Ben bu bebeği nasıl mutlu edeceğim?

selvinvetalya soruyor: 10

Kolik dendi, gaz dendi, 3 ay sonra hepsi biter dendi. Evet 3 aylık oldu kızım ve artık gazı yok ama hala günün büyük çoğunluğunu ağlayarak geçiriyor. Sling istemez, kanguru sevmez, anakucağında durmaz, hamak beğenmez, kucakta bile her zaman sakinleşmez. Üstünü değilştirirken morarırcasına ağlayacak kadar krize girebilir. Pusete koyarken ortalığı yıkar, dışarı çıkasınoz gelmez. Onu bırakıp ne yemek yiyebilirim, ne tuvalete girebilirim.

Uykuya gelince... Gece bizimle aynı yatakta olacaksa güzel uyur, kendi yatağında isyan çıkar. Gündüz iyi ihtimal onun yanına uzanıp 1 saat kadar memeyi ağzında tutarsam uyur, kötü ihtimal o da işe yaramaz ve akşama kadar uyumaz. Bu arada gece de bu şekilde uykuya dalıyor. Daha önceleri kucakta evi dolaşıp buzuki orhan eşliğinde pışpışlayarak uyutuyorduk, ağırlığı 7 kg'ı bulunca bu yönteme geçtik. Yani bir hatayı diğeriyle değiştirdik.

Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum. Önce yatakları mı (dolayısıyla odaları, bizim oda küçük çünkü) ayırmalıyım? Emmeden uyumayı mı öğretmeliyim? Yoksa bunların hepsini şimdilik bir kenara koyup ağlama krizlerinin çözümüne mi odaklanmalıyım? Ve en önemlisi o çözüm ne olabilir? İnsanların fotoğraflarında anakucağında uyuyan ya da uslu uslu oturan çocuk gördüğümde hemen markasını soruyorum, sanki sihirli bir alet var ve onu bulunca her şey düzelecek gibi...

Var mı böyle bir bebeği olup da üstesinden gelen? Bebeğini sakinleştirip normal hayata dönebilen?


40 Cevap


mert_mert

abimin kızıda öyleydi yengem artık ağlıyordu.aramaya çekinir olmuştum yine ağlıcak üzülecem diye.şimdi 5 aylık bir rahatki anlatamam.uykusu emmesi ve kucakta durmasından yengem doğum kilolarını vermişti resmen.sanırım 5 ay olunca rahatlıyor bebeler.benim oğlumda böyle sıkıntı çekmedim sanırım yada unuttum çokda uzun süre geçmemesine rağmen.ama hatırladığım gece 5 gibi uyanır balkonda pışpışlanmak isterdi ilginç biz çoğu kez balkonda minder üstü sabahlardık.unutuluyor tabi bunlar..


selvinvetalya

@lethee baharı bekleyen kumrular gibiyim zaten :) fakat son kontrolde doktoru "karakter meselesi de olabilir" deyince çok panikledim.

@mert_mert 5 aysa iyi, beklerim ve umarım ben de unuturum bugünleri... çok şükür sağlığı yerinde ama yine de anneliğin tadını çıkaramamak üzücü. Gerçekten beceriksiz ve çaresiz hissediyorum kendimi, o yeri göğü inletip sesi kısılıncaya kadar bağırırken...

@balköpüğüm çok teşekkürler.


nilsafak

Kızım aynen sizinki gibiydi ,yazdıklarınızı okurken ben mi yazdım dedim bi an ama zamanla kendi kendine yapabildiği şeyler arttıkça mesela oturabildiğinde (4 aylıkken destekli oturtuyordum) daha rahatladık,bi şeyleri kavrayıp evirip çevirebilmesi büyük bi aşama oldu cok oyalanıyordu,sizin haftalarda bir büyüme atagıda var o da bi etken olabilir anlattıklarınıza


guLyun

Malesef benim kizimda oyle duzelir diye cok bekledim ama zor bi bebek yemesi uyumasi bana bağimli yasiyor.

Yuruyunce rahatlarim dedim ama bu seferde bacaklarima sariliyor tek basina oyalanmaz ajsama kadar yapişik ikiz gibiyiz :))


nisannn

benim kızım da böyleydi. 6-7 aya kadar sürdü. sonra birden çok rahatladık. şimdi kızım öyle neşeli bir bebek ki, sebepsiz ağlamaz, mutludur, gülücükler saçar. ama o ilk aylar yok mu. çok isyan ettirdi bana. ben ısrarla emzirdim, acaba doymuyor muydu? yoksa hep gaz sorunu mu vardı? yoksa bu yepyeni hayata mı alışmaya çalışıyordu, ben de hiç bilmiyorum gerçekten. eşim diyordu, neden ağlıyor? ben de bilmiyorum derdim. bilmiyordum da... altı temiz, karnı tok(sanırım), annesi yanında... duş çok rahatlatır benim kızımı. hala da böyle. her gün yıkardık, hatta günde 2 kez. dördüncü beşinci ayına kadar bu sıklık devam etti. ama şimdi kış mevsimi bu pek mümkün olmayabilir.

ve ezberlenmiş gibi bir çok kişi tarafından hep 4. aydan sonra rahatlarsın dendi, ama öyle olmadı. ancak 7. aydan sonra rahatladım ben. biraz daha sabır yani:))iflah_olmaz

1.5 SENE BEKLEDİM.ŞUAN NORMALLEŞTİ.DAHA 1 AY OLDU GECELERİ UYUYOR.O DA BENMLE YATARSA.SİZE YÖNTEMLER ÖNERMİCEM ÇÜNKÜ BEN HEPSİNİ DENEDİM VE BAŞARISIZ OLDUM.SADECE  SABIR DİLİYORUM Bİ DE ORTALAMA 18-19 AY GİBİ RAHATLAYACAĞINIZI SÖYLEYEBİLİRİM:-))))KOLAY GELSİN:-))


tubafatih

bizim de benzer bi sorunumuz var pek neşeli bi bebek değil şimdilik ama şunu farkettik kilo alımı normal olmasına rağmen bizim bebeğimiz doymuyor sütüm yetmiyormuş doyması için doktora gittik istiyorsa vereceksin mamayı dedi ve şimdi emzirdikten sonra ağlamaya devam ederse bir de mama veriyorum biraz daha rahatladı belki sizde de benzer bir durum vardır


emir_melek

Allah yardım etsin. Biz oglumda yaşadık bu durumu. Emir tam 9 ay sürekli ağladı :'(( Goturdugum her dr 3 ayda geçer dedi. Gecmeyince 6 ayda belki dediler ve 9 ay sürdü. :(( Tek tesellim sağlıklı olmasıydı çünkü her tetik güzeldi. Çok da hızlı büyüyordu. Öyle ki 6 aylıkken neredeyse 1,5 yaşında gibi gösteriyordu. Ayda 1-1,5 kilo alıyordu. Geceleri sabaha kadar memeye yapışık dururdu. Ağzından çıkınca meme kıyameti koparıyordu. Annem ve kizkardesim yanımdaydı hep. Gece artık kollarım tutmaz olurdu annem ve kizkardesim sırayla tutardı ben emzirirken. Babam dahil evde 5 yetiskin nöbet tutardı.. Kimse gelemezdi korkudan bize. Kaldı ki biz gideceğiz. Yurtdışından gaz gidericiler vs.. neler neler yaptık olmuyordu.

Bunları niye yazdım. Yalnız degilsin. Bu günler geçiyor lafı çok sinirimi bozardi ama başka bişey diyemiyorum maalesef. Şimdi Emir 9 yaşında bir delikanlı oldu şükür. En güzel tarafı olanları o hatırlamıyor bu da teselli benim için.

Geçecek annesi Allahın izniyle. ins benim kadar uzun sürmez. Eğer yardım edebilecek birileri varsa daha kolay oluyor. Allah yardımcın olsun.


selvinvetalya

Zaman ayırıp cevap veren herkese çok teşekkür ederim. Gerçekten harikasınız :)

@ İflah olmaz, çok uzun sürmüş sizinki, nasıl dayandınız o kadar...

@nilsafak o ataktan da şüpheleniyorum, çünkü bir ara tam düzelmeye başlar gibi olmuştu.

@nisann bütün derdim, duam, umudum benim kızımın da neşeli, güleç bir bebek olması...

@concealed, hamak da aldık, henüz rahat ettiremedik...


selvinvetalya

@evrimmm tracy'nin anlattğı şekildr bir rutin oluşturabilmek şu an rüya gibi geliyor bana. Kızım nazlı ya da huysuz be ek, henüz tam anlayamadım, kolik bitince daha netleşecek sanırım. Umarım easy yöntemini biz de uygulayabiliriz bir gün. Bahsettiğin uyum sürecini bir türlü göze alamıyorum şu anda, o 2-3 gün bizde nasıl bir travma yaratır diye düşünmekten alamıyorum kendimi...Cevaplamak için Üye ol