Kene ve KKK

3

Hafta sonu yaşadığımız kene tecrübesinden sonra öğrendiklerimi paylaşmak istedim, zira herkesin başına gelebilir bu yaz. 


1. Kene şüpheniz varsa çocuğunuzun ve kendi vücudunuzu iyice gözlemleyin ve her yerinize bakın. Kene zıplamıyor, vücutta dolaşıp uygun yeri bulup yapışıyor. Benler kahverengi iken kene siyah bir noktacık şeklinde. Ben Deniz'i banyoda yıkamaya başlarken fark ettim.

2. Keneyi fark ettiğinizde hemen en yakın devlet hastanesine başvurun. Özel kurumların tecrübesi çok az, bu sebeple devlet kurumları bu konuda şu an en iyisi.

3. Hemşire veya doktor çıkartıyor keneyi ve ardından hemen kan testi yapıyorlar. Çünkü bu testi 1 hafta sonra tekrar ettiğinizde kıyaslayacak dataya ihtiyaç var.

4.Herhangi bir ateş, mide bulantısı, baş ağrısı, kas ağrısı, vücutta lekeler, morarma vs. gibi semptomlardan biri veya birkaçı görülürse hemen en yakın yine DEVLET hastanesine başvurmak gerekiyor. Çünkü devlet tüm kontrolü elinde tutmak istediğinden özel hastanelerde tedavisine izin vermiyor. 

5. 10 gün içinde bir belirti yoksa geçmiş olsun.

6. Kuluçka dönemi 3 ila 7 gün, eğer virüs bulaşmışsa belirti önce ateş ile başlıyor.

7. Ateş görülünce hemen kan testleri tekrarlanıyor ve eğer klinik değerlerde istenmeyen değişikli varsa (trombositler düşmeye başlıyor) hemen tedaviyi yapan hastaneye hasta sevkediliyor. Virüsün varlığını tespit edecek test için 1 tüp kan da Hıfsızsıhha Enstitüsüne gönderiliyor. İstanbul'da tedaviyi Eğitim ve Araştırma Hastaneleri yapıyor.


Umarım kimsenin ihtiyacı olmaz, bizim kötü bir şanssızlığımız kene sonrası üçüncü gün boğaz iltihabı sebebiyle ateşimizin çıkması oldu.  Boğazında iltihap görünce sevineceğimi daha önce söyleseler hiç inanmazdım :))

Bu arada Ankara'nın batısında KKK virüslü kene vakası çok çok az, bu da biraz olsun içimizi rahatlattı.
3 Yorum


yuksel_

Neslihancım çok çok geçmiş olsun, ben ilk kene kısmını kaçırmışım, çok üzüldüm..neyse ki hiç birşeycik çıkmamış...

ozalp07

çok geçmiş olsun. kene ısırdıktan sonra vücutta kalıyor değil mi? herhangi bir kızarıklıkta keneden şüelenmelimiyiz

elvan

çok geçmiş olsun. tekrarını yaşatmasın allah. neyse ki sonuçlar iyiymiş...

Yorum yapmak için üye ol