Ben bu bebeği nasıl mutlu edeceğim?

selvinvetalya soruyor: 10

Kolik dendi, gaz dendi, 3 ay sonra hepsi biter dendi. Evet 3 aylık oldu kızım ve artık gazı yok ama hala günün büyük çoğunluğunu ağlayarak geçiriyor. Sling istemez, kanguru sevmez, anakucağında durmaz, hamak beğenmez, kucakta bile her zaman sakinleşmez. Üstünü değilştirirken morarırcasına ağlayacak kadar krize girebilir. Pusete koyarken ortalığı yıkar, dışarı çıkasınoz gelmez. Onu bırakıp ne yemek yiyebilirim, ne tuvalete girebilirim.

Uykuya gelince... Gece bizimle aynı yatakta olacaksa güzel uyur, kendi yatağında isyan çıkar. Gündüz iyi ihtimal onun yanına uzanıp 1 saat kadar memeyi ağzında tutarsam uyur, kötü ihtimal o da işe yaramaz ve akşama kadar uyumaz. Bu arada gece de bu şekilde uykuya dalıyor. Daha önceleri kucakta evi dolaşıp buzuki orhan eşliğinde pışpışlayarak uyutuyorduk, ağırlığı 7 kg'ı bulunca bu yönteme geçtik. Yani bir hatayı diğeriyle değiştirdik.

Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum. Önce yatakları mı (dolayısıyla odaları, bizim oda küçük çünkü) ayırmalıyım? Emmeden uyumayı mı öğretmeliyim? Yoksa bunların hepsini şimdilik bir kenara koyup ağlama krizlerinin çözümüne mi odaklanmalıyım? Ve en önemlisi o çözüm ne olabilir? İnsanların fotoğraflarında anakucağında uyuyan ya da uslu uslu oturan çocuk gördüğümde hemen markasını soruyorum, sanki sihirli bir alet var ve onu bulunca her şey düzelecek gibi...

Var mı böyle bir bebeği olup da üstesinden gelen? Bebeğini sakinleştirip normal hayata dönebilen?


40 Cevap


selvinvetalya

@tubafatih sizin haftalardayken kızım gece-gündüz hiç uyumadığı için benim de sütüm yetmiyordu ve mama takviyesi yapıyorduk. Şu an ise mama almıyor ve tombik bir kız zaten, 3 ay kontrolünde 7,200 idi kilosu :)

@çokbilmiş ah çb, büyük ihtimalle çok haklısın. Sezaryen doğumdu ve bunu ben de düşünmüştüm. Sonra her sezaryenli böyle değil ki dedim kendime. Ama doğduğu günden beri böyle, hatta hemşireler anne dinlensin biraz deyip bebek odasına götürmek istemişlerdi kaç kere...

Aletha solter'i hamileyken okumuştum ve o zaman çok mantıklı gelmişti, ben de susturmaya uğraşmadan ağlamasına izin vericem demiştim. Ama öyle olmadı. Sanki etinde sigara söndürülüyormuş gibi ağlarken soğukkanlı olamıyorum.

Güven kazanma konusunda çok haklısın. Umarım bir an önce yapabilirim.


selvinvetalya

@cegeda inatlaşmayı hiç gözüm kesmiyor zaten ama yatakta ben pek uyuyamıyorum, ezilmesin, boğulmasın diye. Ama yine de bugünlere de şükür, hiçbir yerde uyumuyordu. Şu anda da yataktayız, telefonum uçak modunda, o emerek uyuyor, ben netteyim. İlk haftalar gece gündüz fön makinesi açıktı, hala aspiratörü çok kullanıyoruz.

Çok fazla yardım alamıyorum. Annem başka şehirde yaşıyor, arkadaşlarım el ayak çekti çoktan. Arada kv çağırıyorum yangın var diye :))

@ emir melek, siz ne güzel kalabalıkmışsınız... Bugünler geçiyor lafı benim hiç sinirimi bozmuyor, ben "bunlar daha iyi günlerin" lafına dayanamıyorum! Ama 9 ay çok yaa :(


neretva

Aslında bence hamileliğin nasıl geçtiği doğumdan daha önemli. Hamilelikte salgılanan stres hormonları bebeği etkiliyor diye düşünüyorum. Bence birkaç şey biraraya gelmiş. Hem karakter özelliği, hem de büyüme atağı diye düşünüyorum. Kıyafetlerini değiştirirken çok ağlaması bana touchy baby olabileceğini düşündürttü. Bazı bebekler çok hassastırlar ve tenlerine dokunan kumaştan rahatsız olabilirler. Çıplakken veya ten tene temasta nasıl? Ağladığında tişörtünüzün içine sokup ten tene temas ettiğinizde sakinleşir diye tahmin ediyorum. Bu katiyen kötü bir karakter özelliği değil. Hassas bebekler ileride duyarlı yetişkinler olurlar, sanata yatkındırlar. Bence odasını katiyen ayırmayın. Ters tepebilir. Gündüzleri yatağında beraber oyun oynayın ki yatağına güven duysun. O güven oluşana kadar beraber uyumaya devam edin. Bebeğinizin doğması gereken tarihe göre haftasını hesaplayın (ya da özelden yazın ben bakayım). Wonder Weeksten bakalım, büyük ihtimal atak döneminde.


fistikcik

Arkadaşların hepsi çok doğru noktaları işaret etmiş. Gerçekten geçecek ve çok az kaldı, buna emin olabilirsin. 3. ayın bitmesini, 4 aylık olmasını beklemek gerek biraz daha iyi uyuması, etrafıyla ilgilenmesi ve senden bir saniye bile ayrı kalmaya tahammül edebilmesi için.

Her bebek böyle olmuyor, ama Çokbilmiş'in dediği gibi travmatik bir doğumsa, erken ya da düşük ağırlıklı doğduysa, gebelik boyunca anne strese maruz kaldıysa bunlar yaşanabiliyor. Kızım da ilk 3 ay memeden ayrı kaldığı her an ağlardı. 2200 ve 3 hafta erken doğmuştu. Gebeliğim elimde olmayan sebeplerden ötürü çok stresli ortamlarda geçmişti. Bu yüzden yaşadıklarım normaldi. 4. ayda çok rahatladım. Sonra 6. ayda "ayrılık kaygısı" başlayınca uykular biraz tepetaklak oldu, ama hiçbir zaman ilk 3 aydaki gibi tekrar yapışık olmadık. Şimdi gün içinde saatlerce (evet) kendi kendine oynayabilen bir çocuk. Bu yüzden merak etme, çok kısa süre sonra herşey değişecek.


mihri79

Allah sabır versin ,gerçekten çok zor bilirim,benim 2. kızımda çok zordu,sabah 5 lere kadar ağlardı,halada huysuz ağlayan bir bebek:((ama şu varki çok belli saatleri vardı,hani kolik dediğimiz şey öyle birşey diye biliyorum,benimki akşamları tutardı mesela,gündüz çok keyifli,uyuyan bir bebekti akşamları hiç alakası olmayan bir bebek oluveriyordu.sizin yazınızdan bu şekilde değilde günün çoğunu ağlayarak geçiriyor gibi anladım.sağlık kontrollerinde  a' dan z'ye herşeye bakıldımı onu merak ettim,yazdıysanız kaçırmış olabilirm ama arkadaşların yazdıklarının yanı sıra bana sağlık açısından bir sorunu olabilirmi sorusunu sordurdu.kan değerleri filan değilde, kolu,bacağı,kalçası eklem yerlerinde farkedilmeyen bir ağrısı olabilirmi acaba? yakın zamanda doğum yapan bir akrabamın bebeğinin doğum esnasında omzunu çıkarmışlar mesela,sizi korkutmak yada üzmek değil tabiki amacım,aklıma gelen ihtimal sadece.atb

merhaba. sabır ve kolaylıklar diliyorum. aylar önce şöyle birşey yazmıştım http://www.nurturia.com.tr/bugulog/743e2d3f-269e-4492-a97e-9fea01397512/imza-gazli-bebek-annesi

aynı değil belki ama ben de yere hiç bırakamadım.

şimdi ise sadece emerek uyuyor. geceleri üç dört saatte bir emmeye uyanıyor. gündüz annem bakıyor ve pışpışlayarak sallayarak uyutuyor. o zaman meme aramıyor. bence de meme olayı ağırlıklı olarak anneyi özlemek demek.

selamlar


aslidenizcan

Kiz kardesimin kızı da çok aglardi gece onun ağlamasına dayanamayıp hepimizin ağladığı olurdu doktoru kum döktüğünden suphelendl film çektiler kum çıktı ki çok büyük bı aciymis. Sürekli emzirmesini tavsiye etmişti doktoru. Ağrı kesici oluyormuş ve de sıvı alımı kumun dökülmesine yarıyormuş . Umarım değildir ama bı baktirin isterseniz. Bebekler acı çekmese keske :( size de sabır diliyorum...


selencem

Turkce kaynaklarda nasil geciyor bilmiyorum ama "high need baby" diye internette ararsaniz faydali olabilir. Oglum da sizinki gibiydi, 9dan sonra epey rahatladik, meger gulec bir oglum varmis :) Gunduz cok az uyumasi onu yorar ve daha cok aglamasina sebep olur. Benim duzenim 2 saatte bir yarim saat uyumasiydi, boylece cok uyarilip ajite olmuyordu. Cok tavsiye ederim :) Not: Hamilelik veya dogumun bununla direkt iliskisi olduguna inanmiyorum.


turkuazz

tüp yöntemiyle hamile kalmış,9 ay boyunca eşi kendisini bir kez bile görmeye gelmemiş,doğumun hemen sonrası boşanma işlemleri başlamış yani stresin kralını yaşamış yakın bir arkadaşım var ve güzel yiyen,güzel uyuyan 8 aylık bir kızı var.stresli gebelik yaşayanın bebeği de gergin olur düşüncesine katılamıyorum.hakeza sezaryenin de ciddi bir etkisi olduğunu düşünmüyorum.

tamamen bebeğin mizacı ve annenin kararlılığı ile ilgili bu durumlar.benim önerim şu kriz dönemi geçtikten sonra yılmadan Tracy'yi uygulamaya çalışmanız.Oluruna bırakmamalı çünkü bu süreç sandığımızdan çok uzun sürebiliyor.

imza:bebeği ilk 6 ay hiç ağlamamış ,sonraki aylar boyunca da uyumamış anne.


tubafatih

bilemiyorum ki analarımız bizi onca işin gücün arasında nasıl yetiştirmiş :) hatırlıyorum evimiz sobalıydı çamaşır makinemiz merdaneli bulaşık makinesi desen zaten ara ki bulasın gıda anlamında her şeyin hazırı dondurulmuşu vs yoktu şimdiki gibi yazdan başlardı bir telaş kış için.. üstelik ben en küçük çocuğum bir ablam ve bir abim var o kadar işin arasında annem üç çocuk büyütmüş de ben bir oğlum ağlıyor diye strese giriyorum...Cevaplamak için Üye ol