Taş,kum yeme

07/03/2012 20:05:00
urstymz 6Y soruyor:

2 yaş 3 aylık oğlum ile 1 haftadır egede tatildeyiz.Tatile geldiğimizden beri kumsalda oynarken ufak tefek taşları ağzına atıp dakikalarca ağzında oynuyor taşlarla.Bazen yutacak diye ödüm kopuyor.Bugünde gittiğimiz restorantta dekor amacı ile koydukları iri çakıl taşlarını yemeye kalktı.Elinde yada ağzından alınca da kıyametleri koparıyor.Böyle birşey yaşamış olanlar varsa paylaşırsa en azından tatil dah bitmeden önlemini alalım.

Kadın kadına
gündemi
konuş

07/04/2012 06:57:00

1,5 yaşından önce çocukların herşeyi ağızlarına götürmesi ve tadına bakması normaldir. Ancak 1.5 yaş üstü çocuklarda ve gebelerde; boya, taş, kağıt, toprak, kil gibi doğal olmayan şeyleri yemeğe yönelik ısrarcı arzuyla karakterize bir patoloji vardır, PİKA denir. Pikanın olası nedenleri arasında en önemlisi demir eksikliği anemisidr. Ayrıca altta yatan bazı psikolojik parametrelere bağlı bir yeme bozukluğu türü olarak da ortaya çıkabilir pika. Anne yoksunluğu, güvensizlik, doyumsuzluk gib. Anlattığınız tablonun pika olup olmadığını anlamanız için öncelikle bir çocuk hekimiyle görüşmenizi öneririm.

07/04/2012 08:47:00

demir eksikliği olabilir,bir tahlil yaptırın isterseniz

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.