Doğum fotoğrafçıları ile röportaj: Maria Demir

0

Doğum fotoğrafçılığı zaman geçtikçe daha da yaygınlaşan bir meslek haline geldi. ülkemizde 2000'li yılların başında ünlü bir kişinin doğum fotoğraflarını çektirmesi ile başlayan bu populerleşme anne babaların ilgisini görünce oldukça populer hale geldi. Artık neredeyse her doğum yapacak kişi doğumuna doğum fotoğrafçısız giremez oldu. Talebin bu kadar yoğun olmasından dolayı eline her fotoğraf makinesi alan doğum fotoğrafçılığına atılır oldu. Tabi fotoğrafçılığın bir sanat olduğunu ve bu sanatı icra etmek için bilgi, deneyim ve yetenek istediğini gözardı ederek.. Bu sanatı hakkıyla doğum fotoğrafçılığına uygulayanlardan biri de Güzel İşler Fotoğrafhanesinin doğum fotoğrafçıları'ndan Maria Demir. Maria Demir ile kendisi ve doğum fotoğrafçılığı üzerine hoş bir söyleşi yaptık...


Doğum fotoğrafçılığını bize kısaca açıklayabilir misin?

Doğum fotoğrafçılığı fotoğrafçılığın hikaye fotoğrafçılığı alanına giriyor. Anne ve babanın hastaneye gelişi ile beraber yaşadığı her anı fotoğraflarla hikayeye dönüştürme sanatıdır. annenin doğum haneye girmeden önce doğuma hazırlanma sürecini, doğum anında yaşadıkları, bebeğin dünyaya gelişi, ilk nefes, ilk ağlama, göbek bağının kesilişi, annenin bebeği ilk gördüğünde tepkisi, bebeğin yıkanması, ölçümleri, muayenesi, annenin bebeği ilk kucağına alışı, babanın bebekle tanışması, kucağına alması, diğer aile fertlerinin bebekle tanışmasınını an ve an fotoğraflarla anlatma sanatıdır doğum fotoğrafçılığı.

Doğum fotoğrafçılığına nasıl girdiğini anlatabilir misin?

Doğum fotoğrafçılığına girişim biraz da tesadüf oldu diyebilirim. Fotoğraf ajansı olan bir arkadaşım doğum fotoğrafçılığına atılması ile çevresinde iyi fotoğrafçı bakmaya başladı. Aklına benim kadın olmamın etkisiye ben gelmişim. Benim çalışmalarımı beğeniyordu ve bu işi yapabileceğimi düşünmüş. Bana sordu ben ilk önce doğum fotoğrafçılığını yadırgadım. Sonra doğum fotoğrafçılığı konusunda araştırma yaptım. Çeşitli yabancı kaynaklara baktım. Bu konuda çok güzel şeyler yapabileceğimi düşündüm. Olay sadece doğum fotoğrafçılığı da değil zaten. Doğum fotoğrafçılığının yanı sıra bebek fotoğrafçılığı ve hamile fotoğrafçılığı da işin içine giriyor. Yani portre fotoğrafçılığı.. Hem porre fotoğrafçılığı hem de hikaye fotoğrafçılığı... Çok iyi işler çıkartılabilinir bir alan ve bana cazip geldi..

Doğum fotoğrafçılığının zorlukları var mıdır?

Fotoğrafçılığın her dalında olduğu gibi doğum fotoğrafçılığında da zorluklar vardır. ama doğum fotoğrafçılığın özellikle normal doğum olanında zorluklar daha fazladır. Çünkü normal doğumun ne zaman olacağı belirsizdir. Anneyle biz de hastaneye gideriz ve bekleriz. Bazen saatlerce bekleriz. 19 saat beklediğim olmuştur. Tabi burada annenin yaşadığı çilenin yanında bizimkisi hiç bişey oluyor.

Doğum fotoğrafçılığını genellikle kadınlar yapıyor. Niye?

Bir kadının en özel anlarını yaşadığı süreçtir doğum. ve bu anları bu duyguları en iyi anlayan kadınların bu işi yapması daha doğaldır. Yaşanan süreci erkek daha duygusuzca anlatır ama kadınlar kendilerinden bildiklerinden hikayeye nasıl duygu vereceklerini bilir. Bence kadınlar doğum fotoğrafçılığı konusunda daha başarılı olmaya yatkındır. Ama çok iyi doğum fotoğrafçılığı yapan erkekler de bulunmaz dersek yalan olur. dünyada erkek olarak çok başarılı doğum fotoğrfçıları da bulunuyor nadir olsa da..

Doğum fotoğraflarına baktığımızda siyah beyaz fotoğrafların ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Neden Siyah Beyaz?

Çoğu doğum sezeryan oluyor ve doğal olarak kesme biçme olduğu için kanlı oluyor. Bu fotoğrafları renkli yapmamız oldukça itici görünmesine sebep olabilir. O yüzden biz doğum anlarını daha çok siyah beyaz yapıyoruz. Siyah beyaz doğum fotoğrafları daha estetik duruyor.

Doğum fotoğraflarını genellikle zenginler mi tercih ediyor?

Konu hakkında bilgisi olmayanlar genellikle doğum fotoğrafı çektirmeyi zenginlerin tercih ettiğiini sanıyor ama durum hiç de öyle değil. Her kesimden aileler doğum fotoğrafları çektirmek istiyor. Ama tabi ki gelir seviyesi çok düşük ailelerde çok fazla tercih edilmiyor. Daha çok orta halli ve zengin ailelerin tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Doğum fotoğraflarını nasıl sunuyorsunuz?

Doğum fotoğraflarını ailenin tercihine göre değişik değişik sunma imkanımız var. Çeşitli paketlerimiz bulunuyor. En küçük pakette bir adet dvd ve bebeğin doğduğu gün annenin bulundupu odanın kapısına asılacak kapı posteri bulunuyor. Dvd'de yaklaşık 250 fotoğraf bulunuyor ve bunlar arasından seçilmiş 30 adeti port-prodüksüyondan geçmiş fotoğraflar oluyor. genellikle doğum fotoğrafçıları bu işlemi yapmıyor veya kötü yapıyor. Bu konuda bizim ajans titiz olduğu için son derece başarılı post-prodüksüyon çalışmaları yapıyoruz. Büyük paketlerde albüm baskısı, kanvasa fotoğraf baskısı, bebeğin adına aılmış son derece profesyonel web sitesi bulunuyor. web sitesi bebeğin hayatı boyunca kullanabileceği bir blog olarak kullanabiliyorlar.

Doğum fotoğrafçılığı konusunda bizi aydınlattığınız için teşekkür ederiz. Bize çok değerli bilgiler verdiniz Çalışmalarında başarılarının devamını dilerim.

Maria Demir hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz   doğum fotoğrafçıları web sitesini ziyaret edebilirsiniz
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol