6 Aylık Bebeğe İnek Sütü

03/29/2012 06:30:00
zeynep12 4,5Y 3Y soruyor:

Kafam çok karıştı. Kimi doktorlar 6 aydan sonra inek sütü verilir diyor, kimiside 1 yasına kadar yasak diyor. Sebze meyve püresi, yoğurt veriyorum emziriyorum ama hala mamada veriyorum çok iştahlı bi kavanoz sebze püresinden iki saat sonra acıkabiliyor. Yani mamayı hiç vermek istemiyorum. Annem süt verelim dediğinde yasak dedim ee siz içtiniz neyiniz var diyor ve cevremdeki herkes. Ne yapmak lazım ? 

Kadın kadına
gündemi
konuş

<123>
03/29/2012 07:50:00

2 saat sonra acıkması çok normal. Ben dahi yemekten 2 saat sonra birşeyler atıştırmak isterim. Emzirmeye devam ediyor musunuz ? Acıktığını hissettiğiniz zaman emzirin ya da ara öğün verin. Mama ya da inek sütü verme zorunluluğunuz yok ki... İştahlı bir bebekğiniz olması ne güzel. Öğünlerin miktarını ya da sıklığını arttırın. Başka bir şeye ihtiyacınız kalmaz.
Kızım 10 aylık ama 2 saat sonra o da acıkır. Emdiği ve bizim yediğimiz herşeyden yediği halde... Acıktığı zaman da tekrar besleriz. Bu bir sorun değil yani...

03/29/2012 08:01:00

Şöyle açıyım. Kahvaltı vermiyorum henuz. Öğlen sebze püresi ,irmik patates havuc brokoli  sarımsak bi kavanoz yiyor. Arkasından 60 ml elma suyu bir elma yani bunu içtiğinde hala doymadığını bişeyler istediğini belli ediyor bir elma daha verilebilir mi ?. Emziryorumda. Bir bardak yoğgurt 150 cc falan sanırım. Ben bunları günde bir kere veriyorum her öğünde versem ağır gelmez mi ? Sebze püresi mesela akşam da verebilr miyim ?

03/29/2012 08:02:00

benim kızım haftaya 1 yaşının dolduruyor ama inek sütü vermeyi düşünmüyorum. hala anne sütü alıyor. sizinki de alıyormuş ne güzel. emzirmeye devam edeceksiniz nasılsa bir de öğünlerini yeniden düzenlemeye çalışın. 6 ayı doldurunca herşeyi yer zaten. iştahlı olması sizin şansınız avantaja çevirebilirsiniz :)

03/29/2012 08:34:00

merhaba,
ben 3,5 aydan sonra oğluma anne sütü veremedim. biberon maması kullandım. buna rağmen yaşı dolana kadar da inek sütü kullanmadım. büyüklerimiz (annem-kv.) evet bizleri öyle büyütmüş bir eksiğimizde yok ama artık bilinen gerçeklerde var. dr bize 1 yaşına kadar inek sütü vermeyin biberon maması kullanın inek sütü d vitamini eksikliği yapıyor 1 yaşından sonra başlarsınız dedi. dediğini uyguladık 13 aylık testlerinde d vitamini depoladığını gördük. buda güzel birşey. eskiler hep kendi bildiklerini doğru kabul ediyor. ve malesef şimdi dr söylediklerinide abartılı bularak biz sizi nasıl büyüttük diyorlar. ama hastalanınca da o çok eleştrikdikleri dr koşarak dediklerini harfiyen uyguluyorlar.

03/29/2012 10:18:00

Süt versem mi düşüncem mama verdiiim için emiyor ama çok sütüm yok hep mama takviyeli gittik. Mamayı kesmek istiyorum ama dediğim gibi ara öğün verdiğim yoğurt meyve suyu en fazla 1 saat tutuyor yine aralarda mama vermek zorunda kalıyorum. Muhallebi bebe bisküvisi falanda vermek istemiyorum.

03/29/2012 10:39:00

bana göre emiyorsa gerek yok ama içmek isterse de içirilebilir. benim kızım da süt içmiyor 11 ay emdi daha sonra hiç süt içmedi onun yerine yogurt peynir ayran tüketiyor.  yine de kontrollerinde yine demir eksikliği cıktı.  bende kansızım hamileliğim boyunca da demir takviyesi aldım şimdi kızım da demir ilacı kullanıyor. bence inek sütüne baglamak yalnıs. ama bebeğiniz emiyorsa cok da süt takiyesi sart değil.

03/29/2012 10:41:00

Süt konusunda fikrim yok ama bence muhallebi ve bebe bisküvisi verip vermemeyi bir daha düşünün. Sütten daha ciddi bir karar o bence.

03/29/2012 10:53:00

cokbilmis; hazır bebe  bisküvisi zararlı ve muhallebileninde besleyici değilde sadece doyurucu olduğunu düşünüyorum yanlış mı ?

03/29/2012 11:46:00

Beslenme uzmanı değilim ben, fazlaca atıp tutmak istemem :) Çoğu zaman bugün ak dediklerine yarın kara diyorlar zaten. Ama araştırdığım kadarıyla glisemik indeksi yüksek yiyecekler sağlığa son derece zararlı. Bunlardan biri de beyaz undan elde edilen karbonhidratlar.

Karbonhidrat doyurmaz da ayrıca. Yedikçe yiyesi gelir insanın çünkü kan şekerini aniden yüksleti ve sonra da aniden düşürür. Düşünce yine yeme isteği gelir.

 

Muhallebi yiyen bebeğin uzun uyuduğu da doğru değil. Zira ona uyumak yerine bayılmak demek daha doğru. Hani 5 tane baklava yiyince içimiz bir bayılır, şöyle bir kıvrılıp uyusam deriz ya? Öyle işte... Çünkü muhallebiyi yiyen çocuk hem un hem de şeker alır. Glisemik indeksi çok yüksek bunların. Çocuğun kan şekeri aniden yükselir ve çocuğun içi bayılır, uyur kalır.

Ben sağlıklı bulmuyorum. Uyku eğitimi vermek daha zor, 2 saatte bir beslemek daha zor ama hepsi 12 ay sürüyor hepi topu. İlk 1 yıldan sonra her şey yoluna giriyor.

03/29/2012 12:10:00

Asıl sorumda arada kaynadı süt dışında ki. Dediğim gibi sebzeyi mesela öğlen verdim akşamda verebilir miyim meyve püresi de aynı şekilde ? aiswarya tarifi hemen deniycem teşekkür ederim.

<123>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.