İlk Tatilde Alınacaklar / Alınmayacaklar

6Yaz geldi. 0-1 yaş aradı bebeğimizle ilk tatil için sabırsızız. Alışverişte tatil reyonunda ne görsek almışız. Araba komik Türk filmlerindeki üstüne kaçak kat cıkılmış tatilci arabasına dönmüş. Derken tatile başladık ve gördük ki bir sürü gereksiz şey ve iyi ki almışız dediğimiz şeyle başbaşayız.

Bu yazı ilk tatil için boşuna taşımayacağınız şeylerle mutlaka yanınıza almanız gereken şeyleri anlatıyor. Biz annemin yazlığına geldik. Otel tatili için farklı düşünebilirsiniz. Ek gıdasını da %100 evde hazırlıyorum. İşte 8 aylık bebeyle tatil malzemeleri.

Şişme Havuz:

Mutlaka alınması gerek. Sıcaktan bunalan bebe havuza girdikçe serinleyip coşuyor. Fazla maliyetli birşey değil. Tatil dönüşü de evin balkonunda kullanmayı düşünüyorum. Banyosunu da o havuzda yaptırıyorum. Havuz yoksa küçük leğene bile oturtabiliriz. Benim de küçüklüğümdeki en mutlu anılarımdan biri anneannemin evinde beni leğende yıkamasıdır.

Şapka:

Mutlaka alınmalı. Ancak çılgın bebenizin başından atamayacağı bir şey olmalı. Ense korumalı olanlar iyi güzel ama sıkıntılı ve sıcapa gelemeyen bebe için dert. İki yanından ipi olan ve çene altından bağlanan modeller iyi olabilirmiş. Bizimkinin kafasında tutamıyoruz.

Mayo Bez:

Almaya gerek yok. Biz bir paket aldık onu da gelirken evde unuttuk. Ucuz birşey de değil. Şimdi sizi gerçekçi düşünmeye davet ediyorum. 0-1 yaş arası bebemiz denizde kaç dakika zaman geçirecek? Ya da kumda kaç dakika oturup oynayacak? Cevap veriyorum: en çok 5 dakika. Dolayısıyla bu sırada çiş yapsa nolur yapmasa nolur. Çıplak sokuyoruz denize. Çıktığında da önce durulayıp sonra kuruluyoruz normal bezini bağlıyoruz. Bu bezler daha büyük çocuklar için bence. Oturan, yürüyen, deniz kenarında kumla oynayan vs.

Kolsuz Body:

Bol bol almak lazım. Bir heves aldığım caanımm tişört-şort takımları bavulda öylece yatıyor. Bodyler de bittikçe yıkanıp giydiriliyor. Gece gündüz o kadar sıcak ki sadece body ile yatabiliyor.

Puset Cibinliği:

Mutlaka alınması gerek. Aşırı sıcaklardan yatağında uyuyamayan bebemizi açıkhavada pusetinde uyutup gece geç saatte yatağına alıyoruz. Bu cibinlik hayat kurtarıyor. Buyrun linki burada.

Yüzme Simiti:


Mutlaka alınmalı. Aman canım nolucak minnacık bebe alır kucağımıza gireriz denize demeyin. Bir ayak kayması, ani bir dalga bebeği kolunuzdan düşürebilir. Simitin tam şişmiş olması ve vücuduna bol olmaması çok önemli. Biz aynı zamanda can yeleği gibi giyilebilen bir simit aldık. Aman çok mu abartıyoruz dedik ama abartmıyormuşuz. Onun linki de burada.

Plaj Oyuncakları:

Almaya hiç gerek yok. Yukarıda da dediğim gibi bebek zaten denize girmiş olmanın şokuyla sımsıkı simite sarılıyor. Hiç de oyuncak oynayacak havada değil. Kaldı ki oral dönemde olduklarından her dokundukları ağızlarında. Kum oyuncaklarını ve renkli plastik hayvanları boşuna almışız. Şişme havuzda da bir oyuncak yetiyor. Suyun kendisi oyuncak çünkü.

Burun Aspiratörü ve Serum Fizyolojik:

Genelde tatil listelerinde pek adı geçmiyor ama mutlaka alınmalı. Bizimkinin burnu sık tıkanıyor zaten. Otri Bebe aspiratör ve serum fizyolojik hayat kurtarıyor.

Minik Tülbentler:

Bizim bebe aşırı terleyen bir erkek. Yolda üç kez body değiştirdik. Minik ağız bezi de tabir edilen tülbentlerden sırtına koyup, terledikçe yenisiyle değiştirmek çok işe yaradı. O tülbentle gece sıcaktan uyuyamadığında kollarını ve bacaklarını da ıslatıyorum.


Fenistil-Stilex gibi kremler:

Mutlaka alınması gerek. Sinek ve türlü haşerat tabi ki ısırıyor bebeği. Bu ilaçlar can simidi. Doktorunuza danışarak bir isim alın. Isırılan yere günde 3 kere sürüyorsunuz ertesi güne hiçbirşey kalmıyor.

Mama önlüğü:

Zahmet edip benim gibi 5 tane birden almayın yanınıza. Sıcaktan bunalan bebeğin yerine kendinizi koyun o muşamba onu ne hale getiriyor sıcakta. Eliyle çekiştirip çekiştirip çıkarıyor. Ben de önlüksüz yedirip lekelerle mücadele etme, tek kullanımlık kağıt önlükle arada yedirmeye çalışma gibi yöntemler benimsedim. En çok önlüksüzden verim aldık.

İşte böyle anneler. Ben ettim siz etmeyin. Aklıma yeni şeyler gelirse aşağıda yorumlara eklerim.

6 Yorum


Florian

Feyza ellerine sağlık. Ne güzel yazmışsın :) Bu arada şapka hengi türlü olursa olsun kafada durmuyor. Bizde kulaklarını kapatıp çene altından bağlanan bağcıkları olan bir şapka var. Emroşko hoop onu da çıkarıyor. Çıkaramayacağı kadar sıkı bağladık diyorsun, bir bakıyorsun çenenin altındaki bağcık hoop Emroşko'nun ağzında cokur cokur emiyor. Yani diyeceğim şu ki şapka konusundan biz de muzdaribiz :( Bu arada iyi tatiller!

atb

ilaç gibi geldi desem :)

iyi tatiller :)

CeylinSedef

Takipcinizizzz Feyzaaa.. Sagol var ol :)

ldeniz

çok sağol feyza. çok işe yarayacak. zira bugün başlıyodum bavula =)

adrian_sevcan_

Çok psaol tatlım çok iyi oldu

pinarsenyuva

Feyzacim yorumlarini dikkate alicam, eline saglik

Yorum yapmak için üye ol