yeni doğan ve ana kucağı kullanımı

04/10/2010 20:30:00
tunam10 6Y 11A soruyor:

Bir aradaşımın yeni bebeği oldu. Ana kucağına hiç yatırmadıklarını, derin ve eğimli olduğu için endişe ettiklerinden kullanmaya çekindiklerini söylüyor. Ama çevremdeki diğer anne babalardan ilk günden itibaren kullandıklarını ve eğimin ve derinliğin endişe etmeyi gerektirmediği yönünde duyumlarım da var. Tecrübeli arkadaşlar bu marka ile ilgili bir sorun mu?siz ilk günden itibaren kullanabildiniz mi?

Kadın kadına
gündemi
konuş

<123>
04/10/2010 21:46:00


Biz Kuzey hastaneden çıktığından beri kullanıyoruz canımcım. İlk zamanlar evet o derinlikten dolayı biraz endişelendik ama altına destek olarak ince bir yastık falan koyduk. Gayet de guzel oldu. Zaten 1 ay sonra artık içinde daha duzgun durabiliyor. Zaten ilk 1-2 ay kaç kere çıkacak ki dışarı. Valla arabada seyahat ederken guvenlik için mutlaka bir yontem bulup kullanmak gerek bence. Zaten 1 Hazirandan itibaren artık zorunlu hale geliyor. Ayrıca Amerika'da dogumdan sonra bebeğin eve gideceği araçta ana kucağı yoksa bebeği hastaneden çıkarmıyorlar. Amerikalılar yapıyorsa vardır bi bildikleri. Adamlar bebek guvenliği ve sağlığı konusunda gerçekten çok ilerdeler.

04/10/2010 21:59:00

anladım canımcım. o zaman doğumdan önce hazır etmek lazım. ayrıca derinliği de dert etmemek lazım. ince bir minder iş görüyor:) ilk bir iki ay dışarı çok çıkmıyacak ama işte hastaneye giderken arabayla lazım olacaktır. sanırım bizim arkadaşlar fazla evhamlı davranıyorlar.

04/11/2010 07:07:00

ben evde iş yaparken ilk zamanlar hep ana kucağına koydum onun dışında gezmedede ana kucağında duruyordu şimdide araba koltuğu olarak kullanıyoruz o yüzden yadırgamadı arabadada yadırgamıyor

04/11/2010 12:32:00

Bebek anne karnında hediye paketi gibi bacakları bağdaş kurmuş gibi ve bacakları gövdesine katlanmış gibi olur. Üstelik bu pozisyona gelmek bile onları çok mutlu edermiş. :)

Oto koltuğu olarak kullanılan grup 0 ve grup 0+ anakucakları arabada güvenlik için o şekilde çukur. Tabiki evde uzun süre onda yatırmamak gerekir, düz zemin daha iyidir ama ben hiçbir sakıncası olmadığını düşündüm yolculuklarda vs. İçinde zaten yenidoğan destek pedi var. Onun üstüne ekstra bir şeye gerek yok. Arabaya koyarken zaten kemerlenmesi gerek ve altına ekstra birşey koyarsanız kemerler yetmez, şeklen de bebeğin oturma pozisyonu değiştiğinden koruyuculuğu azalır.

Bu tür ürünler onlarca mühendis tarafından dizayn edilip, onlarca tıp uzmanı tarafından değerlendirilip vs. üretiliyor. Maalesef çok duyuyorum ve görüyorum ekstra birşeyler konduğunu.

Ben hiç koymadım ve huzurla da kullandım. Evde de %90 ev tipi anakucağı kullandık. Sadece misafirliğe gittiğimizde ve arabada oto koltuğu olan anakucağımızı kullandık.

İçin rahat etsin. ;)

NOT: Biz bahsettiğim anakucağımızı 13,5 ay kullandık. Hakkını verdik diyebilirim. Kilosu 13 kiloyu aşmamıştı ama boyu 77 cm sınırını aşmak üzereydi. Bir büyük boy oto koltuğuna geçtik 14.ayın içinde.

04/11/2010 18:06:00

Ömür de doğduğundan beri onda seyehat ediyor çok da güvenli, 3kg nun üzerinde doğan bi çocuk için rahat olduğunu düşünüyorum zaten gün geçtikçe onlar ayarlıyo pozisyonlarını:) yastık desteğini ilk zamanlar biz de kullandık ama 1 ay sonunda vaz geçtik...
bu arada arabada kucakta daha bi zor ufaklıkları tutmak bence....

04/11/2010 19:29:00

Özellikle arabada seyahat ederken oto koltuğunu olduğu gibi kullanmak gerekli bence, koltuğun yapısı bebeklerin iskelet yapısı ve oluşabilecek kazalarda bebeğin maksimum güvenliğini sağlamak üzere tasarlanmıştır diye düşünüyorum. Bence yastık desteği gerekli değil, biz hiç kullanmadık, yalnız bu koltuğu bizde evde hiç kullanmadık, evde az eğimli düz bir yerde yatırmak, hem bebeğin çevresini görmesi, hem bebeğe hareket alanı yaratılması, hem de yediklerini kusmaması açısından daha faydalı diye düşünüyorum. Hatta doktorumuz ilk aylarda yatağını da yaklaşık 30 derece eğimli hale getirmemizi önermişti, kusma vs sebebiyle boğulma riskini bertaraf etmek amacıyla.
Biz 7.ayda 9-18kg'lık bir üst sınıf koltuğa geçtik, ufaklık rahat edemedi, sevgili Irmakyağmur siz koltuğun hakkını baya bi vermişsiniz, bizimkinin ömrü 6 ay oldu sadece.
Tunam10, oto koltuğunu ne kadar erken kullanmaya başlarsanız, alışması o kadar çabuk oluyor, çevrede izlemlediğim kadarıyla ne kadar geç kalınırsa oturtmak bir o kadar büyük bir mesele haline geliyor...
Ayrıca Zerrin'in de dediği gibi kucakta tutmak çok daha zor ve çok daha tehlikeli, hele de daha da büyüyüp hareketlendiklerinde...

04/12/2010 15:10:00

Zeropoint, evet gerçekten hakkını verdik oto koltuğumuzun. Son zamanlarda (13 aylıkken) içinde çok sıkılıyordu, ilk koyduğumda ağlıyordu resmen. Dört gözle 9-18 kg oto koltuğumuzu bekledik. Bir de şu var, markadan markaya değişiyor büyüklük. Bizimki gerçekten büyük maxi cosi cabriofix modeline göre mesela.

Bizim anakucağında da 2,5 kilodan itibaren kullanım yazıyordu. Dediğin gibi ben 1.ayın içinde evde bir kere deneme amaçlı oturtmuştum, hemen kusmuştu ilk denemede kuzum. Ama arabada giderken hep onda oturdu. Bazen taksiye binmem gerekiyor, yol boyunca mücadele ediyorum resmen oğlumla, saniye durmuyor. Aman ya araba koltuğu hem çok güvenli hem de anne baba için müthiş konfor.

Yağmur arka koltukta tek başına oturmaya da çok alışkın, arabayla başbaşa çıktığımız zamanlar alıştı.

Bizim ev tipi anakucağımızı da ben hafif eğimli kullanıyordum. Sadece uykuya daldığında yatığa yakın hale getiriyordum.   

06/01/2010 08:47:00

bu ana kucakları benim de kafamı çok karıştırıyor. sevi bebenin şöyle bir ürünü var. açıkçası onu almayı düşünüyorum. ana kucağı için tasarlandığı için emniyet kemeri noktaları da var.

06/01/2010 08:48:00

bu ürünü kullanan arkadaşlar var mı yorumlarınızı beklliyorum

06/01/2010 08:54:00

Bizde hem ev tipi vardı, hem de arabada kullanılmak için olan vardı. Doktorumuz uzun süreli kalmaması gerektiğini söylemişti. Mesela ana kucağında uyuması iyi değilmiş.


Arada araba yolculuğunda mutlaka emniyet kemeri ile ya da isofixle sabitlenmiş anakucağı/otokoltuğunda olmalı. Uzun yolda sık sık mola verip, bebeği almalı. 

Evde uzun süre ana kucağında kalmasına izin vermemeli sanırım ilk zamanlarda. 

<123>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.