GEBELİK ŞEKERİ

0

 Hamileliğimin 24. ve 27. haftaları arası 3,5 kilo almıştım, bebeğim ise 300 gr civarı büyümüştü. Ancak o ay çok kötü beslendiğimin farkındaydım. Ağır yemekler, tatlılar, konuk olduğum yerlerde kıramadığım insanların güzel ikramları v.s… Doktorum bu kontrolden sonra açlık be tokluk şekerimin kontrol edilmesini istedi. Açlık 90, tokluk ise (50 gr glukoz yüklemesi ile 1 saat sonra)195 çıktı. Bu ikinci değeri 140’ı geçmemesi gerekiyormuş. Hemen 1 endokrin uzmanına yönlendirdi. 2 gün sonraya randevu aldım. Uzman doktorumdan öğrendiğim kadarıyla; normalde şeker problemi olmayan kişiler de bile gebelikte şeker görüldüğünü öğrendim – ki benim kalıtsal bir yatkınlığım da mevcut şekere. Bu durumda 100gr’lık şeker yüklemesine gerek olmadığını, bu değerlerin normal çıkması halinde bile bunun bize bir şey anlatmayacağını söyledi –ki her labratuvarda bile sonuçlar farklı çıkabiliyor diyerek labratuarlara olan güvensizliğini de belli etti. İtiraf etmeliyim ki sözleri ve tavrı güven verici idi. Bana gebelik şekeri tanısı konmuş biri gibi beslenme programı, düzenli şeker ve kilo ölçümü yapmamın doğru olacağını söyledi. Diyetisyeni ile 2000 kalorilik bir liste hazırladık. 3 ana, 5 ara öğünlük bir liste. Ayrıca haftada 2 sefer olmak üzere günde dört defa şekerimi ölçmeliymişim.(1’i açlık, 3’ü tokluk) bunun için de bana bir ölçüm cihazı verdi. Sürekli hareketli olmamı ve her öğünden sonra da 10 dakika yürümemi salık verdi. Açlık şekerim 110 ve ya tokluk şekerim 150 olduğunda aramamı söyledi.
Gebelik şekerinin bebekte ne gibi sorunlara yola açabileceğinden de bahsetti. Annedeki insülin fazlalığı çocuğa geçiyor ve bebeğin pankreası bu şekeri tolere etmek için fazlaca insulin salgılıyor. Bu da bebekte irileşmeye sebep oluyor. Doğumdan sonrada pankreas yine fazlaca insulin salgılar ve çocukta bu defa da beslenememe hali ortaya çıkarmış. Bebişimi sağlıkla dünyaya getirmek ve güzelce beslemek istiyorum.

Diyetisyenimin beslenme ile ilgili minik tiyolarını da burada paylaşmak isterim.

- Günde 3-4 litre su tüketilecek.

- Meyve suyu yok.(meyveler posalı olarak tüketilecek)

- Üzüm ve muz tehlikeli.

- İrmik yok.(posasız olduğu için)

- 1 et porsiyonu 1 yumurta büyüklüğündedir.

- Öğünlerle birlite çay, kahve tüketilmeyecek.

- Peynir; az yağlı diyet peynir olacak. (tulum, kaşar, ezine yok)

Esasen verilen diyet listesi 2 haftadır kendimce uyguladığım ile hemen hemen aynı. Ancak ben ara öğünlerde 2 nektarin yerine 6-8 nektarin yada muzlu süt yada üzüm tüketiyordum. Sütüm ne kadar sıfır yağlı olsa da sanırım muz orda kaloriyi çok artırıyor. Ayrıca sıfır yağlı da olsa 1 bardaktan fazlası yok artık.

Umarım şekerim dengelenecek ve bebeğime daha doğmadan iyi bir anne olduğumu göstereceğim
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol