Eko'nun Tuvalet Alışkanlığında Alternatif Yöntemi

0

Size çocukların tuvalet alışkanlığında kendi kullandığım yöntemi anlatmak istiyorum. Bu konuda çok soru soruluyor ve hepsine cevap yazmaktansa burdan okuturum diye düşündüm. 
Öncelikle bir tuvalet eğitimi değil, bir tuvalet alışkanlığı. Çünkü en çok aldığım soru ''EE 2 yaşından önce eğitim yapmayın diyorlar, bıdı bıdı..'' Ben eğitim yapmıyorum çocukların alışması için onlara fırsat tanıyorum. Şöyle ki. 
Ela 9 aylık olduğunda ona bir lazımlık aldım ve her altını açışımda onu lazımlığa oturtmaya başladım. Oturmak istemediğinde hiç zorlamadım altını kapattım. Oturmak istediğinde de istediği kadar oturmasına izin verdim. İlk aşama orda oturması. Oturmaya başladıktan sonra çişşşş gibi yönlendirmelerle ne işe yaradığını anlatmaya başladım. Bir süre sonra kakasını yapmaya başladığını anladığımda kaldırıp lazımlığa oturttum onu. Böylece oraya yapıldığını anlamaya başladı. 12 aylıkdı ilk kez çişini oraya yaptı. 14 aylıkdı kakasını yaptı. Sonra arasıra çişini, kakasını lazımlığa yapmaya başladı. Bir süre sonra kakası geldiğinde lazımlığa gitmeye başladı. Zamanla ve tamamen kendi istediği hızda 17-18 aylık civarında Ela kakasını da çişini de tamamen lazımlığına yapar oldu. O sıralarda ona soruyordum da bezini çıkarmak istermisin diye. Yine kendi hızına bıraktık. Yaz gelince 20 aylık civarıydı evde hep kilot giydirmeye başladım. 22 aylık olduğunda ise artık tamamen bu işi kavradığına emin olmuştum bir gün bezi çıkardık. Bir daha bez yok dedik. Bir haftada tamamen bezden kurtuldu. O bir hafta içinde gündüz kuru gezebildi, gece ilk üç gün çişini yatağa yaptı. Kakasını da iki kere biraz kaçırdı. 
Ece 9 aylık olduğunda ona da aynı şeyi yapmaya başladım. Ece de şu an 14 aylık ve gidip lazımlığın üstüne oturuyor. Kakası geldiğinde özellikle gidiyor. Çişini de arada yapıyor. Ece'nin bir avantajı da yıkanabilir bezlerden kullanıyor olmamız. Islaklığı hissedip rahatsız olup çekiştiriyor zaten. Ece'de daha çabuk sonuç alacağımızı düşünüyorum. 
* Bu yöntemde çocuğa kendi hızında tuvalete alışması için fırsat veriyorsunuz.
* Buna eğitim olarak değil yolculuk olarak bakıcaksınız. Sinirlenmek yok, zorlamak yok. Sadece fırsat sunmak var.
* Çocuklar 23 aylık olana kadar sizin isteklerinizi yapmakdan, sizi mutlu etmekten çok hoşlanır. 23 aylıktan sonra ben dönemi başlar. Artık sizi memnun etmek umrunda değildir artık kendisi önemlidir. Bu dönem gelmeden yol katetmek çok iyi olur.
*  Bu yöntemde 2 yaşına gelene kadar çişle ilgili herhangi birşey öğrenmemiş, üstelik çişini bezine yapması gerektiğini öğrenmiş çocuğa tam da sendromlu olduğu bir zamanda bir travma yaşatmıyorsunuz. Çocuğunuz alışık olduğu bir yöntemle yumuşak geçişle bezden kurtuluyor.
* Çocuğunuza güvenin ona fırsat tanıyın.
* Bunları yaparken boş durmayın. İnceden işleyin. Artık bezi bırakma dönemleri yaklaştığında onu motive edici şeyler anlatın. Büyük çocukların gidebildiği küçük çocukların gidemediği yerleden bahsedebilirsiniz. ''Ya tatlım şurda bir oyun yeri var ama oraya büyük çocuklar girebiliyordu. Bezli bebekleri almıyolar. Neyse sen de büyüyünce gelirsin.'' Ama böyle şeyler yaparken yargılama yok yani ''Bak sen küçüksün Ayşe ne güzel bezi bırakmış'' gibişeyler. Çok doğal normal ses tonunuzla durum bildiriyorsunuz. Bu konuda problem yaşayan olursa da bana ulaşabilir.

** Lazımlık olarak 100 lira verip ucan kacan birsey almanıza gerek yok. Ben 5 tl'ye kaka yapılan kısmı ayrıca çıkan kullanıyorum daha pratik oluyor. Bir de size bir tavsiyem var. Bebek bezi bırakmaya yeltendiğinde bu lazımlıkdan bebeğin bulunduğu heryere alın. Bizim anneannede, babaannede, arabada ve evde olmak üzere 4 tane var. Gittiği heryerde sistem devam etsin. Zaten çok ucuza heryere koyabilirsiniz. Araba için de potty bag'ler var. İcine seriyorsun çocuk yapıyor. Direk toplayıp çöpe atabiliyorsun. Çok pratik mutlaka almalısınız. Ayrıca ben o potty'leri bacaklarından gecirip icine yaptırdıgımı bile hatırlıyorum.

Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol