Çocuğunuzun Uyku Sorunlarını Nasıl Çözersiniz?

4

Bir mail ulaştı Gün Yayıncılık,  Deniz Meriç'ten. Olduğu gibi kopyaladım izniyle, ihtiyacı olacağını düşündüğüm annelere ulaştırabilmek için.

Merhaba,

Yeni bir kitap haberi daha vereyim. Haftaya gelmesini planlarken matbaa sürpriz yaptı bugün geldi, sıcacık :))

Bu kitap beni önyargılarımdan utandıran bir kitap. Sevgili Mutlu ve Püren bahsetmişti kitaptan. Ben de 'Peh, sevmem Ferber'i tukaka, ağlat der o şeklinde' pek bir büyük konuşup sonra kitabı alıp okuyunca tüm sözlerimi geri alıp utandım.

Kitap çok kapsamlı bir kitap 440 sf ve aklınıza gelebilecek her türlü uyku sorununu anlatıyor. Yani yatak ıslatmadan tutun da horlama, uyurgezerlik, uyku apnesine kadar...

Böylece okuyunca sizin sorununuz nedir öncelikle onu tespit edebiliyorsunuz ve çözümler için yaşanmış örnek hikayeler var, onları okuyup yönlenebiliyorsunuz. Yani ağlat uyuyana kadar ağlasın diye hiçbir bölüm yok kitapta.

Yazar uyku konusunda 30 yıldır çalışan bir profesör ve çok övgü alıyor. Özellikle hamileyken vakit bolken veya bebek çok küçükken mutlaka okuyun, öğrenin derim. Hem hangi noktada doktora gidilmesi gerektiğini hem de hayata ait birçok noktada nasıl davranılması gerektiğini çok güzel anlatmış. Mesela saat farklı yolculuklarda ne yapmamız gerektiğini veya ergen çocuğunuzun bir türlü uyuyamamasını, sabah kalkmak bilmemesini nasıl çözeceğinize kadar ayrıntılı anlatıyor.

Mutlu'ya çok teşekkür ediyorum tekrar, beni yararlı kitaplarla buluşturduğu için ve önyargılarıma rağmen nazikçe anlattığı için :)

Mışıldayan bebekler ve içi rahat annelerin sayısını çoğaltabilmek dileğiyle

Sevgiler,

Deniz


4 Yorum


asna

gecen güncellemelerde bir soru vardi: sizi en cok etkileyen kitap hangisi idi diye, 'how to solve your child's sleep problem - richard ferber' diye cevapladim, öyledir nitekim :)

asna

bu arada yazida 3 yildir diyor ama kitabin ilk baskisi 1985te yayinlanmis, yani 30 yildir isin icinde :)

arka kapaktan:

richard ferber, m.d., is an associate professor of neurology at the harvard medical school and director of the center for pediatric sleep disorders at children's hospital boston

Nil

Evet Asna, Deniz hanım da düzeltti hemen orayı. 3 değil 30 yıl olacak diye:))

Nil

Düzelttim:))

Yorum yapmak için üye ol