anne sütü işe başlarken

1

bebeğime annem bakmayacak olsa işe başlarken bir defa daha düşünürdüm kesin.  ama bakıcı da hayatın sonu değil tabii.
bebeğime doyamasam da gelecekte de hiç doyamayacağımı bilerek,
işten uzak kalıp ileride işe dönmek için geç kalmamak için, e bir de ihtiyacım olduğu için, ya Allah dedim, başladım çalışmaya.
ama önce, ön hazırlık ve süt konusu önemliydi. işte tam da bunu paylaşmak istiyorum çünkü ben araştırırken şöyle madde madde yazılmış kurallar tecrübeler görememiştim, iyi bakmamış da olabilirim.
ben de bunları yakından uzaktan aldığım tavsiyeler ve okuduklarımla birleştirdim, topladım, uyguladım, biz başardık.
1.  ilk üç ayında biberon ve emzik vermediğimiz oğlum, üçüncü ayda başlayan çalışmalara önce ayakdiredi.  bu arada ekleyeyim, hala sadece anne sütü alıyor.
2.  işe başlamama bir buçuk ay kala, yani üç aylıkken, önce annem bize daha sık gelmeye başladı. hem benim isteklerimi hem bebeğin davranışlarını tanıdı.  göz teması sağladı ve şimdi kendisiyle eşitiz bebeğin davranışlarını anlamakta.  ayrıca benim de sözümden çıkmaz bu da işin ekstrası.
3.  ilk hafta günde bir-iki saat annemle bebeği yalnız bıraktım.  başta çok zor oldu çünkü her istediğinde beni ve memeyi bulan oğlum şaşırdı ne yapacağını bilemedi.  önceleri sadece diğer odada oturup huzursuzlanınca gidip alıyordum, zamanla yürüyüşe çıkabilmeye bile başladım.
4.  her gün bebeğin en mutlu olduğu saatlerde ki bu bizde öğleden öncedir, annem bir öğünü biberonla verdi.  bizimki aldı mı? hayır :) yalnız bu öğünün taze süt olmasına dikkat ettik hemen sağıp veriyordum ve ortadan kayboluyordum. beni görünce meme bekliyor çünkü.
5.  hamileliğimden beri aventin her türlü biberonunu suluğunu indirimlerden toplamış biri olarak bebek biberon almayınca bayağı üzüldüm önce.  sonra da baktım beceremiyor, diliyle itiyor, sert geliyor dedim, kauçuk uçlu chicco biberon aldım. başta onu da itti.
6.  gazlı bebek olduğu için başından beri kaşıkla damla şurup vs veriyorduk.  genelde bir kaşığa anne sütü sağıp içine damlatıyordum.  bilmeden kaşığa ve yutkunmaya alıştırmışız meğerse.  bu iyi oldu, en azından biberon almazsa kaşıkla veririz dedik kendimizi rahatlattık.
7.  bu arada gece emmelerinin araları açıldığı için genelde geceleri olmak üzere süt sağıp dondurmaya da başladım.  işe başladığımda sütüm azalırsa yumuşak geçişle mamaya geçebilelim diye.
8.  biberonu asla kendim vermedim, hala da vermiyorum annem veriyor.  etrafta başka kimse olmuyor.
9.  kaşık için silikon uçlu kaşık tercih ettik.
10.  biberona 15 günde alıştı.  ilk günlerde çok süt döktük. çok üzüldük.  emiyor gibi görünse de 10 cc içememiş olduğunu gördükçe bir de üstüne aç kalmasın diye yeni sağılmış memelerden emzirdikçe çok üzüldüm ama pes etmedim
11.  ofiste üç defa süt sağacak şekilde ayarladım saatlerimi ilk başta, sık sık azar azar sağdım ki birden düzen bozulmasın.
12.  şimdi günde iki defa sağıyorum.
13.  sağdığım sütleri buzdolabına koyabiliyorum çok şükür buzdolabı var. ama buzluğu yok.  sütleri kapaklı kaplara sağıp kapatıyorum.  akşam da eve dönerken termos çanta ile getiriyorum. eve dönüşüm max bir saat sürüyor, sütler ısınmamış oluyor.  poşete aktarıp tarih atıp buzluğa koyuyorum.  bu sütler en son kullanılmak üzere buzlukta sıraya giriyorlar.  bu konuyu çok doktora hemşireye arkadaşa sordum.  benim anladığım kurallara göre  sağılan sütü ya buzluğa atacaksın veya buzdolabına koyup üç gün içinde tüketeceksin.  sıcaklık değişimine uğramaması gerekiyor.  ama çalışırken bu pek mümkün olmuyor.  mama da vermeyince depolamak daha uygun.  umarım yanlış yapmamışızdır, hala tereddütlerim var :)  ama kilomuzda vb problem de olmadı.  süt yine yarıyor yani.
14.  benim oğlan kauçuk uçlu biberonla alışmayı tercih etti ama şimdi bir ay oldu silikon uçlu biberonlardan da içebiliyor.
15.  kaşıkla süt vermemiz hiç gerekmedi.
16.  sadece pazartesileri beni arıyor, hafta sonu çok alışıyoruz birbirimize.  bir de akşam eve geldiğimde beni görünce ağlıyor bazen.  özlediğini görünce çok fena oluyorum.

genel gözlemlerimiz:

17.  biberonla anne memesinin emilme şekli farklı.  biberonu damağına yapıştırıp memeyi diliyle sağıyor.  bu ikisini ayırabildiğinde başarıyor.  bazı bebekler hiç almaz ama bunu da biliyorum.
18.  dilinin üstüne doğru çalışmak lazım.  biberon veya kaşıkla birşey verirken dili kıvrıksa dışarı atıyor.  çünkü diline daha hakim değil. ağzına giren şeyi çeviremiyor ki yutsun.  mama yiyen bebekler bu konuda daha başarılı oluyorlar.
19.  biberonu annenin vermemesi lazım.
20.  her yeniliğin güzel mutlu bir tecrübeye dönüştürülmesi lazım.  huzursuz oluyorsa ısrar etmiyoruz.  hemen kesiyoruz yaptığımızı.  mesela pusetine koyunca korkuyordu ilk başta veya korkmak demeyelim direkt ağlıyordu ona da bir haftada alıştırdık her gün yarım saat bir saat dolaştırarak.  ama ağlayınca alarak.  sonuçta kötü olarak etiketlememesi lazım.
21.  her zamanki gibi etraftan gelen negatif yorumlara kulak tıkamak lazım.  her telefonda her görüşmede biberon alıyor mu, işe nasıl başlayacaksın, çok zor olacak, bebek aç kalacak, annene de yazık, neee kaşıkla mı vereceksiniz hayatta olmaz... gibi pek çok yorumu dinleseydik mamaya geçmiştik bile.  gülüp geçtim valla.  bebeğimi aç bırakmam dedim. gerekirse öğle tatilinde emzirip gelirim dedim.  süt izni de kullanmıyorum çünkü. tam gün çalışıyorum.

bakalım ek gıdaya geçince neler olacak?
1 Yorum


pttszey

Böyle yazıları okudukça içimden hüngür hüngür ağlamak geliyor. Yazık anneden ayrılmak zorunda kalan çocuğa, yazık bebeğinden ayrılmak zorunda kalan anneye. İşte bu yüzden emzirme reformu manifestosu var! Destekleyelim...

Buyrun okuyun:

http://emzirmereformu.com/emzirme-reformu-manifestosu/

Yorum yapmak için üye ol