Bir çocuğun hastalanmasından daha kötü ne olabilir?

3

Son iki aydır bu sorunun benim için geçerli cevabı aynı evdeki iki çocuğun birden, peşpeşe ya da dönüşümlü olarak hastalanması. Üstüne üstlük hastalığın çocuklarla sınırlı kalmayıp eve giren çıkan kim varsa hepsini yıkması da cabası. Buna baba, anneanne, babaanne, eve birkaç saatliğine gelen misafir, bakıcımız ve bendeniz de dahil. Herşey Loyacan dört yaşına yaklaşırken, sunny boy ise 6 aylıkken başladı. Genizeti, bademcik, kulakta sıvı, kbb, kulağa tüp, ventolin, otit, bronşiyolit, virütik, bakteriyel, antibiyotik, dekonjestan, burun spreyi gibi konular bir numaralı gündem maddemiz oldu. Yok ilaç saati geçti mi, burnuna serum fizyolojik yapalım, burun aspiratörü nerede, hırıltısı/hışırtısı var mı, horluyor mu, ateşini ölçtün mü, yine mi ateş, öksürdü mü o, duşa mı soksak, sırada parasetamol mü ibuprofen mi var, acile gitsek mi gibi sorular yankılandı evin içinde günlerce.


Şimdi (umarım) atlatmış olmamız nedeniyle geriye dönüp daha sakin kafayla bakabiliyorum. Tabii ki önemli bir hastalık değil, altı üstü üsye müsye. Ama yaşarken insanı yıpratıyor. İkinci çocuk olabilir aslında düşünceleri kafamda eserken kimse bana bu ayrıntılardan bahsetmemişti. 

Hem kendime hem başkalarına kaynak olsun diye bu dönemde yaptıklarımızı özetlemeye çalışacağım. Aslında çok temel şeyler ama insan olay anında toparlayamıyor hemen.

- Ateşi düşürmemek: Her ikisinde de ateş 38,5 oluncaya kadar ateş düşürücü vermedik. Faydası olmuş mudur bilemem ama vücut mücadelesini etsin diye vermedik işte. Ani ateş yükselmesi tehlikeli olabilir elbette. Bu nedenle çok iyi takip etmek gerek. Ve tabii ince giydirmeli, bol su içirilmeli. Boğaz enfeksiyonu ve salgıları varsa kusabilir.
- Burnu açık tutmak çok önemli. Oğlanda düzenli olarak serum fizyolojik ve aspiratörle temizlik yaptık. Kız zaten kendisi suyla burnunun temizliğini yapabiliyor. Bu sayede vakalardan birini antibiyotiksiz atlatabildik, çünkü bu şekilde kulağa vurmadı. Evde artan serum fizyolojik ihtiyacına cevaben onlarca TL'lik tekli paketler yerine eczaneden bildiğiniz serumu aldım. Tepesine bir enjektör batırarak kullanıyoruz. Çok çok hesaplı.
- Doktor aksini söylemedikçe soğuk buhar. Bizdeki makine bu süre zarfında biz neredeysek oraya evin tüm odalarını gezdi. Bazen nefes almayı kolaylaştırsın diye kaynar suya çin yağı damlatıp uyudukları odaya koydum. Arada kocakarıya bağlayıp günlük sakızı kavurdum ve dumanını tüm evde gezdirdim antiseptik diye. Büyüğe mesir çayı, mesir macunu, ballı tarçınlı süt, portakal suyu (antihistaminik etkisi varmış) vermeye çalıştım. Zencefili reddetmese onu da verecektim. Ayrıca ikisine de her sabah harnup pekmezi verdim öksürük için. Ve tavuk suyuna envai çeşit çorba. Yemek konusunda hiç ısrarcı olmadık. Sonrasında telafi ediyorlar mutlaka, endişeye gerek yok.
- Büyüğün istediği kadar çizgifilm izlemesine izin verdim. Oyun oynamaya hali olmadığı günleri oldu. Yuvarlana yuvarlana izledi çizgifilmleri peşpeşe. Küçüğü oyalamak daha zordu tabii. Özellikle böyle zamanlar için bebeği heybeye alıştırmak gerek bence. Heybe olmasa bir kademe daha fazla zorlanırdım kesin. Evde olduğum sürece yapışık yaşadık. Bazen hep orada uyudu, yatağa koyulmak bile istemedi.
- Çocuklar antibiyotik alırken küçüğe bol bol yoğurt yedirip büyüğe ayran içirdik. Büyüğe süt neredeyse vermedik bile, sıra gelmedi zaten. Sindirim sistemlerine hiçbir yan etkisini görmedik böylece. İçiyorsa kefir de verilebilir, bizimkiler sevmiyor.
- Kafayı sıyırmamak için arada evden kaçtım. İşim zaten çok yoğun. Şu anda esnek süreli çalışmama rağmen işten çıkar çıkmaz eve yollanmamaya çalıştım. Bazı günler taksi/araba yerine tabana kuvvet yapıp kendi kendime kaldım. Arkadaşlarımla öğle yemeğine çıkıp bu konuda konuşmadım. 

Yukarıda yazanlar tamamen benim kendi tecrübelerimdir. Evde tek başınıza denemek isterseniz olabileceklerden sorumluluk kabul etmiyorum. Homeopaticiyseniz okumayın bile :)
3 Yorum


ZeynepYenice

tam da geçtiğimiz haftamı anlatmışınız, yaşadığım o 1 hafta kabustu :(

aman aman hastalık kimselere gelmesin...

yesimdem

Okulla birlikte başlayan hayatımızda, malesef sıkça yaşadığımız ritüellerimiz bunlar...tabi 2 çocuk olunca tartışmasız daha zordur....Allah beterinden korusun&sağlıklı günler......

nurcolak

aynı kabusu bizde tam iki aydır yasıyoruz büyük kız mikropları getırır ve kısır döngü olarak ev halkı hastalanır.bu süreci en hasarlı atlatan minik kız oldu gece kendimizi acilde bulduğumuz o kabus gibi geceler.sonuç miniş artık hiç bir gıda almıyor geçmeyen inatçı bir ishal ve bu surecte verilmiş tam iki kilo ve haftalardır uykusuz geceler ateş ölçeri nerdeyse gözüm yarı açık olarak bi yatak odası bi büyük kızın odası mekik dokuyarak gecırdım.bizde annane babande hala teyzede yok buyuk kıza baba minik kıza ben bakarken babada hastalanınca tek basına kaldım okadar yoruldumkı.oturup agladıgım geceler çok oldu.ALLAH BENİM BEBİŞLERİMEDE VE SİZLERİN COCUKLARINIZADA SAĞLIK VERSİN İNŞALLAH

Yorum yapmak için üye ol