Kolik ve Uyku Sorunu

1

İnsan kolik sahibi bebekle yaşarken bir gün tüm o zorlukların biteceğine inanamıyor. Doktoru, arkadaşı, eş dostu “geçer merak etme” diye telkinde bulunsa da çok az işe yarıyor. Belki de biraz dinlenecek vakit yaratamadığında insan herşeye olumsuz yönünden bakıyor.

Bir yerde okuduğum kadarıyla kolik bittikten sonra bebeklerin %99’unda uyku sorunu olurmuş. Bebeğin uyku sorununu ne kadar erken hallederseniz o kadar iyimiş. Aksi takdirde yok dişiydi, yok hastalığı da derken hatta iyice bilinçlenmeye başladıkça eğitmesi daha güç oluyormuş. Hatta uzun süren uyku sorunları ileride yetişkinliklerindeki uyku sorunlarına yol açabilirmiş. Bu arada asla benim bebeğim uykuyu sevmiyor, genetik vs diye düşünmememiz gerekiyormuş. Bebeklerin büyük çoğunluğu uyumayı öğrenince sağlıklı bir uyuma düzenleri oluşuyormuş.  Kolik hakikaten dört ayda bitip dedikleri gibi bıçak gibi kesildiğinde bize nur topu gibi birçok sorun bıraktı arkasında.

Bebek doğmadan evvel asla sallamam diyen ben en sonunda pes etmiş bebeği uyutmak için her seferinde aşağıdakileri sırasıyla yapar olmuştum:

       1.Çocuğu kundakla.

       2.Saç kurutma sesini ve ninnisini aç.

       3.Çarşafa koyup sallamaya başla.

       4.Arada bağırıp ağlarsa sırtına hafifçe patpatla ve şşt’le.

       5.Uyuyunca çok nazik bir biçimde çingen salıncağına al.

       6.Alırken salıncağı sallamaya devam et.

       7.Bebeği yerleştirdikten sonra uyanana kadar, akşam uykusu ise minimum iki saat salla.

Nasıl bu kadar komplike bir uyuma şekline dönüştü hatırlamıyorum. Ama birşey işe yaramayınca hadi bunu da deneyelim diye diye sanırım bu hale geldik.

Bir odaya kapanıp saatlerce sallardık. Bazen günümün çoğu uyutmakla geçerdi. Geceleyin de arada uyanınca herşeye tekrar baştan başlardık. Artık başında 24 saat nöbetleşe birileri olmaya başlamıştı. Bebeğe bakan herkes artık aşırı yorgun düşmüştü.

Artık bu uykular canıma tak etmeye başlamıştı ki bulabildiğim her vakit uyku üzerine kitaplar, bloglar, forumlar okumaya başlamıştım. Bebek doğmadan evvel Sears’ın kitabını almış ve “attachment parenting” ile ilgili notlarını severek okumuştum. Ben de bebeğimi asla ağlatmayacaktım vs.vs. Zaten kolik olunca ister istemez saatlerce ağlar olmuştu. Uyku konusunda Sears’ın [7] dedikleri güzel olmasına rağmen benim asla sabırla yapamayacağım şeyleri kapsıyordu. Örneğin birlikte uyumanın güzelliği, bebek uyuyana kadar yanında kalma vs. Şimdi bebeğim neredeyse altı aylık... Eğer bunları da yapacak olsam herhalde bana ait zaman sıfıra inip bunalıma girebilirim.

http://tugba-bence.blogspot.com/2011/07/kolik-ve-uyku-sorunu.htmlYazının devamı için:
1 Yorum


tugbat

Hiç bir şey için geç değil. Ne hissettiğinizi emin olun anlıyorum. Düzelmesini istiyorsanız başlangıç olarak Babycenter'da aratın. Orada metodlardan bahsediyor. İlk uyku ile ilgili bölümlerinde de metodları anlatıyor.Benim uyku tecrübem bizimki ile sınırlı maalesef. Ya da üye olup post edin. Oraya az danışmadım:)

Yorum yapmak için üye ol