Mikrodalga fırında yemek ısıtmak

01/22/2013 20:01:00
kuzusum 3,5Y soruyor:

Hanımlar kızım 15 aylık. Bir süredir yemeklerini mikrodalga fırında ısıtıyorum. Çok pratik oluyor ama zararlı mı acaba diye de düşünüyorum kimi zaman. Siz nasıl yapıyorsunuz, sizce zararlı mı?

<123>
01/23/2013 21:43:00

Yukarıdaki cümlemde kendime dair bir atıfta bulunmadım,o yüzden ben anneyim vs gibi lafları gecelim,konu mikrodalga firinlar..eğer tip mezunu ama doktor değil,o yüzden supheyle bakarım gibi bir cümle kullanırsanız böyle bir soruyla karsilasabilirsiniz. Ha dersiniz ki bana tehlikeli geliyor,tabii bakın yukarıda bir çok insan yazmış,kimse de bir şey söylememiş. Yani mesele üslup meselesi. Benim neyi sık yaptıgım,nasıl bir insan oldugum konuyla ilgisiz, ya da annelerin ne arayıp aramadigi, onu da geçebiliriz sanırım, umarım ne demek istediğimi anlamissinizdir,daha fazla uzatmaya gerek yok benim açimdan..

01/23/2013 22:14:00

Mikrodalga fırınlara ait ne ciddi bir araştırmam, ne de derinlemesine bilgim var. Sadece sezgisel olarak kullanmak bana uygun gelmiyor. Ama bu sezgilerimin hiçbir bilimsel temeli yoktur. Sadece beni bağlar.

Nurturia'da kimin ne aradığı konusuna gelince, hiçbir kullanıcının size diğerleri adına konuşma yetkisi verdiği hatırlamıyorum Mutlu anne. En azından ben vermedim, başka veren varsa bilemem. Burası şöyle bir sitedir, böyle bir sitedir diye başkalarına çıkışma hakkı olan birisi varsa ancak sitenin kurucularıdır, siz değil.

01/23/2013 22:29:00

Bence de bambaska yerlerdesınız mutlu anne,yazdıklarınızdan cok bellı bu:))

01/23/2013 23:00:00


01/24/2013 04:23:00

Yukarida icerigi "bilimsel" sanilarak referans gosterilen Dr Mercola, aslinda FDA "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" tarafindan bircok kere ihtar almis olan, surekli olarak aykiri iddalar ureterek populerligini korumaya calisan, web sitesi uzerinden ise yaramadigi bilinen ilaclari satan, buradan para kazanan medyatik bir doktordur. (Bkz: http://www.quackwatch.org/11Ind/mercola.html )

Sadece bilimsel jargon kullandigi icin yazdigi yazilarin bilimsel dogru olmasini beklemek yanlis olur. Bu tip uygulamalara "sahte bilim" denilmektedir ve gozunu para burumus insanlarin sikca basvurdugu bir yontemdir.

Eger bilimsel dogrulari ariyorsaniz, tek bir yere bakmak yerine bilim adamlarinin cogunlugunun soyledigi seylere bakmalisiniz. Her zaman icin ya kotu niyetli ya da yanilgi icinde olan, herkesin soylediginin tersini idda eden insanlar ve bilim adamlari bulabilirsiniz.

Internet bilgi kaynagi oldugu kadar bilgi kirliligi merkezi de ayni zamanda. Sapla samani ayirmak da her zaman kolay degil, dikkatli davranmak gerekli: http://yalansavar.org/2012/08/22/palavra-tespit-kiti/

01/24/2013 07:21:00

ben her öğlen, akşamdan kalan kendi yemeğimi ısıtıyorum. her gün sütümü ısıtıp kahve yapıyorum. sahlep yapacaksam örneğin 4 bardak süt koyup ısıtıyorum, sonra tozuyla karıştıyıroum, hem kendimize hem misafirlerimize. 

derin dondurucudan çıkardığım maya konmamış böreği, keki vs çok kısa tutarak ısıtıyorum. artık mikrodalgasız yapamam sanırım. güzel yanı hiç bulaşık çıkmıyor oluşu.
bebeğimin hiç bir şeyini ısıtmıyorum. nedense içim elvermiyor. yemeklerini 2 günlük yapıyorum, 2. gün süt ısıtıcısında ya da benmari usulu ısıtıyorum.

02/16/2013 22:50:00

ısıtacağınız yemeği kapağı kapalı olarak ısıtırsanız herhangi bi zararı olmaz 

02/17/2013 08:14:00

Mikrodalga yı evinize sokmayın zararlı vararaştırılıp kesinliğe ulaşmış. ben ingilterede yaşıyorum burada durum bu. bebeğime/çocuğuma çikolata yedirmem kaşık maması yedirmem vs vss. dye övünenlere bakın evlerinde mikrodalga, blgisayar full açık, cep telefonları falan emin olun mamalardan daha tehlikeli. çocuğunuzun yatak odası komşunuzun çalışma odasına denk geliyor ise ve orada bilgisayar açık ise çocuğunuzun o zarardan etkilenmesi kesindir.

<123>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.