Doğum Fotoğrafçılığı Hakkında Bilinmeyenler

0

Doğum Fotoğrafçılığı bebeğin dünyaya gelişinden ışıkla kavuşumundan ilk filmi çıkaran meslektir. Her doğum gibi muzicevi, her hikayesiyle heyecanlı, anne ve babaya yıllar sonra o anları hatırlattığında mutlu eden bir iştir. Göbek kordonun kesilmesinden bebeğin yıkanmasına, altının bağlanmasına anneyle ilk tanışmasından babanın kucağına alışına kadarki muhteşem anları bir bir kare kare ölümsüzleştiren, unutulmaz kılan fotoğrafları çekmek o kadar da kolay bir iş değilmiş.

 

Türkiyenin en önemli doğum fotoğrafçılığı  adresinden ulaştığımız  bilgilere göre,  basit gibi görünen ama sizinle beraber  bir ekip tarafından takip edilen,  doğum anınıza göre her şeyi ayarlayan –o belirli- belirsiz saate göre çalışan, her şeyin siz ve bebeğiniz olduğu fikriyle hareket eden profesyonel   süreç gerektiren bir meslek.

 

                      

Fikir aldığımız fotoğrafçıların ortak olduğu “Doğum Fotoğrafçılığ”ıyla ilgili önemli noktalar şunlar: 

 

·Anne babayla kurulan diyolog önemli. Özellikle anneyle olan iletişim, doğum stresinin yanında bir de “ nasıl olacak doğum fotoğrafları” hissinin eklenmemesi, içinin rahat ettirilmesi başta geliyor.

·Anne ve baba adayının istedikleri, önem verdikleri detaylar “bebek fotoğrafçıları” tarafından iyice araştırılmalı, albüm teslim edildiğinde iki taraf da huzurlu ve mutlu olmalı.

·Doğum anı sezeryan ise doğum saati kararlaştırılabilir lakin normal doğum tercih edilmişse Doğum fotoğrafçısı 7/ 24 bekler vaziyette olmalı. Doğum anının süresi belli olmadığından ve değişebildiğinden profesyonel fotoğrafçı da tüm olasılıklara hazır olmalı. Şarj bitmesi, ani ışık, sterilizasyon vb.

·Doğumhanede bebeğin göz sağlığı açısından Flash kullanılamayacağından Fotoğrafçının tüm ekipmanı hazır olmalı. Bebeğin sağlığı daima göz önünde bulundurulmalı ayrıca ortamın hijyenine uymaya büyük önem göstermeli.

·Doğumdan önce doğum yapılacak hastaneyle görüşülmeli. Doktorun ve hastanenin onayı alınmalı. Bazı hastaneler kendi seçtiği doğum fotoğrafçılarıyla çalışmakta ısrar etse de siz kendi tercihiniz olan, hislerinizin uyuştuğu doğum fotoğrafçısını seçmekte özgürsünüz.

·Fotoğraflarınızı dilerseniz siyah-beyaz dilerseniz renkli tercih edebilirsiniz. Ancak fotoğrafçıların ameliyattaki genel tercihleri siyah-beyaz oluyor. Bunun sebebi de  kan faktörünü kötü görüntü oluşturmayacak şekilde göstermek… Fotoğraflarla ilgili ayrıntıları anlaştığınız firma ve Doğum Fotoğrafçınızla ayrıntılı olarak konuşup karar vermelisiniz ki doğum esnasında ve sonrasında beklentilerinizde şaşkınlık olmasın.

·Doğum fotoğrafçıları genel olarak kadın tercih ediliyor. Annelerin tercihi –kadınların kadınları daha iyi anlamasından ve rahatlıktan genelde bu yönde oluyormuş.

·Anne adayının mahrem sayılabilecek hiçbir görüntüsü onun onayı olmadan çekilmiyor ve basılmıyor. Yıllar sonra hatırlanacak güzel anlar, bebeğiyle ilk paylaşımlar doğal bir film karesi içinde hikayeleştirilmeye özen gösteriliyor. ( profesyonellik burda önemli oluyor)

·Doğum fotoğrafçılığı fiyatları  aşağı yukarı- gelirine göre herkesin ulaşabileceği bir oranda. 300’ den başlayıp isteğe göre 1000 TL’ yi bulabiliyor.

·Türkiye’de son zamanlarda yaygınlaşan bir meslek olsa da dünyada uzun bir süredir varolan bir iş.

Bebeğin görünme anı fotoğrafçıları en etkileyen anlardan biri. Kordonun  anneyle olan bağın kesilmesi bir de annenin bebekle ilk karşılaşması her zaman duygusal bir etki bıraktığından
  • belirtmek yeterli değildir.
 doğum fotoğrafçısı kadınlar her doğumda bu heyecanı yaşıyorlar ve etkisinde kalıyorlar.
 
Doğum fotoğrafçılığı  ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayınız..
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol