Erdil Yaşaroğlu'nun nurturia ile davası

0

2014 yılında, abdullah_korkmaz rumuzlu üyemiz nurturia'da bir grup kurmuş, kendisi dahil sadece iki kişinin üye olduğu bu grupta anne, baba olmakla ilgili birkaç yazı yayınlamış. Bu yazılardan birine de, Erdil Yaşaroğlu'na ait  bir görsel eklemiş.


...

Bundan 6 yıl sonra, yani geçen yılın Ekim ayında kapımıza bir polis memuru geldi, hakkımda şikayet olduğunu, karakolda ifade vermemi iletti. Nurturia ile ilgili olduğunu güçlükle öğrendikten sonra, belirtilen saatte karakola gittim. 2009 yılından beri açık olan sitede, içerik şikayetleri ile ilgili polis ve savcılardan telefon, maille gelen bilgi ve kaldırma taleplerini defalarca yerine getirmişken, böyle bir durum ilk kez başımıza geliyordu. Her zamanki süreçten farklı olan nedir öğrenmeye çalışırken, mahallemizin devlet ilkokulunun rehber öğretmeni de karakola ifade vermeye geldi. Bizi karakolda ifade vermek üzere biraraya getiren kişinin Erdil Yaşaroğlu olduğunu orada öğrendik.

Erdil Yaşaroğlu bizden içeriğin kaldırılmasını talep etmiyordu ve her türlü bilgiyi talep ediyordu,  üyenin kredi kartı bilgilerine kadar. 

5651 sayılı (İNTERNET ORTAMINDA YAPILAN YAYINLARIN DÜZENLENMESİ VE BU YAYINLAR YOLUYLA İŞLENEN SUÇLARLA MÜCADELE EDİLMESİ HAKKINDA) kanun uyarınca, nurturia yer sağlayıcıdır,  haberdar edilmesi hâlinde yayından çıkarmakla yükümlüdür şeklinde ifademi verdim. Üyeler hakkında verilecek bilgiler, yasanın bizi sorumlu tuttuğu trafik gibi bilgilerle sınırlıdır, ve bu zorunlu bilgileri de en fazla 2 yıl süre ile saklamakla yükümlüyüz. 

Bir yanlışlık, bir bilgisizlik olduğunu düşünüyordum.  Kendim de başkalarından defalarca kaldırma talebinde bulunmuştum, nurturia içerikleri ve  blog yazılarım izinsiz, kaynak gösterilmeden yayınlandığında. İçeriği paylaşan kişiye ulaşmak, kendisinden talep etmek çoğu zaman saatler içinde sonuç almanızı sağlayacakken bir ilkokul rehber öğretmenini karakola götürmek...  Karakolda da o kadar çok söylendim ki, oradakiler de keşke bu kadından şikayetçi olmasalardı da bizim başımızda konuşmasaydı demişlerdir. 

Hislerimin ve tavrımın ne kadar naifçe olduğunu biraz araştırınca öğrendim. Öğrendiğime göre Erdil Yaşaroğlu sitelerin niteliğine, paylaşanın kimliğine hiç bakmadan karikatürlerini paylaşan herkesten mahkeme açmak tehdidi ile fahiş paralar istiyordu. Yine de endişe etmememiz gerektiğini düşünüyorduk ve kaldırma talebi beklemeye başladık. Çünkü burada karikatürü paylaşan biz değildik ve bu yasa bizi bu durumda korumayacaksa bu ülkede hiç kimse hiçbir konuda ne sosyal ağ sitesi, ne de forum hizmeti sunabilirdi. 

Biz kaldırma talebi beklerken, 12.000 TL ödeme talep ettikleri bilgisi geldi. Yine aynı şeyleri yineledik; izinsiz paylaşımdan dolayı üzgün olduğumuzu, içeriğin sorumlusunun biz olmadığımızı, talep etmeleri halinde içeriği kaldırabileceğimizi.  Halen böyle bir talepte bulunmadıkları halde, haberdar olmuş olduğumuz için yükümlülüğümüzü yerine getirerek görseli sayfadan kaldırdık.

Sonunda geçtiğimiz hafta mayıs ayı için mahkeme celbi geldi. Erdil Yaşaroğlu, şahsen benim, bu görsel nedeni ile ceza almamı, anladığım kadarı ile hapiste yatmamı istiyormuş. Hiçbir kusurum olmayan bu haksız ithama karşı yasal haklarımı sonuna kadar savunacağım. 

Nurturia anne babaların tecrübe paylaşabilmesi için kurulmuş ve yıllar içinde de kuruluş amacına uygun şekilde yönetilmiş bir sosyal paylaşım sitesi olup; tamamı üyeleri tarafından paylaşılmış, arama motorlarından görünebilen 500.000, arama motorlarına kapalı alanlarda 10 milyondan fazla içerik yayında. Bu içeriklerinin her birindeki metin ya da görsellerin teliflerinin alınmış olup olmadığını kontrol etmek mümkün olmadığı gibi, zaten ilgili yasada da yer sağlayıcı kavramı bu amaçla yer alıyor. Dolayısı ile bu mahkemeden beraat dışında en küçük bir ceza çıkması halinde, bu yasanın bizi korumadığı ortaya çıkacak ve nurturia veya benzer mantıkla çalışan hiçbir sitenin varlığını sürdürmesi mümkün olmayacaktır. 

Bu nedenle beraat dışında en küçük bir ceza çıkması halinde, nurturia'yı tüm içeriklerini silerek kapatma kararı aldık. Tüm üyelerimize ve ziyaretçilerimize şimdiden duyururuz.

Güncelleme: 

Bu yazıyı yayınladıktan sonra Nurturia üyelerinin hızlı girişimleri üzerine, hemen ertesi günü Komik Büronun yetki vermiş olduğu hukuk bürosundan arayarak şikayeti geri çekececeklerini bildirdiler. UYAP üzerinde de şikayetten feragat dilekçelerini görüntüleyebiliyorum. Yaklaşık 6 aylık can sıkıntısı en azından bizim için böylelikle sona ermiş oldu. Şikayet çekilmese, Türkiye hukuk sisteminde acaba sonuç ne olacaktı, ileride farklı içerikler için de benzer durumlarla karşılaşır mıyız sorusu içten içe can sıkmaya devam edecek. 

Bu vesile ile nurturia da, nurturia'nın desteğini, şefkatini tatmış oldu. Anında herkes elinden geleni yapmak için işe koyuldu. Kamuoyuna duyurma, şikayetçiye doğrudan ulaşma, vs. gibi girişimler yanında, hukukçu üyelerimizden de çok destek gördük. Herkese teker teker buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum (16.04.2021). 
Henüz yorum yazılmamış. İlk yorumlayan sen ol.

Yorum yapmak için üye ol