Yanıklarda İlk Yardım- 2

1

Yanıklarda ilk müdahale

          -Hasta mutlaka ısı kaynağından uzaklaştırılmalıdır. Buna, yazın güneş ışına bağlı yanıklarda hastayı gölgeye, serin bir yere çekmek de dahildir.

          -Hastanın paniğe kapılması ve koşması engellenmelidir. Özellikle üzerindeki giysilerde yanık oluştuğu zaman koşma, hızlı hareketler alevlenmenin artmasına sebep olacaktır. En ideali hastanın yerde üzerine bir battaniye, çarşaf örtülerek yuvarlanması ile hava temasının kesilmesidir. Yaralının özellikle de bir çocuksa örtünün hava almasını engellemediğinden,  örtünün boynuna dolanmadığından, hava yollarının açık olduğundan emin olunmalıdır.

          -ABC (Airway- hava yolları, Breathing- solunum, C- circulation) mutlaka ve hızlıca değerlendirilmelidir. 

          -Yanık bölgesinde metal cisim varsa (saat, kolye, yüzük gibi) deriye hasar vermeden çıkarılmalıdır. Bu şekilde hem o cisimlerin ısı yayması engellenmiş olur, hem de oluşabilecek ödemlerde o cisimlerin sıkıştırıcı etkisi önlenir.

          -Yapılabiliyorsa, üzerindeki giysiler derhal çıkarılmalıdır. Eğer ciddi bir yapışmadan şüphelenilirse çıkarma işlemi sağlık ekibine bırakılmalıdır.  

          -Yanık bölgeye soğutma uygulanmalıdır. Dikkat bu asla direk buz teması ile yapılmamalıdır. İdeali, bulunabiliyorsa leğen gibi bir kabın içine bir taraftan su akıtılırken, yanık bölgesinin biriken suya sokulması sağlanmalıdır. Eğer kap bulma ihtimali yoksa,  akan suyun basıncının hasarlı bölgeye travmatik etkisi göz önüne alınarak mümkün olan en az basınçta, en çok su olacak şekilde ayarlanmalıdır.

          -Eğer su imkanı yoksa temiz ve soğuk bez koyun.

          -Soğutma işlemi en az 10 dakika,  en fazla 20 dakika uygulanmalıdır. Daha fazlası, özellikle geniş yüzeyde yanıklarda vücut ısısının hızlı düşmesine neden olarak hipotermi ile sonuçlanabilir.

          -Evde var ise yanık yüzeyi steril serum fizyolojik ile yıkanmalı, üzeri temiz bir sargı bezi  ile kapatılıp (bulunamadığında hızlıca ütülenip soğutulmuş mendil, tülbent kullanılabilir) en yakın sağlık merkezine derhal ulaştırılması sağlanmalıdır.

          -Kesinlikle diş macunu veya  yoğurt,  salça zeytinyağı gibi yemek yapılan malzemeler  sürülmemeli, merkez uzak ise en fazla yanık kremi veya antibiyotikli bir pomat  sürülmelidir.

          -Hastanın bilinci açık, kusmuyorsa, merkez uzaksa, yanık yüzeyi genişse ağızdan sıvı desteği verilebilir.

          -Yanık yerine göre, hasta transportunda yanık bölgesinin kalp hizasından yukarıda tutulmasına dikkat edilmelidir.

          -Eğer elektriğe bağlı bir yanık söz konusu ise giriş bölgesindeki  küçük yanıklara aldanmayın, derin doku hasarı açısından mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilmesini sağlayın.

          -Sağlık merkezine ulaştıktan sonra tetanoz aşısının olup olmadığı hakkında,  ilgili hekime mutlaka bilgi verin.

Dr. Esra Ergün Alış
1 Yorum


Ulku

esra cok faydali bir yazi olmus, tesekkurler. yanlis bildigimiz bircok seyi dagarcigimizda duzeltmis olduk. ornek: akan suyun altina tutmamaliymisiz.

Yorum yapmak için üye ol