4 Aralık 2010 Sabiha Paktuna Keskin

33

04 Aralık Cumartesi Saat 11:00'de Sabiha Pektuna Keskin'de randevumuz var. Irem o zaman 27 ayını bitirmiş olacak. Doktora soracaklarımın listesini yapıyorum

1- Kızıma A.annesi bakıyor ve ben 3. yaşına girdikten sonra yani 2011 yazı Iremi oyun grubu ile başlayacağı kreş dönemine geçmeyi düşünüyorum. Zamanlamamız için önerileri

2- 2. çocuk için en uygun zaman 3 yaş sonrası diye düşünüyorum. Abla/Kardeş ilişkilerinde dikkat etmemiz gereken şey, ablaya nasıl davranılmalı, hamileyken kardeş geliyro demeli mi ? bebek geldiğinde kıskançlığı nasıl tolere edebilmeli ?

3- Halen meme içiyoruz sabah uyandığımızda ve akşam uykuya geçerken , meme konusunda ne zamana kadar devam edebilirim ? etmeli miyim ?  ( Emzik kullanımı için de aynı cevabı alabilir miyiz )

4- Tuvalet eğitimimiz o zamana kadar tamamlanmış olabilir ? kakayı çözdük çiş kazalarla idare ediyoruz. Görüş ve öneriler

5- TV ile ilişkimiz çok yok .Ilk 1 yaşa kadar ara sıra 10-15 dk. , 1 yaş sonrası bazı sabahlar en fazla yarım saat izlediğimiz oluyor. Kitap her akşam olmasa da canımız istediği zamanlar okuyoruz . Takip edilen çizgi filmler var , çizgi karakterleri,  bunlarla tanışması kaçınılmaz olacak elbette peki doğru zamanlama nedir ? Tavsiye edebileceği izlenebilir program/karakter var mı ?

6- Cinsellik ile 3-4 yaşlarından tanışmaya başlanıyor bildiğim kadarıyla , bunu nasıl , ne şekilde ve ne zaman antalmalıyız.

7- Evimizde Allahın adı geçiyor ( allaha şükür olsun, Allaha dua edelim vs gibi ) , A.anne-dede namaz kılıyor. Kızımız henüz soyut kavramları bize sormadı ama sorduğunda nasıl cevap vermemiz doğru olur ? Allahı nasıl anlatmalıyız, ne demeliyiz ? Ölüm gibi şeyleri de sorabilir ? bunun içinde verilmesi gereken uygun cevaplar nelerdir .

8- Kızımız kendinden büyük veya akranlarına dokunarak sevmekten hoşlanan bir çocuk ama kimi zaman bu talebi karşı taraftan olumsuz şekilde dönüyor. kendinden büyükler ( 4-5 yaşlar genelde ) kendini sevdirmiyor, uzaklaşıyor ve kızımız bizim suratımıza bakıp ne oldugunu anlayamıyorum bakışı atıyor. Yuvaya başladığı zaman gösterdiği sevgiye karşılık bulamaz ise ona ne demeliyiz ? Bu yaş yaş değişebilir bir cevaba sahip bir soru olabilir . Ya da kızımıza ola ki bir akranı vurusa ona karşılık vermemesi gerektiğini mi söylemeliyiz ? yoksa karşılık vermesini mi ? Şiddeti öğretmemişken karşısında olası görebileceği şiddet davranışlarına karşı nasıl korumalı kendini ? ya da biz nasıl anlatmalıyız ona ?

9- Kızımız daha çok anneci , baba ile ilişkilerinde sanki daha uzak gibi. A.anne de bakıldıgı için orada 2 dayı, bir dede modelleri de var akşamları baba ile geçirilen vakitler daha kısıtlı. haftasonu baba ve anne ile oldugu zamanlarda daha çok anneci ama babaylada hafta içi oldugundan daha sıcak vakitler geçirebiliyor. Bu ilişkide hatalarımız var mıdır ? baba-çocuk ilişkisinde gerekli kritik noktalar nerededir ? hangi yaştadır..

10- Korku ile tanışmamız var. Sesin nereden geldiğini göremediği şeylerden korkma yaşanıyor. Korkması durumlarında izlememiz gereken yollar, söylememiz gereken şeyler nelerdir. Korkuyla nasıl baş edebiliriz ?

11- Kalabalık aile ortamında büyümesinin avantaj ya da dezavantajları var mıdır ? Çocukta ne gibi olumlu/olumsuz etkiler belirebilir, en çok neye dikkat etmeliyiz. 

12- ( Başak özel istek ) . Kız/erkek çocukların özellikle tek bir tip oyuncaga ilgi duymasının ve %90 onunla oynamasının özel bir nedeni olabilir mi ? Mesela tekerlekli olan oyuncaklara ilgi duyulması / kamyon/otobüs vs ve diger oyuncaklara pek ilgi gösterilmemesi ? 

13- Beslenme konusunda genel sorular sorulabilir - red etme , iştahsızlık, ( leylak için çiğnemek istememe, yutmak istememek )
33 Yorum


leylak

Hayatım çiğneme ve yutma probleminide sorarmısın önerileri neymiş.Çiğneyip çiğneyip çıkarma yutmama,çiğnemek istememe.

leylak

Bide canım ananeyle,babaneyle büyümenin getirdiği bişey olsa gerek kalabalık çocuk ortamından korkuyo aralarına karışamıyo,çekiniyo bide bunu soruver

leylak

Ay evet çok doğru soru emzik ve dönen şeyler ne olursa olsun boyna çevirip oturuyo benimkide.

senayc

Ayşegül, benimki de özel olacak ama ''korku'' yaşayan çocuğa ne demeli nasıl davranmalı? Yiğit yoldan geçen arabalrın sesinden,üst kattan gelen komşunun sesinde, karanlıktan vs çok tedirgin olup, korktum anne deyip sarılıyor bana. nasıl bir tavır almalı?

lugesya

emzik sorulacak + ki benim için de meme aynı işlevi görüyor bu nedenle 3. numero soruya emzik cevabı aynı olur gibime geliyor.

lugesya

Korku bence de önemli bir soru, ki bizimkinde de oluyor özellikle nereden geldiğini göremediği seslerden ..ok

Seda_

hayırrr başakk kamyon, otobüs, araba tekerleği kişisel değil benimkide aynı. yapışacak çocuk tekerleklere. Walla mümkünse sorulması taraftarıyım.

emzikte cabası :)

leylak

Ayşegül yutmama porblemini unutmasaydın.Bakın hepinizin başına gelebilir bu sonra genellemedik diye üzülmeyin.

lugesya

pardon leylak evet atlamayalım. yutmama problemi yani çiğniyor ve yutmuyor dışarı atıyor ..her yemegi mi yoksa pütürlü olanları mı

lugesya

yani bu çiğneme sorunu belki sabiha paktunalık bir soru olmayabilir mi ? yani beslenme olarak genel bir soru sorabilirim gibi

leylak

Pütürlü bazende pütürsüz olanları.Yemek olayını tam oturtamadı bence kafasında.Ama öyle aç bırak herşeyi yer olayını denedim olmuyo. Evet Ayşegül bencede genel anlamda beslenme olarak sor.Bizimkide çiğneyememekten değil çünkü çiğnemek istememekten.

Oslem

Bu kadar çok soru için vaktin olmayabilir diye ben soru eklemek yerine bir rica da bulunacağım. Aldığın cevapları sonrasında toparlayıp, bizimle paylaşman mümkün olabilir mi?

lugesya

Elbette ki Ozlem ama bir sorun varsa yaz eger zamanım olursa neden sormayayım/en azından denerim şansımı

leylak

Sorulaar çok ama genelleyip cevaplıycaktır zaten bence.Yani bişeyi anlatırken mutlaka başka bi konuyada değinir.

zeyneb

Kendi çocuğum için değil ama yakın arkadaşlarından biri sürekli hırpalıyor kızımı. Neden? Ne yapmak gerekir? Konuşmak yeterli olmuyor? Nihayetinde çocuğumu görüştürmesem diye düşündüm bile. "Sakın sakın beni ısırmasın anne bir daha" diye tepki gösteriyor

kızım. Ben de 22 aylık bir çocuğa nasıl yardımcı olunur, merak ediyorum.

lugesya

ok zeynep 8. madde aslında bu soruyu da içeriyor - benim de soracaklarımdaydı :)

Ulku

perihanin sorusuna takildim ben. evet, kardes geldiginde buyuge ablalik/abilik yuklenmeli mi, "sen abisin, o daha bebek" yaklasimi olmamali sanirim, degil mi? bizde de abla hirpalanan taraf. doktorum ikinciye hamileyken "ablayi sakin ezdirmeyin" demisti.

abla-kardes yaklasimina dair birsey sorarsan sevinirim. bir de evet leylanin dedigi, beslenme isine nasil yaklasmaliyiz? yesin de nasil yerse yesin mi (oyun, vs. ile), yoksa ac birakalim ama yemek istemeyi ogrensin mi?

leylak

Ay evet çok iyi olur kendini korumasını mı söylemeliyiz ,,karşılık mı vermeli nasıl bi tutum izlemek lazım

julide

ayşegül bence kayıt cihazı götür

aklında tutman zor olur:))

ben sana verebilirim

leylak

Ayşegül kaç kişi görüşmeye hazırlandığımızı bilselerdi senden 5-6 kat daha fazla isterlerdi herhalde:)))

annedennotlar

ben senin sorularının hepsinin cevabını bize yazmanı isteyeceğim senden..kafamda ne soru varsa yazmışsın canım

Seda_

Bekle bizi Sabihaaaaa :)

lugesya

:))) Ulku evet abla/kardeş - abi/kardeş durumları önemli bunu da kardeş konusuna ilave etmeli

lugesya

Sinem_cinar elbette yazacagım.

Aycadk

Benim merak ettiğim daha çok şu?"SPK veya diğerleri çocuğu tanımak için ne yapıyorlar? Nasıl çocuk hakkında fikir ediniyorlar?" Neticede önemli olan çocuğun karakteerine göre bir yön çizmeliler. Ve sizin çocuğunuz böyle, bu nedenle ona bu şekilde yaklaşmalısın

gibi yol gösterici olmamlılar. Ki bu da kısıtlı bir zamanda ne kadar yapılabilir bilmiyorum. Benim rica görüşmenizi bu açıdan da değerlendirip bize geri bildirimde bulunman ki ben de bu sonuca göre Evrim'i götürmeyi düşünebilirim. Şimdiden çok tşk.

_Merve_

cevapları çok merak ediyorum.Bende 2.çocuk zamanını çok merak ediyorum

Burcu

heralde yine en son ben gördüm bu başlığı :) hımmm düşündüm de..Ayşegülcüm Defne'de yaklaşık bir aydır ara ara (sebepsiz de oluyor bu) karşısındakini çimdikleme olayı var..hem de iki parmağını birleştirip incecik ama feci acıtarak çekiştiriyor..bunu nerden

kimden öğrendi bilemiyorum..ama karşısındaki gülerse daha çok yapıyor ve bunu oyun haline götürüyor..(mesela babaanne ay ayyy diye gülünce daha çok yapıyor)yine aynı şekilde durup dururken vurma ,yüzünü yırmıklama da eklendi ara ara..bana yaparsa ben çok kati

bir şekildde uyarıyorum..benden çekiniyor..ama a.anne,b.anne,baba vs.. pek takmıyor..bunu sürekli yapmıyor tabii ama ben çok rahatsızım bu durumdan..ne yapmalı,nasıl vazgeçirmeli ?

lugesya

ok dir burcucum ama karşısındakiler güldüğü müddetçe bunun bir oyun olduğunu düşünüp devam edecektir bence defnenin değil de buna gülen kısmı eğitmek gerekecek gibi :))

Burcu

kesinliklee..an-la-ta-mı-yo-rum kiiiii......

yuksel_

leylak+1 diyorum ben de. çiğneyip yutmama, ağızda biriktirme, yanakta depolama...sorabilirsen sevinirim. tabii umudum, aralığa kadar kalmaz inşallah böyle bir sorunumuz :)

Demdem

5. soruya cevabı 3 yaşına kadar üç boyut algısı tam gelişmediği için kitap da TV de yok diyecektir. Hele öneri hiç istemeyelim bence. Katı bu konu da çok...

ekim_

eğer bu soruları sorman için sana fırsat verirse çok şaşıracağım.ziraa kendisi konuşmaktan sana fırsat bırakmıyor da..

NazliEbru

Sevgili Lugesya, sanırım görüşme neticenizi yazmamışsınız.. yazacak mısınız peki? bende 4 gözle bekliyorum..

Yorum yapmak için üye ol