omfalosel

09 Temmuz 2010   omfalosel ismi ile ilk tanıştığımız gün.........

Hamileliğimin 13.haftasının sonları rutin kontrol için gittiğimiz doktorumuz bebeğimin bağırsaklarının dışında olduğunu başta bütün bebeklerin dışında geliştiğini ancak 13. haftada karın içine girmiş olması gerektiğini ama bebeğiminkilerin girmediğini ve üniversite hastanesine gitmem gerektiğini gebeliğimin sonlandırılabileceğini söylediğinde bütün dünyam yıkılmıştı.

Hemen daha önce ameliyatımı yapan Prof.Faik Gürkan Yazıcı' yı aradım bunun zaten mucize bir gebelik olduğunu ve üzülmemem gerektiğini söyleyerek bana ilk teselliyi vermişti.O tarihin üzerinden 9 ay 5 gün geçti kızım 4. ayını doldurdu çok zorlu süreçlerden geçtik umuyorum ki bu yazılarımda bir gün benim durumumda olan birilerine umut ışığı olsun.

Fakültede yapılan tetkiklerden sonra hastalığımızın adı kesinleşmişti omfalosel bebeği aldırmamın daha doğru bir kakar olacağını söyleyen doktorlara inat ben amniyo sentez sonucunu bekliyordum 15. haftada biraz erken olmakla beraber amniyo sentezim yapıldı.Kesin kararlıydım sadece bebeğimin zihninde sorun varsa aldırmayı düşünecektim 5 haftalık zorlu bir bekleyişten sonra sonucumuz müspet çıktı 46 xx kromozomlu normal bebek ..... bir kızım olacaktı üstelik beyninde birşey yoktu.Tabiki kararım devamdı.

Defalarca Ayrıntılı Usg Fetal eko ..... 2.5 cm lik omfaloselimiz ve içinde sadece karaciğerimiz vardı .Derken kızım beklenen tarihten 5 hafta önce 13 Aralık 2010 tarihinde 35+5 haftalık 3290 gr olarak doğdu.yalnız bir sorunumuz vardı omfaloseli 7 cm karaciğer + bağırsaklar vardı.kalbinde sorunlar vardıve enfeksiyon kapmıştı.8 günlükken ilk ameliyatını oldu karın tek seferde kapatılabilmişti.2 gün uyutuldu 9 gün boyunca midesindeki sondadan safra geldi 9 günün sonunda safra gelmesi kesilince mideden beslenmeye geçildi 3-5-8 cc 3.günde kustu tekrar safra gelmeye başladı gıda kesildi birkaç gün boyunca tekrar başlandı 3-5-10 kustu ve böyle böyle 1 ay devam etti sonra bağırsak yapışıklığı teşhisiyle 2.ameliyat .Ameliyatın akşamı hastane enfeksiyonu kaptı kızım ve enfeksiyon servisine geçirildi ilk beslenme denemesi başarısızlıkla sonuçlandı. 5 gün sonraki 2. deneme 3-5-10-15-18-20-30 evet başardık sanırım sonunda 7 şubatta tam dolu memeden ilk emiş ve 09 şubat 2011 nihayet 59.gün ve biz taburcuyuz.
5 Yorum


maramara

sonu güzel biten bir yaşantı olmus coook sevindim öncelikle. gecenın bu saatınde moral oldu bana. gecmıs olsun demek ıstedım sadece. allahım bu mubarek gunlerde dualarımızı kabul etsın.tum bebeklere ve aılelerıne sifa versın.dert verıp derman aratmasın,ama ılla verecekse de dermanı olan dert versın dıyorum ben.bundan sonrakı hayatınızda da tum sevdıklerınızle mutlu mesut olmanızı dılerım. gökten 3 elma düşmüşşşşşş :))) iyi geceler....

duyguduhanduru

çok teşekkür ederim dualarınızda bizleride eksik etmeyin rabbim hastane önlerinde bekleyenlerin yardımcısı olsun zor günlerdi ama bitecek inş.

sule_bilge

çook geçmiş olsun

benan_

geçmiş olsun, seni de güçlü ve dirençli kızını da tebrik ediyorum , umuyorum sizlerin tüm yaşam boyu sıkıntıdan payınıza düşen sadece bu kadar olsun bundan sonra hep mutlu, sağlıklı, hayırlı, birlikte ve uzuun bir hayatınız olsun

sari_civciv

çok şükür ki iyileşmiş çok geçmiş olsun . AŞşah bütün bebeciklere sağlık versin ...

Yorum yapmak için üye ol