bebeğim gece uyumuyor ne yapmalıyım?

11/16/2011 09:39:00
m_r 5Y soruyor:

11.ayımıza girdik ama hala gece uykumuz düzelmedi gece kaç kere emmeye kalkıyor ve çok zor uyuyor  gece uykusunda ağlıyor ne yapmalıyım uykusu ne zaman düzene girer?nerdeyse yaşına girecek bu kadar uyanması normal mi?hiç uykumdan birşey anlamıyorum ya yardımlarınız için teşekkürler

Kadın kadına
gündemi
konuş

<123>
11/17/2011 20:38:00

yatmadan kaşık maması yaptığınız da ve uyku arasında o uyanmadan ona biberonla sut verdiğiniz taktirdde onu tok tutacak b-ve emmeye gerek kalmayacaktır zaten artık sutun de miktarı azaldığından acıktığı için uyanıyordur

11/18/2011 09:55:00

ben biberonla sütü denedim ama içmiyor süte alıştırmaya çalıştım ama içmiyor ama yinede denemeye çalışırım


11/18/2011 12:37:00

merhaba, bizde 11.i bitirdik 12.aydan gün aldık ama gece uykusu malesef çok kötü. üstelik ben emzirmediğim halde böyle. Doktor diş çıkarıyor ondan rahatsızdır diyor ama gündüz uykusunda hiç problem yok. Gece ne oluyorsa uyutup yatağına koyuyorum 15 dk. geçmeden hemen uyanıyor. sabaha kadar uyutmaya çalışıyorum. Artık sabaha karşı 4-5 gibi sızıyor. Bunun bir çözümü olmalı. Veya bir yerde bir sorun var galiba. Ne yapmalıyım bilemiyorum. çocuğu olan arkadaşlarım 2-2,5 yaşından sonra uykuları düzene girer diyorlar ama o zamana kadar böyle uykusuzmu olacak bebeğim. Ne olur çok müşkül durumdayım. yardımlarınızı rica ediyorum. Tşk.

11/18/2011 13:14:00

14 aylık oğlum hala gece saat başı (abartmıyorum) uyanıyor. gece uykusu rutini oluşturduk. banyo-kitap-babayla bütün evi dolaşıp herşeye iyi geceler demek :)... uyku öncesi mama yedirmeyi de denedim. yok yok olmuyor. saat başı uyanıp beni yanında istiyor. bazen ben de yatağına girip tekrar uykuya dalana kadar bekliyorum. bazen emiyor. bazen evde kucakta dolaşıyoruz. gece 3 oldu mu kesinlikle kendi yatağında yatmak istemiyor. illa bizim yanımızda yatacak. oyuncak olduk elinde. anlayacağınız sabahlara kadar bizim evde hareket var. gündüz de en fazla toplam 2 saat uyuyor o da kesintisiz değil, 2-3 seferde toplam 2 saat. rahat ettiğim tek zaman ateşlenip calpol verdiğim zamanlar. o zaman da ben rahat edemeyip başlında sabahlıyorum. uykusuzum hem de çoook :((

11/18/2011 17:52:00

bencede bunun çözümü olmalı duyduğuma göre bu böyle devam edermiş 2 yaşına kadar artık katlanacağız alıştım uykusuzluğa nede olsa kendimi geçtim bebeğimin gece uykusundan mahrum kalıyor mutlaka çözümü olmalı

11/19/2011 21:56:00

Allah hepimizin yardımcısı olsun anneler. Çocuk büyütmek gerçekten zor işmiş. ömür boyu endişe, fedakarlık ve yine de herşeye rağmen mutluluk. Allah başka dert keder vermesin inşallah. Dua edelimde bebişlerimiz 2 yaşlarına gelince bütün sıkıntılarının hepsi bıcak gibi kesilsin. Huzurlu ve bol bol uykulu günler bizimle olsun :))

11/20/2011 12:51:00

Bunun tek çözümü irade göstermeniz. Yukarıda gviktorik "Oyuncak olduk elinde." demiş. İşte sorun bence bu... Bence tabii, katılmayan da olabilir.

Bence çocuk sizdeki tedirginliği hissediyor. Güven içinde uykuya dalamıyor. Ona evin kurallarını net bir şekilde öğretmeniz lazım. Bu saatte (ya da şu olaydan sonra) uyunur, gece kalkılmaz vs.

Mesel gece kalktığında ne yapıyorsunuz? Ağlamasın diye her türlü yöntemi deniyorsunuz. Ben bırakırım ağlasın. Bebeğimin karnı tok, altı temiz ve en güvendiği annesinin koynunda olduğu sürece ağlamasında bir sakınca görmüyorum. Canı ağlamak ve sınırlarını keşfetmek istiyorsa bırakırım ağlasın. Ağlar ve rahatlar, sonra ben ona masallar anlatırken uykuya dalar.

Bilinçli Bebek diye bir kitap var. Aletha J Solter yazarı. Attachment Parenting taraftarı olmasına rağmen bebeğin ağlamasının teşvik edilmesini tavsiye ediyor. Vaktiniz varsa okumanızı öneririm. Gece boyu emzirmenin çocuğun psikolojisi için faydalı olduğunu iddia edenler de var. Ama gece boyu emzirin diyenler bile çocuğun gece uykusunun kesintili olmasının çocuğun fiziksel sağlığı için zararlı olduğunu söylüyorlar.

Bence asıl olan anne ve babanın oturup bir sonraki adım için ortak karar almasıdır. "Bebeğimizin gece beslenmesini keseceğiz. Ağlayacak ve 1-2 hafta uyutmayacak. Bu duruma da hazırlıklıyız. Yanında ve sakin kalacağız ve onu da rahatlatmaya çalışacağız. Sinirlenmek, çocuğı hırpalamak, biribirimize kızmak yok." gibi net kararlar alınmalı ve sonra da tavizsiz uygulanmalı. Çocuk hemen hissedecektir. Anne babadan biri bile tereddütlü olsa çocuk bunu da hisseder ve farklı davranır.

Büyülü bir sopa yok ve asla "Şimdi küçük, büyüyünce düzelir" diye düşünme hatasına düşmeyin.

12/21/2011 18:10:00

benım oğlumda 4.5 aylık ve ben calısmaya baslıcam gündüzlerı benı ememedıgı ıcın ;mecburen gece emzırıcem gündüzde sütümü sağıp getırıcem pekı ben bu durumda nasıl geceemmesını bıraktırabılırım arkadaslar.

12/21/2011 18:20:00

ben uyku için anason çayı duymustum; arkadasım tavsıye ettı o kullanmıs ve memnun kaldıgını söyledı.ama araştırdıgımda rakının ham maddesı oldugunu öğrendım ve vermedım ama her bebekte işe yaramıyormuş..

12/21/2011 18:20:00

ben uyku için anason çayı duymustum; arkadasım tavsıye ettı o kullanmıs ve memnun kaldıgını söyledı.ama araştırdıgımda rakının ham maddesı oldugunu öğrendım ve vermedım ama her bebekte işe yaramıyormuş..

<123>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.