1-3 yaş arası çocuk davranışları ve duygusal empati kurmak

4

1-3 yaş arası çocuğunuzun kendini tanımaya ve özerkleşmeye, sözünüzü dinlememeye ve kendi istekleri için diretmeye başladığı hareketli bir dönemdir. Bu dönemde en çok duyacağınız kelimele. , hayır, ben yapmam ve benimdir. Bu dönemde duygusal rehberlik, ebeveynlerin ortaya çıkan kızgınlıkla başa çıkmalarına yardımcı olacaktır. 
Bu dönemde çocuklar kendilerinin farkına varmaya başladıkları gibi diğer çocuklar da dikkatlerini çeker. Genelde kızların dikkatini kızlar, erkeklerin dikkatini de erkekler çeker. Birbirlerinin ilgisini çekseler de  bu yaştaki çocuklar henüz beraber oyun oynamayı beceremezler. Oynamayı deneseler de problem çıkar, çünkü bu yaş gurusunda hakim olan ''Mülkiyet kanunları" birlikte oyun oynamaya izin vermez. Bu kanunlar şöyledir:
-Bir şeyi görüyorsam benimdir
-Eğer bir şey seninse ve ben onu istiyorsam benimdir.
-Eğer bir şey benimse sonsuza kadar benimdir.
Her ne kadar bu çocukların yan yana ama farklı oyunlar oynadıkları bir dönem de olsa da çocuğunuz paylaşmaya yönelik davranışlarını pekiştirmeye çalışabilirsiniz.
Çocuğunuzun başka çocuklarla birlikte oynamaya karşı koyduğu durumlar, duygusal rehberlik için kaçırılmayacak fırsatlardır.
Örneğin biri diğerinin oyuncağını aldığında ''Arkadaşın oyuncağını aldığı için kendini üzgün hissediyorsun'' diyerek çocuğnuzu yaşadığı duyguyu anlama fırsatını kullanın veya işler sarpa sarıp kavgaya dönüştüğünde kavgayı başlatan çocuğa dönüp, "Birbirimize kızsak da kavga etmiyoruz"  diyerek mağdur edilen çoçukla ilgilenin.
Evinize çocuğnuzla yaşıt bir misafir gelecekse önceden misafirinizin hangi oyuncaklarla oyun oynamasına izin vereceğinizi belirleyin ve bunları hazırlayın. Böylece çocuğa istediği kontrol duygusunu da sağlamış olursunuz.
Bu yaşlarda çocukların sembolik oyunlar oynadığını izlemek oldukça eğlencelidir. İki yaşından itibaren çocuklar çevrelerinde gözlemledikleri şeyleri taklit ederler. Çocuğunuzun telefon konuşmalarını, oyuncak ayısına verdiği iyi geceler öpücüğünü ya da oyuncak bebeğini cezalandırışını izlemek, çevreden ne kadar çok etkilendiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.


yazan: prof. dr kemal sayar ve psikolog feyza bağlan
4 Yorum


Damla

Kanunlara bayıldım, çok güzel yazmış :)

belkis

Şahaneymiş bu yazı, paylaşım için teşekkür

belkis

Şahaneymiş bu yazı, paylaşım için teşekkür

kalender59

süper ya cnm sağol

Yorum yapmak için üye ol