3 yaş çocuğun günlük beslenme programı

02/17/2012 13:46:00
nurturia soruyor:

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Kadın kadına
gündemi
konuş

02/17/2012 15:18:00

Artık aç olup olmadıgını ifade edebilecek yaştalar. Ben çok da kasmıyorum. Normalde 3 ana 2 ara öğün şeklinde bir beslenme programı uyguluyorum. Bir öğün yemediği olursa diğer öğünde telafi ediyorum.

02/17/2012 15:24:00

2 ana öğün (biri kahvaltı) 2 de ara öğün yiyor.

Kahvaltıya takığım, gerisini umursamıyorum :)

02/18/2012 10:12:00

Bizde 3 ana öğün şeklinde..Benim kız meyveyi çoook seviyor ara öğünlerde çok sık meyve talebi olur..Yediği meyveler,elma, muz,portakal,ananas... Günde 1 bardak süt içer öğlenleri yanında havuçlu kekle beraber..Kuruyemiş  olarak sabahları kahvaltıda 1 ceviz muhakkak yer onun  dışında talep ederse veriyorum(badem,kuru üzüm.yaban mersini) Bende kasmıyorum zaten kendi belirtiyor.. kedidirkedinin, dediği gibi bir öğün geçerse diğer öğünde telafi ediyorum..Mesela akşam ana öğününde tek çorba veriyorum çünkü benim kızım çorba delisidir:) sabahtan akşama kadar çorbayla yaşıyabilir.. 

02/18/2012 10:15:00

Sabah 1 bardak akşam yatmadan 1 bardak süt içiyor. Kahvaltı peynirli omlet, tost, klasik kahvaltı, kek, buğday gevreği artık o gün neye olur derse. Kahvaltı öğünüyle pek aramız yok. Üstüne 1  çikolata yuvarlar. Öğlen yemeğinden önce 1 meyve+2 ceviz veririm. Bazen o ara öğünü istemez. Öğlen yemeğinde genel olarak etli sebze yemeği yanına yoğurt 2 yemek kaşığı kadar, ya da çorba, bazen makarna, bazen 3 köfte yanına yoğurt. Üstüne yine bir ıvır zıvır. Sonra öğle uykusu. Uykudan uyanınca yine 1 meyve yanına kuruyemiş, ya da sadece kuruyemiş, veya kek+süt, Akşam yemeği yine  etli sebze yemeği yanına yoğurt 2 yemek kaşığı kadar, ya da çorba, bazen makarna, bazen 3 köfte yanına yoğurt.
Üstüne çikolata yer.
Bazen iyi yer hepsini bitirir, bazen yemez, mız mız bitirmeye çalışır, pazarlık yapar. Artık keyfine göre. Yemek yemezse çikolata yiyemeyecegini bilir, çikolata hatırına bitirmeye çalıştıgı olur ama bunu ben tehdit olarak kullanmam.

Çikolatalar  küçük miktarlarda. Mümkün oldugunca saglıklı beslemeye, çikolatalardan, şekerli ürünlerden uzak tutmaya çalışıyorum ama çok da katı davranmıyorum. Çok yerse ona zarar vereceğini biliyor.

02/18/2012 10:54:00

Yemek konusunu takıntı haline getirdiğim zaman,toplu halde strese giriyoruz.Bu yüzden yeni yöntem,acıkınca yer mantığı:)


Acıkmasını beklemeden,aman saati geçmesin diye yemek hazırlayıp-yedirmeye çalışmanın çok yanlış bir yöntem olduğunu,henüz 6 ay önce(okulunda katkılarıyla)öğrendim.

Sabah kahvaltısını en önemli öğün olarak görüyorum.Kahvaltıda yumurtasını(yada omletini,krepini) bitirip,biraz tereyağlı ballı ekmek,azıcık peynir ,mevsime uygun havuç-salatalık yediyse dünyanın en mutlu annesi benim:))günün kalan bölümünde yedikleri de ekstra diye düşünüyorum.Böyle düşününce inanın her şey yolunda gidiyor ve yedikleriyle beni şaşırtıyor.Kahvaltıdan 1 saat sonra bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ve 1 tatlı kaşığı pekmezle vitamin ve enerji yüklemesini de yapıyorum.Evdeyse sabah kahvaltısını saat 10 gibi yapıyor,dolayısıyla öğlen yemeğini 12'de vermek sadece bana zahmet,ona da eziyet oluyor.Dolayısıyla 3 gibi öğlen yemeği yiyoruz.Öğlen akşam arası meyve,sütlü tatlı,ceviz,kuru meyveler ne varsa evde takviye yapıyorum.Akşam 7'de akşam yemeği.Yatmadan öncede ıhlamur-süt eşliğinde kek-kurabiye yiyip 10 gibi uyuyoruz.

02/18/2012 15:26:00

Ben kahvaltısına aklınıza gelen her şeyi koyuyorum, şurada yazmıştım koyduklarımı: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/07/bebek-kahvalts-nasl-olmal.html

Yatmadan önce ya kuruyemiş ya da meyveli kefir yer. Kuruyemiş olarak en çok kavrulmamış ve tuzsuz badem, fındık, ayçekirdeği, dut ve keçi boynuzu seviyor. İstediği kadar veriyorum. Bazen 1 kase yiyor. "Fazlası karaciğerini yorar" diyorlr ama ben kızımın içsesine güveniyorum :)

Uyanınca günün tek öğününü yer. Kıymalı sebze yemeği. Her gün içine kattığım sebzeleri ve bakliyatı değiştiririm. Ama canı bir şey yemek istemiyorsa makarna veririm. Suyunu çektirerek pişiririm. İçine domates (mevsiminde) ve sarımsak rendelerim, pişerken de beyaz peynir eklerim. Nane de dktü müydüm 2-3 tabak yer kesin. Yediği en zararlı şey bu olduğundan deli gibi yiyor, bulduğunda :) BU yemek saat 5'te.

Akşam 9'da yatana kadar da meyve yer, havuç/salatalık yer, bizim akşam yemeğimizden otlanır, salatamızdan yer, yoğurdumuza parmak bandırır. Ama doğru düzgün bir akşam yemeği yemez.

Kafanıza göre takılın yani. Avrupalı bebekler patates haşlama ile büyüyorlar da ne oluyor?  Hindistanlılar doğuştan itibaren vejeteryanlar. En uzun yaşayan Kafkas insanları balık yemedne besleniyorlar (coğrafi konumları nedeniyle). YAni "Çocuk yemezse çok kötü olur" sonu denecek bir şey yok sanırım.

Süt konusunda yorum yapamıyorum: Emzirdiğim için süt vermiyorum kızıma. Bazen canı çekiyor, biz içerken o da istiyor. Bir de kahvaltısına 100 ml filan koyuyorum. Kasiyum eksikliği var mıdır filan diye de takmıyorum kafaya hiç.

02/20/2012 09:32:00

Benim kızdan farklı beslenmiyor gördüğüm kadarıyla. Benim danam gayet sağlıklı olduğuna göre, sorun yok demektir.

Siz bebekten dolayı az zaman ayırdığınız için suçluluk hissediyorsunuzdur. Bence artık kızınızın yemek için ekstra zaman ihtiyacı yok. Acıktığını ve canının ne çektiğini söyleyebilecek yaşta çünkü.

Kahvaltı saatini belki geçe çekebilirsiniz birazcık. Uyandıktan 1-2 saat sonra kahvaltsını vermeyi deneyebilirsiniz. Ben mesela, sabahları aç uyanırım. Eşim ise tok uyanır, 1-2 saat bir şey yemeden durabilir. Belki sizin kızınız da benim eşim gibidir?

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.