Hamilelikte çalışma koşulları

01/11/2010 10:13:00
simge 6Y 4Y soruyor:

Hamile kadının çalışma haklarının verilmesinden zaten söz edilecek ortam çoğu işyerinde yok.
Ancak çalışma şartlarının kasti olarak zorlaştırılması (uzun çalışma saatleri, yıldırıcı konuşmalar, art niyetli tavırlar ve hatta istifaya zorlanma vs.) ile karşı karşıya olanlar bunlarla nasıl başediyorsunuz?

Kadın kadına
gündemi
konuş

<1234>
01/11/2010 12:47:00

Ben böyle bir şey yaşamadım ama böyle bir durumda kalsaydım tazminat hakkım varsa alır (gerekiyorsa iş mahkemesine başvuracağımı söyleyerek tehdit ederek) hemen ayrılırdım. Doğumdan sonra da yeni iş arardım. Evet biliyorum yeni iş bulmak çok kolay değil ama, şimdi böyle yapan doğumdan sonra neler yapar acaba?

Bir de bebeğimi huzursuz, mutsuz etmeye değmeyeceğini düşünüyorum.

Allah kolaylık versin.

01/11/2010 21:43:00

Özellikle hamileliğin son zamanları ağırlaşınca bu tarz bir durum daha da zorlayıcı olabilir. Eğer çok fena değilse, bebeğe odaklanıp kulak arkası edilebilir. Ama çalışmak mutlaka gerekli değilse ve daha da önemlisi bebği etkileyecek düzeydeyse olaylar, o durumda bence de gerekirse tehditle tazminat almak mantıklı. Ama bunun sigortadan alınacak doğum parasına yansıması nasıl olur araştırmak gerek.

Ben bu tarz psikolojik bir baskıyla değil, ama uzun çalışma saatleri ile başetmek durumunda kalmıştım. Mümkün olduğunca işyerinde konfor yaratmaya çalışmıştım. Evden yemek götürmek, sık sık ara vermek, ayaklarımın altında hep sandalye bulundurmak vs. gibi. Ayrıca bir noktada da basıp eve gitmiştim. En kötü kovarlar, ama hamile kadını kovamıyorlar.

Allah kolaylık versin. Hem sana hem de bebeğine. İnşallah insafa gelirler.

01/12/2010 00:35:00

Benim kişisel fikrim böyle bir durumda işten ayrılmamak yönünde. Şöyle ki... 
SSKdan alınacak o dört maaş az bir para değil. Bildiğim kadarıyla hamile bir kadını işten çıkarmak o kadar kolay değil. Çıkarsalar bile işe geri dönüş davası açmak mümkün. Bir örnek davada işverene "kötü niyet" nedeniyle ceza verildiğini duymuştum. Tabi burada işyerinin kötü imajdan ne derece çekindiği de önemli bir konu. 


Merhaba, eğer uğraşacak heves varsa:
http://www.mobbingturkiye.net/'ten bakılabilir, telefon açılıp sorulabilir.  Bol bol belge toplamaya çalışmak işe yarayabilir. İsteklerini yazılı olarak almaya çalışmak işe yarayabilir. Tabi aslında bunlar biraz da gerginliği arttırabilecek durumlar.

İkinci aklıma gelen şey, sskdaki bir doktora durumu açıklayıp rapor almaya çalışmak olabilir. 10 + 10 gün. Az sayılmaz. İşten ayrılma fikri varsa, 32. haftada hiç beklemeden izne ayrılmak iyi olabilir, gerekirse dönüşte ücretsiz izin alınır. Ücretsiz izini vermeme durumunda tazminat vermeleri gerekiyor diye biliyorum. Bu arada ücretli izin yıllık izine ve tazminata işler. Ücretsiz izin geçmez. 

Keşke bu işlerden anlayan bir avukat arkadaş olsa. Ya da sadece hamile haklarıyla ilgili bir blog yapsak ve kötü muamele eden işyerlerini afişe edebilsek... 

Bir de... (ben yapamadım ama...) kahraman olmaya çalışmamak lazım. Uzun iş saatine biliyorsunuz hamile kadını 7.5saatten fazla çalıştırmak yasalara aykırı denebilir. İnsan kaynakları deparmanıyla görüşülebilir. Avukata gidilebilir... 

01/12/2010 00:36:00

Artniyetli personele kendilerini kimin doğurduğu, çocuklarının olup olmadığı sorulabilir:) 

01/13/2010 09:36:00

Kesinlikle hamile hakları hakkında blog ya da buna benzer bir girişimde bulunmak benim de bir süredir planladığım birşey.

Biraz araştırınca öyle şeyler yaşayan hamilelerden haberdar oldum ki; işini kaybetme korkusuyla ezilen hamilelerin neler yaşadığına inanamazsınız gerçekten!!!

01/13/2010 12:38:00

7 aylık hamileyi işten atan işyeri biliyorum:( Ve Türkiye'nin büyüklerinden.

01/13/2010 13:19:00

Hamileyken işten çıkarılma durumu bir tanıdığımızın başına geldi ve İstanbul'da çok güzel, yeni bir sitede bir daire parası kadar tazminat aldı.

01/13/2010 13:23:00

Irmakyağmur hak ettiği tazminatı mıydı, yoksa dava açarak mı aldı?

01/13/2010 13:24:00

Dava açarak aldı. Senin bahsettiğin gibi Türkiye'nin büyük şirketlerinden biriydi.

01/13/2010 13:38:00

Yaşattıkları stresi hiç bir para tazmin edemez ama yine de bu şekilde bir örnek duyduğuma sevindim:)

Teşekkürler.

<1234>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.