yardıııımmm :(((

11/20/2011 19:52:00
gulden_elifsu 5,5Y soruyor:

1 yaşında kızım var..iştahı fena sayılmaz,severse güzel yiyor ama sorun hiçbirşeyi sevmiyor.yayla çorbası ve tarhanadan başka birşey yemiyor.ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.sabahları bebe bisküvisi,yumurta,ceviz,sütle karışım hazırlıyorum zar zor onu yiyor.peynirli,kaşarlı yumurta deniyorum bir iki kez tadına bakıyor o kadar.kesinlikle yemiyor.3 aralıkta 13 aylık olacak,8,400 kg. doktorum kilosu az olduğu için anne sütünü bırakmamı sadece yemeklere odaklanmamı söylüyor.emzirmeyip aç bıraktığım halde yediremiyorum..ne yapabilirim,nasıl yedirebilirim,deneyimli annelerden yada fikri olan arkadaşlardan yardım istiyorum..

Kadın kadına
gündemi
konuş

<123>
11/20/2011 21:50:00

Henüz bu yaşa gelmedik, ancak doktorunuzun söylediklerini okuyunca belirtmeden geçemedim : Dileksu çok haklı, hiçbir besin anne sütü kadar besleyici değil, doktorunuz maalesef artık geçerli olmayan bir yaklaşıma sahip. Bebeğinizi yemesi için zorlamayın, emzirmekten de vazgeçmeyin. Bebeklerin gelişiminde kilo tek belirleyici faktör değil, boy uzaması ve baş çevresi artışı iyiyse gelişimi iyi demektir. Belki uzun ve ince yapılı olacaktır bebeğiniz. Ya da dişleri çıktığı için iştahsızlaşmıştır. Başka bir ihtimal de daha önce zorla yedirmeye kalktıysanız buna tepki olarak yemeyi reddetmesidir.

Naçizane önerim kahvaltıda bulamaçtan yavaş yavaş vazgeçin, bebeğini besinlerin tek tek tadına alışsın. Aslında biraz geç kalınmış ama belki yine de uygulamak mümkün olur : siz ona birşeyler yedirmeye çalışmayın. 7-8 aylıktan itibaren bebekler kendi ellerine aldıkları yemekleri döke saça da olsa kendileri yemek isterler. Buna bir elma parçası kemirmek te, elleriyle makarna yemek te dahildir. Siz de kendisinin yemesi için eline tutuşturun, ya da mama sandalyesinin önüne koyun. Bir kısmını yere de dökse, bir süre sonra yemek yemenin işkence değil, keyifli birşey olduğunu keşfedecek ve yiyecektir. Bir de Dileksu'nun yukarıda bahsettiği yazarın bir cümlesini hatırlatayım : "Bebeğinize yemesi için 3 adet makarna verin" diyor yazar. 3 kaşık değil, 3 adet. Yiyebileceği, küçücük midesinin alabileceği ancak bu kadardır. Daha fazla yemiyor diye üzülmeyin, emzirmeye devam edin.

11/20/2011 22:10:00

benim kızımın tombişliğini gören yemek yiyiyor sanır ama herşey meme bizde. bu sabah bir tane labne ve bir parça ekmeği zor yedirdim. öğlen sebze yemeği yoğurt akşamda yerse şanslı sayıyorum kendimi ki bir çok gece yemiyor, meyve ve yoğurt. meme derdi zoru. meme verdiğim zamanlar gene yemiyor bir de üzerine agresif oluyor. kesmeyi düşünmüyorum memeden. yediği kıyma, et  balık sebze ona yeter diye düşünüyorum.

11/20/2011 22:36:00

bence de emzirin, çocuklar afedersin sen kendini paralasan da yiyecekleri zamanı kendisi belirliyor. en önemli gelişmeyi şöyle gösterdik biz; önce onların yemeğini -yediği kadar- yedirip, sonra biz yemek yedik yanlarında, zamanla bizim tabaklara sarkmaya başladılar. biz hiç teklif etmedik ama kendiliğinden mutlaka merak edip isteyecektir. sabredin biraz nasıl olsa aç lamaz emiyormuş ya

11/20/2011 22:55:00

hepsi zamanla duzeliyo yemediği pek çok besini zamanla kendi istiyo ben o ysşında kendimi çok yıpratıyo zaman zaman ağlıyordum bile yemek yemediğinden bilseydim zamanla bu hali alıcak asla yıpratmazdım kendimi bence sizdeb yıpratmayın

11/21/2011 13:53:00

elif su doğduğundan beri hep aynı,hep az kilo alıyor.ama boyu normal..ilk doktorumuz daha 20 günlük bile değilken mama başlayın doymuyor demişti.hemen doktor değiştirdik şimdiki doktorumuza gtmeye başladık.hiçbir zaman tamam artık mama verin demedi yani aslında anne sütünün önemini hep vurgulayan bir dr..bir arkadaşımın oğlu için de aynı şeyi söylemişti ama arkadaşım bırakmadı emzirmeyi,şimdi çok pişman..şu an oğlu 2 yaşında domates,salatalık patates kızartması dışında hiçbirşeyy yemiyor.sadece bebeğim için yanlış birşey yapmak istemediğim için kafam karıştı..ama beni çok rahatlattı cevaplarınız.
önerileriniz için çok teşekkürler,ben evham yapıp bildiklerimi bile unutmuşum gerçekten..emzirmeyi bırakmayı düşünmüyordum ama azaltmaya karar vermiştim ama
dileksu haklısın,ters tepebilir demişsin ya,daha iki gündür biraz azaltmış ve yemeğe ısrar ediyordum ki benimle inatlaşıyor sevdiği şeyi de yemiyor.. bende yedirirken sevdiği kitaplarını koyarım önüne,elif su da sevmiyor oturmayı :(senin tarifini uygulayacağım tatlı yiyecekleri seviyor,bunu da sever umarım..
fıstıkcık kahvaltıda bulamaç yedirmeyi bu kadar uzatmak istemiyordum ama,yumurtayı peyniri başka türlü yediremeyince devam ettim.ama haklısın yavaş yavaş bırakmak lazım.."3 adet makarna" ya gelirsek..annelik gerçekten tuhaf,onun karnının doyması değil benim gözümün doyması gerekiyor sanırım:(
iranon aslında elifsu tıka basa emse de,yinede yemeklere saldırırdı,son zamanlarda iştahsızlaşması dişten zaten,ben böyle devam edecek korkularına kapıldım hemen.ama çok fena bu çocuklar bayıldığı tarhana çorbasının içine ince çekilmiş kıyma koyarım hep,yedirirken de biraz ekmek içi doğruyorum.ama yerken ekmekleri yutuyor,kıymaları ayıklayıp tükürüyor..

turkuaz-naz,dilhan,yaren inşallah bende en yakın zamanda rahatlamış olarak böyle cümleler kurabilirim..çok teşekkürler..

bir anneyi en iyi "bir anne" anlıyor işte..

11/21/2011 14:53:00

Merhaba,

Benim oğlumun iştahı yerinde olmasına rağmen kilosu hep aynı yaklaşık son 5 aydır... Ben problem etsem de doktor etmiyor. Boyu uzuyor, dişleri çıkıyor ve gündüz bir an olsun yerinde oturmuyor ve hastalanmıyor... Siz de sizin ki için bu verilere bakın ve gerisini boş verin... Ben öyle yapmaya çalıoşıyorum:)

11/22/2011 15:16:00

sevdikleri besinler bunlar olabilir haklısın iranon,ama emmeye aldandığı için yemiyor bence,çünkü bunları doyacak kadar yemiyor ki..sabah yediği 3-4 dilim kızarmış patates,2 dilim domates salatalık gün boyu yetermi sence?

11/23/2011 11:43:00

Emzirmeyi bırakma, sutun varsa emzirmeye devam et, 

Bir yerde okumustum doktorlarımda teyit etti bebeklerin her yedigi sey sayılır, bir lokma ekmek te sayılır. zaten limon kadar mideleri var .
catala once kofte sonra domatesi tak "çatal şişi" diyorum ben buna domatesi yemek icin kofteyide yiyor:)
yemek veririkende şarkı soylemeyi dene , parkata salıncakta vermeyi dene , pilav deneyebilrsin bayılırlar, yemek suresi 45 dak mı oluyor bırak olsun, yemek yerken bunun eylenceli bi aktivite oldugunu dusunsun, bi kasıkta ona ver dagırsın , ama yemek yesin diye emzirmekten vazgecme

11/23/2011 22:28:00

çok teşekkürler gerdamar..ya,ben ailemden uzaklardayım.etrafımda deneyimli kimsecikler yok,doktor bişey söyleyince elim ayağım dolanıyor resmen.yanlış bir adım atmaktan korkuyorum..ama birçok nurturia annesi aynı cevabı verdi bana,çok rahatladım.şimdi oluruna bıraktım,tabii ki uğraşıyorum her gün farklı şeyler deniyorum,yemezse ısrar etmiyorum,emmek istiyorsa emziriyorum..

11/24/2011 08:07:00

Bazen ya yapmam gerekeken cok temel bişey varsa ve kimse bana soylemediyse , bebegimin gelisimi bu yuzden aksar geri donulmez bi hal alırsa diye delleniyorum. O sıralarda ya oglumun yasıtları olan annelerle gorusuyorum yada daha bi dellendiysem, doktora gidiyorum oda bana niye geldin diyor:)  bi rahatlıyorum . 

Yemek verirken "ya yemezse simdi" endisesini hissedip yemiyorlar, yiyecek diye basla , sacma ama bende hep oyle oluyor :)
benim bebegim 1,5 kg dogdu , yasıtlarını yakaladı , bu yuzden yemek mevzugu benim hassas noktam , temel prensibim hep , "asla agzına tıkmaya calısma, yemegi guc savasına dondurme, eylenerek yemek yesin , istemiyorsa ısrarcı olma 20 dak sonra gene dersin " oldu benim hep.
zaten daha yemek yemegi yeni ogreniyor endiseşenme annesi 

<123>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.