Aşı yapılan bacağımız sert, şişiyor ve kaşınıyor.

satrun soruyor: 6

Kızıma eylül ayında hepatit A aşısı yapıldı.Ancak son bir iki aydır aynı bacağın daha sert olduğunu farkettik.Zaman zaman da epey kaşıyor.Bazan böcek ısırığı gibi bir alanın da şiştiğini görüyorum.Pamuğa kolonya döküp masaj yaptığımda biraz rahatlıyor, ancak bir süre sonra tekrar kızım kaşımaya başlıyor.Aşı yapılan bacak olduğu için ben sebebinin o olduğunu düşünüyorum. Özellikle Hepatit A dan sonra benzer durumlar yaşadığınız oldu mu?Olduysa nasıl çözdünüz?Hangi doktora götürdünüz?Çocuk doktoru mu yoksa başka hangi alandan bir doktor olabilir?

Bu soruyu cevapla

6 Cevap


neretva

Ben hepatit A aşısıyla ilgili böyle birşey yaşamadım. Doktor arkadaşlar daha iyi bilirler ama bu kadar uzun zaman etkisi olmamalı. Doktorunuza sorun bence. Belki egzama da olabilir. Ya da böcek ısırıyor olabilir mi? Yatağını bir kaldırıp baktınız mı?


satrun

Böcek ısırması mümkün değil.Evimizde böcek yok ve aynı yataktayız.Böcek ısırığını benzetme için yazdım.3 defa aynı bölgenin o şekilde hafif şiştiğini gördüm ancak sonra masaj yapınca kayboldu. Aşıyı kaslar emmedi mi diye düşündüm.Bilemiyorum yani.


hbayildirim

ablamın bebeğinde olmuştu böyle bir sorun, hangi aşı olduğunu hatırlamıyorum ama koldan yapılmıştı, aşı olan yer kızarıp şişmişti kocaman, ağrı da yapıyordu, çocuk doktoruna gösterdiler, yapan hemşire deri altına kaçırmış meğer oda dağılmamış haliyle kolonyalı pamukla masaj yapa yapa dağıldı zamanla, geçmiş olsun


neretva

Hmmm ben de ilk defa duydum, demek olabiliyor. Siz yine de sağlık ocağına veya bir doktora gösterin. İçiniz rahatlasın.


asyaperi

merhaba dün olduk bizde hepatit a aşısını koldan yapıldı bizimki ben aşının içeriğini okuduğumda kas içine yapıldığı için yapılan bölgede kızarıklık şişme olabileceği yazıyordu ancak aşının yan etkilerinin 1 2 içinde kaybolacağı eğer devam ederse doktora götürülmesi gerektiği yazıyordu,aşıdan sonra hemşireyede sordum kolda kızarıklık şişlik olursa kolonyalı pamukla masaj yapmamızı ama sertlik ödem gibi birşey farkedersek kendilerine bilgi vermemizi söylediler bizde bir sorun olmadı çok şükür , ama kızınız aşıyı eylül ayında olmuş 4 ay geçmiş ve şimdiye çokdan geçmiş olması lazımdı aşı yerindeki şişlik ve ödemin kas içine yapılan bir iğne olduğu için bence mutlaka bir doktora gösterin yapan kişi bacak kasına zarar vermiş olabilir yada kas içine yaparken deri altına kaçırmış olabilir ihmal etmeyin kızımın verem aşısını sağlık ocağındaki hemşire deri altına yapamadığı için kızımın aşısı hem tutmadı hemde kolu apse oldu baya bir uğraştım ve bu yüzden 1 yıl sonra tekrar verem aşısı yaptırmak zorunda kaldım


mimicha

Gecmis olsun insallah onemli bir sey degildir .. Bizde bugun olduk asimizi .. doktora yan etkisini sordum, nadirende olsa ates yapabilir ve 1 hafta 10 gun sonra vucudunda nokta nokta kizarikliklar olusursa asidandir, bir iki gunde gecer baskada yan etkisi yok dedi ..



Cevaplamak için Üye ol