Bebeğim çok kusuyor, ne yapmalı?

04/05/2011 12:14:00
cnnp 5Y soruyor:

Bebeğim yaklaşık iki aylık, çok kusuyor. Ancak doktor kilo aldığı, her zaman tazyikli kusmadığı için normal diyor. Günde üç kıyafet o, üç kıyafet biz değiştiriyoruz, kirlettiğimiz mendilin haddi hesabı yok, mama kullanmamama rağmen önlük takıyorum. Uykusundan uyanıp kusuyor zavallı. Sizler neler yaptınız, nasıl başettiniz?

Kadın kadına
gündemi
konuş

<12>
04/05/2011 13:07:00

benim bebeğimde çok kusuyor inan bende napacağımı bilmiyorum evde mendil koltuk halı kalmadı...bir bilen varsa lütfen..

04/05/2011 13:17:00

cok sık besleniyorsa (her saat?) beslenme aralıklarını 2-3 saate  cıkarmaya calısılabilir. Emdikten/mamayla beslendikten sonra 15-20 dk dik konumda tutulabilir, gazı cıkartılır.  Biz ne yaptıysak cok onune gecememistik. Esasen bu kusma sorunu 2-3. ayda tepe yaypıp azalarak bebek oturmaya basladıgında tamamen halloluyor. 

04/05/2011 13:39:00

Çok sık beslenmiyor (gazlı olduğu zamanlar dışında, o zamanki kusmadan bahsetmiyorum), 5-10 dk dik tutuyoruz, bazen de dik tutarken omzuma kusuyor. Geceleri garip oluyor, çoğu zaman uyku arasında sadece 5 dk dik tutup yatırıyorum, geceyarısı emmelerinde kusmuyor. Şaka gibi. Gündüz hiçbir şey fayda etmiyor

04/05/2011 13:44:00

emdikten sonra gazını cıkartıp,bir süre kucağa almadan yerde veya ana dizinde yatırıyorduk(sindirsin diye)beslenme aralıklarınıda açabilirsin..Reflü için gaviskon pediatrik denemiştik ama tadını sevmedi onuda kustu:)) kıyafetleri için önlük takabilirsin,birde kolay giydirilip çıkartılan tulumlar favori kıyafetimizdi.Kilo almada sıkıntısı yoksa meraklanma..
hersey gibi sabır suan kusma sıkıntısı kalmadı,ek gıdaya geçtiğimiz için beğenmediklerini püskürtüyor:))

04/05/2011 14:28:00

Merhabalar,

Öncelikle bebeklerin bu kusma meselelerine çok üzülüyor ve sizi çok iyi anlıyorum. Çünkü ben de kızımın kusmaları yüzünden çok sıkıntı yaşadım. Benim kızımın kusmaları ilk 3 ay daha azdı ve kg alımı da gayet iyiydi ancak 3. aydan itibaren emmesi çoğaldıkça kusmaları daha da arttı ve bu yüzden kg alımı da bi hayli azaldı.Biz bu dertten 8 aylık olduğumuzda kurtulduk. Dr unuzla bu konu hakkında konuşun, ve yatarken başını biraz yüksek tutun.Kafasının altına ince bir yastık koyun.Bize dr umuz bunu tavsiye etmişti. Uyurken ki kusmalarına özellikle dikkat edin. Zamanla geçeçektir muhtemelen ama can sıkıcı bir mesele olduğu için dertleniyor ve üzülüyoruz.
Umarım sizin kusmalarınız bizimki kadar uzun sürmez. geçmiş olsun.

04/05/2011 17:36:00

tarif ettiğin durumu ne yazıkk ki 3 aylık kızımda bizde yaşıyoruz ve ne yapsak çözüm olmuyor. tecrübeli annelerin söyledikleri biraz içimi rahatlatıyor kilo alımını kontrol altında tutuyorum umarım en kısa sürede düzelirler..

04/06/2011 07:58:00

mama almasının ya da emmesinin hemen ardından mı kusuyor?
benim kızımda hemen sonrasında tüm yediklerini kusuyordu, reflü olabiliyor küçük bebeklerde.
doktorumuz tavsiyesiyle ilk 6 ay gaviscon kullandık.ben mama vermediğim için rezene çayına karıştırıp veriyordum.
6 ay sonunda kendi oturmaya bağlayınca tamamen geçti.

04/06/2011 09:12:00

Anladığım kadarıyla yapılacak pek bir şey yok. Çünkü ben zaten yatağının başucuna battaniye koydum, yatağı eğimli yatıyor. Dik tutuyorum, gaz çıkarıyorum. Artık kendi oturmaya başlamasını bekleyip ya sabır çekicez. Havalar da ısınıyor en azından üst değişmek bu kadar sorun olmaz.

04/06/2011 12:10:00

Benim de ablamın bebeği 4,5 aylık, sadece anne sütü alıyor ama midesinde süt hiç durmuyor, sürekli kusuyor. Doktoru, süt alerjisi olabileceğinden şüphelendi. Bu sebeple, 2 hafta boyunca "tek bir süttozu parçası"nı dahi yemesine izin vermedi. Ve kusmalar durdu! Sonrasında da birer hafta arayla teker teker tüm peynirleri ve yoğurt denediler,  Şu an Ayşecik hiç kusmuyor, ama çok zor bir hayat gerçekten. Sizlerin bebeklerinde de bu tarz intoleranslar olabilir. Doktorlarla görüşmek lazım!

04/06/2011 14:47:00

maalesef biz de de aynı sorun var.. Yalnız iyi tarafından bakmaya çalışıyorum ben..Kusması bebeğimin doyduğu anlamına gelir..İlk zamanlar çok fazla sütüm yemezse,acaba yetiyor mu, doyuyor mudur endişesi yaşadığım için galiba. Bunun yanında doktorum da her ağladığında emzirmemeye çalış demişti..
Bir de kusan bebeklerin gelişiminin iyiye gittiğinin göstergesidir diye duymuştıum ne kadar doğru bilemem. Ama hiç bir şekilde kusmanın önüne geçemiyorum ben de. Galiba ek gıdalara geçip,bebişler oturana kadar devam edecek..

<12>

Cevabın:


Soruyla ilgili tecrübelerini paylaşmak için giriş yapmalısın. Kayıtlı değilsen, bize katıl ve çocuklu hayatını kolaylaştır. Nurturia hakkında daha fazla bilgi için tıkla.