2 yaş için sabah kahvaltısı

09/15/2010 11:36:00
caniko 7,5Y 7,5Y soruyor:

bebegim 2 yaşını doldurmak üzere. Maalesef hala herşeyi ezerek verdigimiz için ve kendiside iştahlı bir bebek olmadıgı ıcın sabah kahvaltılarını da hala herşeyı bulamaç yapıp verıyoruz. Ama benim asıl sorum içine konulanlarla ilgili. Ben içine ceviz, 4 adet badem, 7-8 adet fındık, peynir, yumurta, tereyag,pekmez, kuru incir-kayısı,pekmez koyup sutle blendırdan gecırıyorum. Hergun de bu şekilde yedırıyorum. Acaba cok mu hatalı davranıyorum. Düşüncelerini  paylaşmak isteyen olursa cok mutlu olurum.

Kadın kadına
gündemi
konuş

09/15/2010 13:02:00

pekmezle süt karışımını doktora ben de sormuştum. Kahvaltı karışımına konulan pekmezin sorun yaratmayacagını soylemıştı. ama benim asıl ogrenmek ıstedigım yaptıgım bu karışımın bebege cok mu agır gelecegı ıdı. ama yanıtınızda cok faydalı oldu teşekkurler.

09/15/2010 13:20:00

bence artık karışımdan yavaş yavaş normal kahvaltıya geçebilirseniz çok iyi olur. Heralde katı besin çiğneme/yutma problemleri yüzünden karışım veriyorsunuz değil mi? Bizde de benzer sorunlar vardı uzunca süre (hala da bazı durumlarda devam ediyor), yağda peynirli yumurta yapıp biraz yumuşak pişirirseniz onu yiyebilir mesela...yanında kaşar peyniri eline verirsiniz, öyle öyle alışabilir zamanla. bunları yedikten sonra da tatlı niyetine cevizli bal karışımı kaşıkla yedirebilirsiniz.

09/15/2010 14:08:00

Katı gıdalara geçişte bizim de bazı sorunlarımız oldu. Ben bunun üstesinden şu şekilde geldim, ufak ufak omletle başladım snra tost, kek..vb. Ama her lokma sonrasında bardaktan süt içiriyordum halen de çok katı ve kuru yiyecekler verdiğimde yanında süt, su, meyve suyu içiriyorum, böylelikle katı gıda hem yumuşuyor hem de boğazdan geçmesi kolaylaşıyor. Kolay gelsin..

09/15/2010 14:31:00

biz de yemeklerde hep yoğurt, su, meyve suyu desteğiyle yediriyoruz, çok katı/kuru ve yemek istemediği birşeyse. Eline, kek, kurabiye, salatalık vs. gibi şeyleri vermek çok işe yarıyor genel alışkanlığı kırmak için.

09/15/2010 14:51:00

Ben doktorumuza sorduğumda badem,fındık,ceviz, kuru kayısı ve incir'in ölçülü verilmesi gerektiğini söylemişti.Mesala bir gün kuru kayısı verdiysem ertesi gün incir verdim.ceviz hariç fındık ve bademi dönüşümlü olarak verdim.Genede doktorunuza danışmanızda fayda var bebeğinizin gelişimine göre sizi yönlendirir.

09/15/2010 18:21:00

merhbaiyazdıgınız karaşım çok güzel ve besleyeci fakat sevdamefem arkadaşımızın yazdıgı gibi kuru yemişler dikkatle verilmelidir.Bir 2 yaşında çocugunun kahvaltısında tahıl.meyve.süt ürünü ve yağ olmalıdır.
Kuru yemişlerden bir tanesi en fazla iki tane seçip verilir.Eğer peynir verilirse süt vermeyebiliriz.Ekmek yediyse bisküvi vermeyebiliriz.Tereyağ yediyse zeytin vermeyebilriz.

09/16/2010 06:48:00

yanıtlarınız ıcın cok cok teşekkurler, çok faydalı oldu. Söyledıklerınız doğrultusunda doktorumla da paylaşacagım...

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.