakıcısını istiyor. o uyutsun istiyor. kalbim kırılıyor. çok zorlanıyorum aslında. beni bambaşka bir yere herkesden önceye koysun istiyorum ama çocuk da haklı tabi anne sabah işe gidip akşam geliyor. arada hep bakıcı var.

anneanneye gelince. mükemmel bakıyor annem. bakıcımız burada olmayınca anneanne devreye giriyor ve oğlumla deli bir aşkları var. oyunlar, masallar, resimler, danslar... oğlum anneanneyi tuvalete bile göndermiyor, telefon bile konuşturmuyor. ona olan zaafını bana göstermiyor. eminim beni de seviyordur ama peşimden ağlamalar, istemeler falan şeklinde değil. anne "oyun arkadaşı" gibi ama anneanne herşeyden herkesden üstün. annemle çok iyi geçinmemize ve bibirimizi çok sevmemize rağmen hayatımda ilk defa kıskançlıklarımla tartışmaar yaşamaya başladık. anne olmak çok zor. hem iş hem ev hem bebek hepsine yetişmek çoook zor. oğlumdan tek istediğim beni bambaşka biryere koyması.  

01/26/2012 12:06:00

Bir bebeğin bakımını vermesi gerek kişi annesidir. Günümüzde bu böyle olmuyor/olamıyor. Hal böyle olunca da bebek bakımını kim veriyorsa onu anne diye belliyor. Bir de üstüne bu bakımını veren kişi, bakımın yanında bir dediğini iki etmiyor, sorgusuz sualsiz her istediğini yapıyorsa, çocuk birlikte daha az vakit geçirdiği ve onun üzerinde otorite kurmak isteyen, terbiye vermek isteyen anneden soğuyor.

Biraz daha yaşı büyüdüğünde, çevresiyle ilişkileri arttıgında annesinin yerinin daha baska olması gerektiğini anlayacaktır ama bu onun kalbinde de yerinizin baska olacagını garantilemiyor maalesef. Hep duyuyorum çevremde, anneannesi babaannesi bakmış büyütmüş çocuklardan ve yetişkinlerden, onun yeri bambaska diyorlar. Allah yardımcınız olsun.

01/26/2012 12:27:00

Ben bakımı veren kişiyi anne olarak algıladıklarını kesinlikle düşünmüyorum. Benim kızıma da anneannesi bakıyor ama şöyle söyleyebilirim ki sevgi sıralamasında anneannesi 4. sırada bizde. Mesela benim annem öyle "canım, cicim, ah bitanem" falan diye sevgisini fazla göstermez. Tabii ki çok seviyor kızımı ama sevgiyi sürekli dile getirmek bambaşka bişey. Ve çocuk bakımı konusunda da rahattır. Çok fazla üstüne titremez, dozundadır yani.  

Benimde tam tersi ayarlarım bozuk, her dakika öperim koklarım sarılırım sevgi sözcükleri falan. Doğduğundan beri üzerine titrerim. Ama yeri geldi mi de bi güzel kalaylarım şımartmam açıkçası. Mina bana düşkün. Babası bu duruma çok üzülüyordu hatta bi ara  bunalıma girdi diyebilirim o derece ama artık %60 anneci %40 babacı eskisi gibi değil. Yani zamanla dengeler kuruluyor. 

01/26/2012 13:39:00

Benim oğlumda aynı şekildeydi. Hatta anneme, anne diyordu. Öyle çok kırılıyordum ki. Ama 2,5 yaşına doğru herşey değişti. Hala annannesine çok düşkün ama artık 'anne'nin ne demek olduğunu biliyor. Oğlunuzun kafasında henüz anne kavramı oluşmamış olabilir, geçecektir, sabredin. 

01/30/2012 10:35:00

Ben bugune kadar hic "annem benim bakimimi ustlenmek yerine, calismayi secti. Bana anneannem/babaaannem/bakici bakti. O yuzden annemi fazla sevmem, kalbimdeki yeri kisitlidir. Bana gunduzleri bakanin yeri ve sevgisi annemden cok daha ustundur." diyen bi cocuga, gence ya da yetiskine rastlamadim.

01/30/2012 13:44:00

cevaplarınız ve paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim.

<12>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.