Okunaklı yazılar için 5 öneri

0

Kolay okunan yazılar için 5 öneri:

  1. Resimler: Resimler yazılarınıza renk katar, okuyanın konsantrasyonunu kolaylaştırır. İnternet üzerinde bulduğunuz resimleri kullanacaksanız resim sahibin bu tür yazılarda kullanımı için izin verdiğinden emin olun. Örneğin Flickr'da "Creative Commons" lisansına tabi imajların çoğu uygundur.
  2. Ara başlıklar: İnternette yazıları çoğu zaman baştan sona okumayız. Okuyucunuzun zamanı kısıtlıysa  gözüyle tarayarak ilgisini çeken bölümleri bularak okuyacaktır.
  3. Sadeleştirme: Başarılı tasarımcılar, tasarımlarına ne ekleyebilirim diye değil, ne çıkartabilirim diye düşünürlermiş. Yazdığınız yazıyı okuyun, bu konuda bilgi sahibi olmayan biri bu kadar detayı anlayamaz, ya da bu detayla ilgilenmez, bu kısmı ana konudan çok sapmış dediğiniz yerler varsa çıkartın, acımayın.
  4. Madde madde: Her yazınızı maddeler halinde yazacaksınız diye bir şart yok elbette ama "emzirmenin 5 kuralı", "hamilelikte en önemli 10 şey" türü yazılar hem çok kolay okunur, hem akılda kalır.
  5. Konu bütünlüğü: Eğer geniş bir konu yazıyorsanız ille de tek yazıda her şeyi anlatacağım diye zorlamayın. Yazıyı bölerek yazı dizisi yapabilirsiniz.
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol