Ben bu bebeği nasıl mutlu edeceğim?

selvinvetalya soruyor: 10

Kolik dendi, gaz dendi, 3 ay sonra hepsi biter dendi. Evet 3 aylık oldu kızım ve artık gazı yok ama hala günün büyük çoğunluğunu ağlayarak geçiriyor. Sling istemez, kanguru sevmez, anakucağında durmaz, hamak beğenmez, kucakta bile her zaman sakinleşmez. Üstünü değilştirirken morarırcasına ağlayacak kadar krize girebilir. Pusete koyarken ortalığı yıkar, dışarı çıkasınoz gelmez. Onu bırakıp ne yemek yiyebilirim, ne tuvalete girebilirim.

Uykuya gelince... Gece bizimle aynı yatakta olacaksa güzel uyur, kendi yatağında isyan çıkar. Gündüz iyi ihtimal onun yanına uzanıp 1 saat kadar memeyi ağzında tutarsam uyur, kötü ihtimal o da işe yaramaz ve akşama kadar uyumaz. Bu arada gece de bu şekilde uykuya dalıyor. Daha önceleri kucakta evi dolaşıp buzuki orhan eşliğinde pışpışlayarak uyutuyorduk, ağırlığı 7 kg'ı bulunca bu yönteme geçtik. Yani bir hatayı diğeriyle değiştirdik.

Nereden başlayacağımı bile bilmiyorum. Önce yatakları mı (dolayısıyla odaları, bizim oda küçük çünkü) ayırmalıyım? Emmeden uyumayı mı öğretmeliyim? Yoksa bunların hepsini şimdilik bir kenara koyup ağlama krizlerinin çözümüne mi odaklanmalıyım? Ve en önemlisi o çözüm ne olabilir? İnsanların fotoğraflarında anakucağında uyuyan ya da uslu uslu oturan çocuk gördüğümde hemen markasını soruyorum, sanki sihirli bir alet var ve onu bulunca her şey düzelecek gibi...

Var mı böyle bir bebeği olup da üstesinden gelen? Bebeğini sakinleştirip normal hayata dönebilen?


40 Cevap


selencem

Siz şu anda tipik yeni anne hisleri içerisindesiniz, bu çok normal. İnsan kendisini yetersiz hissedebiliyor ama emin olun zamanla her şey yoluna girecek. Eskiden akrabalık, komşuluk ilişkileri çok kuvvetliymiş, herkes bir birine yardımcı olurmuş. Artık anneler tek başına her şeye yetmeye çalışıyor. Biraz zamana ihtiyacınız var sadece... İmza: İlk 3 ay bebeği günde 16 saat ağlayan anne :)


tubafatih

evet aslında modern şehirli hayatlarımız bizleri beton yığınlarının içine hapsederken komşuluk akrabalık bağlarını da kopartıyor insanları yabancılaştırıyor bunu evlenip ankaradan kırşehire gidince daha iyi anladım çünkü çok yalnız kaldım kapımı çalan olmadı hiç neredeyse  :( neyse ki bütün huysuzluklarına rağmen meleğim biricik oğlum aramıza katıldı da annesine arkadaş oldu :)


selencem

Bence de en zoru ilk 3 ay :)


chroma

Lila'ya ayrıca yazmıştım zaten, buraya tekrar yazmayacağım. Hepsi geçiyor, zamanla unutulup gidiyor, hatta o kadar unutuluyor ki insan üstüne tutup tekrar hamile kalma, doğurma ve o günleri tekrar yaşama cesareti gösterebiliyor.

İmza: Son derece sakin ve huzurlu bir gebeliğe rağmen ilk 3 hatta 5 ayı kabus gibi geçen ama 2,5 yıl sonra kendi isteğiyle takrar hamile kalan anne :))


aslidenizcan

evet evet aynen çok sinir bi laftır o; bunlar kolay  zamanları! . zombi gibi gezdiğim günlerde bana denirdi. o zaman  köprüden atlıyım diye düşünüyordum. en zor zaman kesinlikle ilk 3-4 ay. sonra keyif almaya başlıyorsun zaten. Sana bakıyo gülüo konuşmaya çalışıyo vs vs bütün bebekliğinin güzelliğini çıkarmaya sonra başlıycaksınız. ve de aynen herşeyi tekrar yaşamayı göze alacak kadar çok sevildiği için tekrar hamile kalacaksınız. ikinci çocuk daha kolaydır derler ama konu şu ki daha kolay olduğundan diil daha önce bu eziyetleri yaşadığınızdan daha çekilesi gelecek ve öyle böyle bu günler de geçecek :)tubafatih

kesinlikle katılıyorum her şey geçip gidecek ve biz sadece yavrularımızın ilk gülüşlerini ilk yürüyüşlerini ilk kelimelerini kısacası en güzel anlarını hatırlayacağız.. daha iki ay oldu doğum sancısını bile unuttum desem yeridir üstelik suni sancı olmasına rağmen.. kısacası lila1 her zaman daha olumlu düşünmeye çalışmalıyız ki bebeğimize daha şefkatli ve sevgiyle yaklaşabilelim. ben özgürlüğüne çok çok düşkün biriyim ve seninle aynı durumdayım söylediğin her şeyi gerçek anlamıyla şu an yaşıyorum diyebilirim bilmiyorum seni rahatlatır mı ama geceleri uyanık kaldığında bebeğini mutlu edemediğini düşünüp üzüldüğünde ağlaması artık beyninde çınladığında imdaaaaaaat diye bağırmak istediğinde yalnız değilsin bir yerlerde seninle aynı sorunları yaşayan anneler var ve çok çok çok şükür ki sağlıklı evlatlarımız var çocuk sahibi olamayan binlerce insana rağmen bizim günahsız tertemiz masum meleklerimiz var :)


selvinvetalya

Tüm yazılanları gülümsemeyle okuyorum. Beni çokkk rahatlattınız, hepinize çok teşekkür ediyorum. Sabahtan beri misafir var, bir türlü girip yazamıyorum ama cevapları tekrar tekrar okuyorum...


fistikcik

Rahatlamana çok sevindim. Bence de kesinlikle "Daha bu iyi zamanların" diyenleri dikkate alma,  doğru değil, büyüdükçe işimiz kolaylaşıyor.

Bazı arkadaşlar doğum öncesi stresle sonrasındaki bebek davranışlarının bağlantılı olduğuna katılmamışlar. Doğum şeklinin birebir etkisi var mıdır, bundan bu kadar emin değilim, ancak doğum öncesi stresin etkisinin olduğu araştırmalarla da kanıtlanmış ("prenatal stress" yazarak bu konudaki çeşitli araştırmaları bulabilirsiniz). Pozitif örneklerin mevcudiyeti bu durumun aksini kanıtlamaz. Sadece insanoğulunun herşeyin üstesinden gelebilme, her türlü yarayı iyileştirebilme yetisini kanıtlar. Kızım da bugün, benim gebeliğimde tüm yaşadığım strese rağmen, inanılmaz güzel yiyen ve çok uyumlu bir bebek. Ama ilk 3 ay çok zordu. Tüm bu süreçte yaşadığımız stresin üstesinden geldiğimizi, güven duygusunu ouşturduğumuzu, bu yüzden bugün pozitif bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Verilen diğer örneklerde de durum bu şekildedir sanırım.


neretva

Bunlar iyi günlerin diyenlere sakın inanmayın. Ben ilk 3 aydan hiç hazzetmedim. Bebeğim kolik olmamasına rağmen böyle. Çok emek veriyorsunuz il 3 ay ve iletişiminiz minimum seviyede. Ne zamanki gülümsemeye, kahkaha atmaya, denileni anlamaya ve tepki vermeye başlıyor asıl o zaman anneliğin keyfine varıyorsunuz. Yani bebeğiniz büyüdükçe herşey daha iyi olacak. Tabii ki yeni zorluklar çıkacak, ama gelip anneem diye sarıldı mı o zorluklar da hafifleyecek. İşin tuhafı bugünlerinizi unutacaksınız, bir başkası yaşamış gibi flu gelecek size.tubafatih

faydalı olabildiysek ne mutlu bizlere...Cevaplamak için Üye ol