Arkadaşlar hazır mıyız?

Bu bir tuvalet eğitimi yazısıdır.....

En son söyleyeceğimi ilk başta söyleyerek yazıma başlamak istiyorum. Tuvalet eğitimindeki anahtar kelimenin “hazır olmak” olduğuna inanıyorum. Ancak bence sadece çocuğun hazır olması değil, anne-baba olarak sizin, yavrunuza bakan gözeten kişiler olarak bakıcıların, büyükannelerin de hazır olması gerekiyor. Daha sonra da herkesin işbirliği içinde ve kesinlikle hiçbir zorlama olmadan, olayları biraz da doğal akışına bırakarak yola devam etmenin işe yaradığını düşünüyorum ki bizim hikayemizde böyle oldu.

Zeynep Ekin hazır mıydı?

Bence hazırdı. Bezini uzun zamandır bağlatmak istemiyordu. Bez bağlamak tamamen bir oyuna dönüşmüştü. Yaz aylarının gelmesiyle beraber, evde yeri geldiğinde sadece bezli dolaştığında çoğu kez, , bu bezi kendi açıp çıkararak, çıplak dolaşmak istiyordu. Belki de en önemli belirti kakasını yaparken kesinlikle ona bakmamızı istemiyordu, biz başka yöne bakıyorduk, o kakasını bezine yapıyordu. Daha önceden İYE (idrar yolu enfeksiyonu) tecrübemiz de olduğundan kakasını yapar yapmaz bezini değiştiriyorduk.

Anne- baba olarak biz hazır mıydık?

Ne yalan söyleyeyim, tatile gideceğiz, farklı yerlerde kalacağız, oralarda alt ıslatma, peşinden koştur, takip et gibi şeyler benim gözümü korkuttuğu için, tatilimizin ilk 15 günlük kısmında, yazlıkta olmamıza rağmen başlamadık: çünkü biz hazır değildik. Bu sebeple, en azından Istanbul’a, evimize dönmeyi bekledik.

İjlal hazır mıydı?

Ekin 3 aylık olduğundan beri ona kendi kızı gibi bakan İjlal hem hazırdı hem değil. Bir Pazar günü, Ekin sıcaktan dolayı bez bağlamak istemedi, biz de bağlamadık, tüm gün rahat rahat dolaştı, arada bolca kaza oldu. O gün karı koca karar aldık, İjlal’e de söyleyelim eğitime bağlayacağımızı dedik. İzleyeceğimiz yolu da anlatalım ki ağız birliği yapalım, Ekin’in kafası karışmasın. Aramızda şöyle bir diyalog geçti

Y: İjlal, biz tuvalet eğitimine başlayalım diyoruz ne dersin?

İ: Halılar ıslanacak?

Y: Kaldırırız.

İ: Koltuklar?

Y: Sileriz canım ne var ki?

İ: Hmm....

O gün İjlal’e başla demedik ama İjlal o gün evde bez bağlamamış.

Nasıl bir yol izledik?

Ekin tuvaletle ve adaptorler erken tanıştı diyebilriz. 11 aylıkken İYE geçirince, doktorumuz “Aralarda tuvalete oturtun, kakasını tuvalete yaptırmaya çalışın. Amacımız her seferinde tutturmak eğil ancak tuvalet kavramını öğretmek” dedi. Ben hemen bir heves adaptor ve lazımlık aldım. Ekin’i düzenli olarak olmasa da aralarda tuvalete oturttuk, lazımlıkla tanışmasını sağladık. Kah tutturdu, kah sadece pırt yaptı. Gün geldi, hadi bir deneyelim diyerek oturttuğum her seferde çişini kakasını yaptı; gün geldi tuvaletin önünden bile geçmek istemedi. Hiç zorlamadık.

Ön hazırlık süresi içinde en büyük hatam, Ekin’in kakasının geldigini anladığım bir gün, alelacele klozete oturtmaya çalışmamdır. Ekin beze yapacağı kakasını yapmaktan vazgeçti. Ben panikledim, ya kakasını tutarsa diye. Neyse ki korktuğum olmadı. O gün aldığım ders: ne olursa olsun, eğer kakasını yapıyorsa onu rahatsız etme: bu beze de olabilir, küloda da, yere de klozete de...

Çok kitap okuduk mu bu konu ile ilgili: Hayır, neredeyse hiç kitap okumadık. Doğal akışına bırakalım dedik. Bakalım karı-koca kendi yolumuzu, kendi yöntemimizi uydurabilecek miyiz dedik. Ancak Nurturia kuzularının tuvalet maceralarını takip ettik, bizden önce bu iş halletmiş olan Meycan, Lugesya ve Başakçelik’e bol bol soru sorduk.

Eğitime başlama kararını aldıktan sonra dedik ki: “Biz aralarda tuvalete oturtalım, yarım saatte bir mesela. Çiş, kaka gelirse ne ala, gelmezse zorlama yok. Eğer olur da kaza olursa “Kaza olabilir Ekincim. Önemli değil. Ancak çişimizi kakamızı tuvalate/lazımlığa yapsak daha iyi olur ” tarzında bir cümleyi hiç kızmadan, offlamadan pufflamadan söyleyelim”

Pazartesi eğitime başladık, dışarı çıkarken ve uyurken bezini bağladık. Salı günü bekar bir arkadaşımın yeni evine yemeğe davetliydik. Cesaret edemedik, bezini bağladık. Bezi bağlarken , beynime bir şekilde yer eden “bezi açınca bağlamamak daha iyimiş, kötü birşey mi yapıyoruz acaba” soru işaretini, “bizim yöntemimiz böyle” diyerek giderdik.

Gün geçtikçe, Ekin’in yarım saatte bir değil de saat başı çiş yaptığını farkettik. Öyle olunca, arayı açtık. “Çiş var mı Ekin” diye sorup da direnişle karşılaşmadığımız her seferde götürdük, çoğunlukla çişi yaptık. Kimi zaman sadece oturup kalktık, bazen yanımıza kitap aldık, bazen almadık.

Kaka ile çiş olayını beraber çözdüğümüzü söyleyebilirim. Ancak şu var: Ekin “Çiş var” dediğinde bazen kakasını da yapıyor. Henüz çiş ile kakayı tam ayırt edebilmiş değil.

Evin Dışında ne yaptık?

Bu konuda İjlal’in bizden daha cesur olduğunu itiraf etmeliyim. O dışarı bezsiz çıkardıktan sonra biz de bezsiz çıkarmaya başladık. Daha sonra ilk iş olarak Mothercare mağazasından Potette Plus adaptörümüzü aldık. Her ne kadar ilk başlarda “acaba gerekli mi? ne yani, yolun ortasında mı kullanacağız bunu” desek de, ilk dışarı gezmemizde ne kadar faydalı bir icat olduğunu gördük. Böylelikle Caddebostan sahili keyfimizi kazasız belasız üstüne üstlük 2 defa çişimizi tutturarak bitirmiş olduk.

 

Hiç mi kaza olmadı?

Bol bol oldu, hatta Ekin artık bu işi iyice oturttu dediğimiz günlerde, evimize davet ettiğimiz misafirlerimizin önünde Ekin kaç defa altına kaçırdı sayısını hatırlayamıyoruz. Oyuna daldı, ilgi çekmek istiyor, vs. vs. gibi açıklamalar yaptık.

Aslında beni en çok korkutan tatilde ne yapacağımızdı. Eğitime bağladıktan 10-15 gün sonra çıkacağımız tatil sırasında ne yalan söyleyeyim çiş kazası yaşamak istemiyordum. Ancak çok şükür öyle büyük kazamız olmadı. 10 günlük tatilimiz boyunca Ekin bir çiş kazası ve iki de kaka kazası yaşadı. Hatta tatilde farkettik ki biz acaba odaya mı gitsek, potetteyi mi kullansak, adaptor odada mı kaldı diye bir oraya bir buraya koşuşturuken, Ekin güzel güzel kakasını/çişini tuttu.

Ne durumdayız?

Gündüz işini çözdük gibi. Çoğunlukla Ekin bize haber veriyor ancak oyuna daldığında biz de ona tuvalete gitmeyi hatırlatıyoruz. Halen her çişini/kakasını yaptığında havalara uçuyoruz ve her seferinde “Bay bay Kakalar, bay bay çişler, hadi evinize gidin” diyerek sifonu çekerek onlara el sallıyoruz. Bu arada aklıma gelmişken yazayım, Ekin kakasını tuvalete yaptıgı ilk zamanlarda ne olduğunu anlamadı, hiç tepki vermedi. Ben de ona “aaa, bak bu kaka, hadi bay bay kakalar” demedim. Ne zaman ki kaka yaptığının farkına vardı o zaman seramoni başladı :)

Geceleri o uyuduktan sonra bağlıyoruz. Bazı geceler kuru kalkıyor, ancak özellikle son 2-3 akşamdır bezi çok doluyor. Öyle olunca şimdilik bağlamaya devam edeceğiz gibi gözüküyor. Gece eğtiminr başlamaya ben hazır değilim çünküJ ancak şu var, sabah kalkar kalkmaz, kendisi bezini çıkartıyor ve tuvalete gidip çiş/kaka yapıyoruz. Eğitime başladığımız bir ara gece uyanıp çişini söylemişliği de oldu.

Bize ve kuzuya kocaman bir aferin ama asıl ona koskocaman bir maşallah  Olayları akışına bıraktık. Beraberce bu işi halletmeye çalışıyoruz. Eğrisiyle- doğrusuyla bizim tuvalet hikayemiz bu...:)
7 Yorum


Sinem_Beren

tebrik ederim yasemın senı de ekın'ıde . hemen hemen bızım hıkayemıze benzıyor gece olayınıda ınsallah en kısa zamanda cozersınız bız gece olayını aksam yatmadan once mutlaka tuvalete goturerek ve gece uyanıp su ıstedıgı sırada sorarak cozduk bazen ınatlasıp gece tuvalete gıtmek ıstemıyor onda da cok ısrarcı olmuyoruz arada kacaklar oluyor.

benden de koca bır masallah Ekın'e ...

yasemin_ekin

Tesekkurler Sinem. Aksam uyumadan once inat yapıyor, oturmuyor. Gece uyandığında ise sormayı deneyeyim.

Sinem_Beren

bır de lınens ın su geçirmez alezleri var tavsiye ederim.

yasemin_ekin

Hah, tamam. bir seyi unuttum diyordum. Alez almadık daha, ondan da gece eğitimine başlamamış olabiliriz:))

Altı hışır hışır değil di mi o alezlerin?

Sinem_Beren

yok yok değil hiç rahatsızlık vermiyor kaymıyor cok kullanıslı 4 tarafı lastikli baya büyük bir şey...

ritalar

bu süreçte beni düşündüren 1 şey de wc temizliği... şu ana kadar banyoya girmesine hiç izin vermedik we artık ewdeki tek yasağını kanıksamış durumda kuzucuk. banyoya ancak kucakta girilebiliyor.

çok titiz sayılmam ama tuvalet asla temizlenmezmiş gibi geliyo... sizin war mı özel 1 temizlik stratejiniz we periyodunuz????

yasemin_ekin

Ritalar, ben de çok titiz sayılmam, 2-3 gunde bir İjlal temizliyor banyoyu, ancak Ekin bizimle beraber hep tuvalete banyoya girdi. Hijyen konusunda o kadar titiz olmadım/ olamadım.

Yorum yapmak için üye ol