Geçmişin İzleri, Gün Olur Geleceğe Dokunur...

2

Neyi sevip neyi sevmeyeceğine ben karar veremiyorum. Kendi kararlarını kendi vermeye başladı bile. Onun da kendine göre bir dünyası var. Henüz konuşamadığı için tercihlerinin açıklamasını da alamıyoruz tabii.
Anlamlı ya da anlamsız kendi seçtiği oyuncaklarla oynamak istiyor, kendi istediği yoldan yürümek istiyor, kendi istediklerini giymek istiyor.. Bu böyle uzayıp gidiyor.

Geçenlerde Babaannemlere gittik Ela ile... Yani artık sadece Dedemin yaşadığı, Babaannemin anılarının dolaştığı eve.. Hepimiz salonda otururken Ela arka odaya gidip oynamayı tercih etti. Yıllarca Babaannemle başbaşa oturduğumuz, sohbet ettiğimiz, dertleştiğimiz, güldüğümüz, ağladığımız, dünyayı kurtardığımız küçük odaya. O odada biz babaannemle büyüdük, ben ortaokula giderdim. Biz orada laflardık. Ben liseye giderdim, biz orada kaynatırdık... Ben üniversiteye giderdim, ne kadar heyecanlı hikaye varsa orada altından girer,üstünden çıkardık. Babaannem herşeyi bilirdi. Dünyada neler oluyor, gençler neler konuşuyor, nerelere gidiyor, ne yiyor,ne giyiyor bilirdi. Çünkü herbirimizi ayrı ayrı dinler, hepsini ayrı kaydederdi. Hiç bir zaman çağın gerisinde kalmadı. Anamızın, babamızın anlamadığı dertlerimizi O anladı. İşte o küçük odanın her köşesine bizim anılarımız sinmiştir. Koltuklarına, perdelerine, yastıklarına... Bu sebeple ne zaman oraya girsem burnumun direği sızlar. Bir zamanlar karşı karşıya oturduğumuz o koltukların artık boş olması içimi oyar. Yanlızken perdelerine dokunur, parmak izlerimizi ararım... Buraya da dokunmuşmudur diye geçer içimden. Ya da kokusu sinmişmidir bir yere...
İşte Ela bu kutsal odaya daldı, mabedimize...
Yazının tamamını http://firststepsofela.blogspot.com/ adresli blogumdan okuyabilirsiniz...
2 Yorum


Ozdenvezuzulari

Sevgili reny öyle güzel anlatmışsın ki çok duygulandım.Sevgili bababbeciğin nur içinde yatsın,mekanı cennet olsun.Kızınla hayattayken bişeyler paylaşamamış ama bek gene de yanında:)

reny

Merhaba Özden,

Duygularımı paylaştığın için teşekkür ederim.

evet fiziksel olarak yanyana olamasakta bir şekilde yanyana olduğumuza inanıyorum bende...

Yorum yapmak için üye ol