Bebek bakıcısı düzenimizi alt üst ediyor

10/04/2012 11:04:00
nesli06 4Y soruyor:

Merhaba,

Batıkent'te bebek bakıcısı arıyorum aslında şu an bebek bakıcımız var. Ancak her nedense kadın bir türlü istediğim gibi düzen oturtamıyor.
Ben evdeyken bana hiç bir şey sormuyordu, işe başladım şimdi herşeyi kendi kafasına göre yapıyor. Yemek yapması için anlaşmıştık sanki ben ondan büyükmüşüm gibi şu yemeği nasıl yapıcam diye bana soruyor. Çok sinir bozucu. Bu bize alışana kadar normal bir durum mu? Yoksa ilk günden itibaren kontrolü ele aldığını görmek mi normal?

Ben evdeyken hem bebeğime bakıyor, hem ev işi yapıyor hem de yemek yapıyordum. Bakıcılar benden daha deneyimli, çok mu zor bunların yapılması?

Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Kadın kadına
gündemi
konuş

10/04/2012 11:15:00

Sanırım ev bizim işimiz,yemeği ailemiz için, bebekte zaten canımız bize zor gelmiyor ama başkası yapmıyor,iş olarak görüyor zor geliyor:(( ..Çocuğa yeterli özeni göstermesi,yalan söylememesi,iyi niyetli olması önemli olan bu...Diğer şeyler daha geri planda kalıyor..Yemek konusunuda belki sizin damak tadınıza uygun yapmak istiyordur.Başkasının mutfağına girince bende acemi gibi olurum..Zaman verin,siz yönlendirin,birde konuşun..Sevgilerimle..

10/04/2012 11:27:00

siz nasıl yeni işe girince alışana kadar bazı şeyleri birilerine sorarak ortama alışıyorsanız bu bayan içinde aynı..her yörenin yemek damak kültürü farklı..bazıları çok acı bazıları çok salçalı bazıları sadece zeytinyağlı veya etli yemek sever..bu düzen zamanla oturur..siz genel olarak haftalık ne yemek yapılmasını istiyorsanız isim olarak yazın ..bilmediğin varsa o an sorsun ..misal yeşil fasulye yazıyor bilmiyorsa o an sorsun sürekli sormakda yanlış..birde yemek bilmeyen bir bayan inanamıyorum heleki yaşlı çoçuk sahibiyse illaki bilir..belki bir kaytarma olabilir iyi niyetlide olmayabilir huyunu bilmeyerek söylüyorum bunu..bir konuşma yapın bununla alakalı ..

10/04/2012 17:56:00

Yemek sorma konusunu çok önemli değil bence. Kayınvalidem bile sorar bana bizdeyken, ne yapılcak nasıl yapılcak (ben böyle yapıyorum ama sen nasıl yapıyorsun manasında).

10/04/2012 18:20:00

Bence öyle düşünmeyin. Sizin kendi çocuğunuz ve daha rahat davranmanız normal. Ben de oğlumla vakit geçirirken birçok işi halledebiliyorum.  Ancak bir bakıcı için çocuk emanet, yani kılına zarar gelmemesi lazım. Bu nedenle ev işi ve diğer işleri ikinci plana atıyor olabilir. Mesela benim bakıcımda gözlemlediğim bu, bir de onun açısından bakmaya çalışmak lazım. Çocuğun parmağı kapıya sıkışsa mesela iş yaparken bunun hesabını veremez ama siz iş yaparken olsa bu olay aynı derece kıyamet kopmaz. 

10/04/2012 19:16:00

 Benim kızıma annem bakıyor ancak iş ortamımda bakıcısı olanlar var. Ortak söyledikleri şu, bakıcımdan çocuğuma bakması dışında birşey beklemiyorum. Çünkü evi temizle, yemek yap desem bunlar göze görünür iş olduğu için bunlara ehemmiyet verebilir, bebeği ihmal edebilir. Sonuçta siz yokken bilemiyorsunuz bebek çok ağladı mı, ilgi, şevkat, vs yeterince aldı mı.. Güvenmekten başka çare yok yani. Ama diğer işlerin hesabını sorabiliyorsunuz eksiklik olunca. Onlar da bu duruma düşmemek için asli görevleri ev idaresi gibi davranıp bebeği 2. plana atabiliyorlarmış. bu yüzden "sen bebekle ilgilen, ona iyi bak, enerjini ona kullan çok birşey beklemiyorum" demek sanırım en iyisi en baştan. Yani sınırlar baştan çizilmeli bir anlamda.

10/18/2012 08:01:00

iyi günler batıkent mesa 1 sitesinde oturuyorum 2 tane kızım var daha önce 2 tane bebek büyüttüm çocukları çk seviyorum eğer görüşmek isterseniz gorkem.cetin12@gmail.com burdan ulaşabilirsiniz

10/18/2012 08:11:00

ilk zamanlarda sorması doğal,ben buzdolabının üstüne günlük menü asıyordum,ayrıntılı yemek yapmasını da istemedim hiç.bassit şeyler,sebze yemekleri falan yapıyor.et işini kendim yaparım.çorba tariflerim vardır buzdolabı üstünde.işin içinden zor çıktığı yemeklerin de tarifini yazıyorum yine.şu sıralar artık menü asmıyorum,düzeni oturttu,şunu yap ta demiyorum,evde ne varsa sırayla değerlendirmeye alıp yapıyor ve bakıcım ağırkanlı,sakin yapılı birisi,benimki yaptıysa sizinki de yapar yani..
kızım için de daha önceleri gün içinde birkaç kez arayıp ne yedi,ne zaman uyudu soruyordum,şimdi o düzen de oturdu,bazan arıyorum.zamanla düzene girer merak etmeyin.

03/30/2013 21:43:00

bende bir bakıcıyım,ama şunu bilmelisiniz her evin düzeni farklı ve yemek konusunda damak tadı farklı (tatlı,tuzlu,yağlı,yağsız,salçalı,salçasız,az pişmiş ,çok pişmiş  vs gibi sizin düzeninizi tanıyana kadar bu soruları sorması normal memnun olmalısınız,kafasına göre davranması daha kötü inanın saygılar.ayrıca ev düzeninizi çok bozuyorsa bakıcıları ve yardımcıları hayatınızdan çıkarın kendiniz yapın ,bizde uzaydan gelmedik


03/30/2013 22:11:00

ipekkuşgöz + 1

03/31/2013 11:24:00

bende bu aralar bakıcı arıorum.sadece çocuk bakımıyla ilgilenen birilerini arıyorum.yemek,temizlik olayına girince sanki oğlum eksik kalıcakmış gibi geliyor.sürekli gözü üstünde olsun diye düşünüyorum.

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.