40 haftalık gebelik/yardım!!!

05/31/2011 20:53:00
sanemm 5Y soruyor:

Merhabalar... 40+2 günlük hamileyim,bugün rutin kontrolüme gittim bebeğimin suyu gayet yerinde,kilosu fazla değil,plesenta yaşlanmamış gayet iyi nst sonuçlarım güzel ve iki santim açılmam var fakat sancılarım daha başlamadı... Doktorum iki gün sonra suni sancıyla başlatmayı teklif etti. Sizce 42. haftayı beklemeli miyim? Suni sancıyla başlayan doğumun sezeryanla sonuçlanmasından korkuyorum. Acil tavsiyelerinizi bekliyorum.

Kadın kadına
gündemi
konuş

<12>
05/31/2011 21:10:00

ilk gebeliğimin 41. haftası dolduğunda ve oğlan hala gelmeye niyetli olmadığından,suni sancıyla doğum başlatılmaya çalışıldı....tabi ben epidural istemiştim,yani epidural normal doğum diye modlanmıştık dokorumla...ilk gün yeterli açıklık olmayınca akşam sekiz gibi sancı serumu kesildi, ertesi gün devam edildi ve ertesi gün 15.00 sularında normal doğurabildim....epidural destekli....2. gebelik de 40 haftasını doldurdu,ama suyum biraz azalmıştı ama sancı yoktu,yine sancı serumu ve epidural normal doğum...ama doktor faktörü elbette çok mühim....sen de güçlü ve karalı durmaya çalışırsan herşey yolunda gider umarım...allah yardımcın olsun...

05/31/2011 21:11:00

korkutmak istemem ama suni sancı çok zor ben 6 saat suni sancıyı çektim normal dogum olmadı sezeryana alındım yani boşuna o kadar çektim hiç tavsiye etmem suni sancı kadar zor birşey olamaz

05/31/2011 21:18:00

yani aslında evet çok zor ama hani 4 cm açıklığa kadar dişini sıkıp sonra -şayet ehil bir anestezistse- epidural yaptırırsan inan epiduralden sonraki süreçte rahatlıyorsun ve kolylaşıyor...sancının başında yapılmamalı çünkü anestezi,benim ilk doğumda biraz erken yapıldığı için doğum sarktı ikinci güne biraz da...doğum elbette zor bir süreç bunu mekanik bir durum olarak kabul edip usulünce ruhen bedenen hazırlanmak gerekiyor..ama tercih meselesi tabi...ben bunu doğal yolla yaşamak istedim...bebek te de bir sağlık sorunu olmayınca devam ettik...

05/31/2011 21:21:00

benim 8 santim açılmam olmasına ragmen normal dogum yapamadım suni sancıyı da boşuna çektim

05/31/2011 21:45:00

her hikaye her doğum farklıdır elbet diyerek başlıyorum. Ablam 40+5'te suni sancı ile sabah doğumu başlatıldı ve öğleden sonra normal doğum ile doğum gerçekleşti.

İçinizi ferah tutun.

Nasıl olursa olsun sağlıkla kucağınıza almanızı dilerim.

05/31/2011 21:47:00

hersey yolundaysa, acilmaniz da zaten varsa, ben sizin yerinizde olsam, beklerdim. (3 normal dogum yaptim) ki tahminen bir kac gün icerisinde dogumunuz kendiliginden baslayacak.

dogal yollardan dogumu baslatmak icin tavsiyeler olan su linke bir bakin derim :

http://pratikanne.com/2007/06/dogum-gecikirse.html

sevgiler, kolay dogumlar, saglikli bebeler :)


bir de, bir arkadasimin ise yaradigindan emin oldugu söyle bir tavsiyesi var, cok zararsiz oldugu icin her gün uygulayin derim :

sütü kaynatiyorsunuz, kaymagini aliyorsunuz ve tekrar kayanatiyorsunuz, sonra da iciyorsunuz, sancilar geliyor - mus :)

06/01/2011 05:25:00

İki doğumum da normal doğum. İlkinde sancı kendiliğinden başladı. İkincisi (40.haftayı bitirmiştim, bebek büyüktü) sunni sancı ile epudralle normal doğum oldu.
Sancılar sırasında çekilen ağrı ve şiddeti benziyor. Sunni sancı daha zor değil. Sabah 7:30 da verilmeye başlandı, 13 de doğum gerçekleşti.
Bunları yazıyorum ama her anne ve annenin her doğum kendine özel. Bunu dikkate alarak okuyorsunuzdur zaten.
Sunni sancı mı beklemek mi kararını doktorunuzun yönlendirmesi ile verin.
Sezeryana dönüş olabilir, bence bunu da normal kabul edin. Bu aşamadan donra sürece ve de doktora güvenin derim. İnşallah plaladığınız gibi normal doğum yaparsınız, ama önemli olan bebeğin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi. Sürece güvenin, yavrunuzu kucağınızda hayal edin.
Güzel haberlerinizi bekliyorum :)

06/01/2011 09:34:00

bende her ikisinide 40+6 ile normal doğumla doğurdum. Normal de 42 ye kadar beklenebilir tabi ama o zaman bebekte buyumus oluyor bu da baska problemler yaratabiliyor. Benim sancılarım başlamıştı, suni sancı ile hızlandırdılar sadece, ,ilkinde epiduralle ihitiyac duymusken ikincisinde onuda almadım, normal doğurdum işte:) ama eğer gelmeselerdi kendi kendilerine benim doktorumda 42. haftaya girmeden suni sancı ile doğumu başlatacaktı.
Bu arada hiç birine gerekte kalmayabilir, kızım nst de uslu uslu yatarken , hiç bir açılma başın aşağıya inmesi vs. yokken ustunden 24 saat bile geçmeden kendiliğinden doğuverdi, biraz sizin bunyenize falan da bağlı bu iş diye dusunuyorum.
Gercekten de herkesin hikayesi farklı, doktorunuz en azından sezeryan demeyip size normal doğum şansı vermiş.

06/01/2011 16:13:00

Bana da doktorum suni sancı için gün verince doğal yöntemleri sormuştum ve bana çok kızmıştı :( Eğer bir müdahele gerekiyorsa, biz burada bilimsel olanını yaparız, sen kafan göre bir şey yapmaya kalkma diye. Randevuyu aldıktan 5 gün sonra, randevudan 2 gün önce gelen doğal sancılarla çabucak doğurdum bu arada :) Darısı başınıza.

06/01/2011 16:34:00

herkezin ağrı eşiği farklıdır mutlaka ama bence suni sancı çok iyi birsey benimde günüm dolmuştu ne açıklık ne sancım vardı ama bebeğin suyu azaldığı için suni sancı ile doğumu başlattılar bir sıkıntı olusa sezeryan olabilirsin dediler ben sadece 3 saat sancı çekerek( ama abartılacak dayanılmayacak birsey değildi) doğum yaptım iyiki suni sancı vermişler açılmamım tamamlanması için çok beklememişim diyorum

<12>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.