Requiem

12

Babam,

Bunu yazmak bile guc, tuhaf. Babam. Babacıgım. Benim babam. Varlıgımın ozu.

Oyle bır gun gelıyor kı herkes babasını anacak, kimi bir hediyeyle, kimi bir telefonla, kimi de basit bir opucuk yahut bir buket cicekle.

Benden beklenen, yıllardır beklendigi uzere, senın yerıne koymamın ıstendıgı insanları, bu gune ithafen tebrık etmek olacak. Yıllardır dedemin yahut dayımın senın yerıne konmasını ıstedı ailem. Basaramadılar. Sen bırdın, tektın ve essızdın. Beni ben yapandın.

Ama hıc yoktun.
Ben ise seni buram buram ozluyorum.

Bana hakkında anlatılanlar hep celısıktı. Senınle bir omur gecırmeye yemın etmıs olan annemin hayatında, sen gıttıkten sonra, hic olmamıs, hic hatırlanmamıs gıbıydın. Ne ben sorabildim seni, ne o anlatabildi seni bana. Oyle bir muhur vardı kı annemin dudaklarında, oyle bir taslasmıs kalp ki ben o muhuru aralamaktan, kalbe dokunmaktan korktum. Korktum kı pandoranın kutusu acılınca cok kotu anılar, yasanmıslıklar bır bır sacılacak etrafımıza. O denlı yoktun, yok edılmıstın.

Bir oluye bir Fatıha yeter.
Bir oluye bir buket cıcek yeter.
Bir oluye bir tebessum de yeter.

Neden bu kın, neden bu suskunluk, yıllardır suren bozgunluk.. neden...

Biliyor musun?
Ben senı hıc tanımadım. Biricik kızındım. Ama hıc nasıp olmadı bana. Kaderım boyleymıs.

Cocuklar "baba, baba" diye kostururken, opucukler alırken babalarından, ben hıssedemedım bıle onların yasadıklarını. Senın yerıne kımselerı koyamadım kı. Kımse bana seni tanıtmadı kı bir baba imajım olsun.

Ve ben ne yaptım biliyor musun..

Hakkında bıldıgım az bucuk gercegın yansımasını, dunyanın bir ucundaki bir adamda gordum. Senın kımlıgını ona yukledım belkı de, genc yasta ellerımden kayıp gıden senı onda gordum ve ona tutuldum.

Yıllarca bu sevgılye yasadım, yasatıldım. Sanki o sevgı varoldukca senın atar damarın atıyordu benım vucudumda. Bır tarafın yasıyordu benlıgımde.

Ve bır gun, gercekler yuzume carptı: sen o degıldın. Eger kı o olmussan 30 yıl oncesınde, hayatı baskaları ıcın cok zora cevırmıs olmalısın.

Sevgının, merhametın, bır ınsanı canı, ozu gibi sevmenın bile bir digerini degistiremedigini gordum. Herkes ozunde tek ve biricik. Caresi yok alkolun, caresi yok derbederlıgın, caresi yok mutsuzluga mahkum bir ruhun.

Benim kalbımı sokup yerinden cıkardılar baba. Varlıgınla tesellı buldugum, dunyada yansımanı hıssettıgım kalbım kım bılır nerede artık. Belki olmayan bir dusu arayan bir baska hayalpereste konmustur, kim bilir.

Senden bana tek bir hatıra kalmamıs. Yok edılmıs, itinayla ve dikkatle. Tek bir mendilin bile yeterdi, son gunlerinde kan kustugun bir mendilin bile.

Kimsecikler yokmus yanında bizlere evleda derken. Basında doktorlar, karsında essız deniz, asagında mezarlık.

Artık sana daha yakınım. Sana bir ada kadar yakınım.
Senın icin tek yapabildigim ebedi istirahat mekanını yaptırmak ve seni kendime daha yakın hıssetmek ıcın baharları ve yazları vapurla gecerken, gozlerım dolu dolu, senı anmak oldu.

Keske elımden daha fazlası gelseydı. Ama kader boyleymıs.

her mutlulugun hazın bır sonu varmıs, bazen de mutluluk hıc kapımızı calmazmıs. Biz kendimizi aldatırmısız, baskalarını aldatırmısız.

Biliyorum ki yolun sonunda seni gorecegım.

Senı cok seven
Yasemının.

12 Yorum


handanT

yasemin sen çok hayırlı bir evlatsın.aglattın beni yine seni seviyorum..diyecek söz bulamadım başka

Sueren

boğazım düğüm düğüm söylenecek bir şey yok.. Sen herşeyin bilincinde, çok şeyi çözmüş bir kadınsın.

Sinem_Beren

bogazım dugumlendı,gozlerım doldu suan ... soyleyecek bır sey bulamıyorum arkadasım :'(

Allah rahmet eylesın babacıgına, mekanı cennet olsun.

Ulku

kendini bilen bir insansin sen yasemin, bu buyuk bir erdem. ve inatla o sevgiyi icinde buyutmen, babani "baban" olarak gormen yuksek insani degerlerle bezeli oldugunu gosteriyor.

EmineKartal

onu tanıyamamıs olsan da, öyle gerçek bir imaj var ki kafanda, bunca yok etmeye rağmen bunu başardığın için tebrik ederim seni.

ve sen babanı kalbinde var ediyorsun zaten.

Aysegul_

Allah rahmet etsin, Mekanı cennet olsun.

Burcu

Yasemin :(( dağıldım...Allah rahmet eylesin babacığına....

ikicocukannesi

sizi seviyorum yasemin.

fturkmen

allah rahmet eylesin canım nur içinde yatsın

mibrim

nur içinde yatsın..mekanı cennet olsun..

firavun

Dayanamadım,okudum..

Hangimizin ki daha zor bilemedim..

Ben uyuyamadığı gecelerde nevresimi babası tarafından değiştirilen,elleri ile yaptığı gölge oyunları ile uyuyan,bebeklerinin hediye edildiği gün doğumgünleri kabul edilip o günlerde saçları babası tarafından yapılan bir kız çocuğu olarak büyüdüm..

Çocuğuma gördüğümü aratmamak adına baba aday adaylarımda hep kendimce en donanımlıyı aradım..

20.00 den geç eve gelmeme izin vermeyen babam 30umu geçip hala çocuk yapmadığımda;zaman değişti eğer evlilik dışı çocuk yapmak istiyorsan ve benim üzüleceğimi düşündüğün için yapmıyorsan,yap..benim ölümümü bekleme..mutluluk senin de hakkın diyen babamı kaybettim..

Bebeklerimin doğumgünlerinde işe gitmeyip parti hazırlayan,bayram sabahları harçlığımı kendisinin bana yazdığı şiirle bir zarfa koyup başucuma bırakan babamı böyle özel günlerde çok daha fazla özlüyorum..

Nur içinde yatsinlar...

hilaltimur

mekanı cennet olsun Yasemin, ne kadar hayırlı bir evlatsın sen

Yorum yapmak için üye ol