4 yaş ve üzeri için fantastik rol yapma oyunu Kids Dungeon Adventure

7

Kids Dungeon Adventure

5.99 USDFantastik rol yapma oyunlarını (FRP, fantasy role playing. RPG, role playing game) Vikipedi şöyle tarif ediyor:

"... oyuncuların kurgusal bir sahnede karakterlerin rollerini üstlendikleri oyunların genel bir ailesidir. Oyuncular ya gerçek oyunculukla ya da planlanmış karar üretme veya karakter geliştirmeyle, bir hikâye kapsamında bu rolleri oyunculuk sorumluluğunu üstlenirler."


Tam çocuklara göre, hayali bir dünyada hayali kahramanlarla geçen bir oyun çeşidi. Aslında Ilgaz'a uygun bir FRP sistemini bu kadar erken bulabileceğimi tahmin etmediğimden 10 yaşında falan başlar diyordum ama Kids Dungeon Adventure'ı görünce fikrim değişti.

Oyun genel olarak bir uydurulmuş bir hikayeyle başlıyor. Örneğin

Altı arkadaş (Etraftaki altı oyuncak) otelde oyun oynuyorlarmış, o sırada kötü ayı (bizde Oyuncak Hikayesi'ndeki ayı) gelmiş ve Buzz'ı kaçırmış. Kalanlardan üçü Buzz'ı kurtarmak için bir maceraya atılmış.

Her bir kahramanın belli bir hit poin'i (canı) var. Yukarıdaki resimdeki gibi bir labirente giriyorlar ve karşılarına gittikçe zorlaşan bir sırayla canavarlar çıkıyor (örneğin her birinin hit point'i 3 olan dört tırtıl, 14 hit point'li kötü bir robot vb.). Sırayla karşılıklı zar atılarak, gelen zar kadar karşı tarafa hit point'i düşürecek bir şey yapılıyor (robot kıskaçlarıyla sıkıştırmış, aslan pençe atmış, Woody üzerine çıkıp zıplamış).

Bir noktadaki canavarlar yok edilince (ben etkisiz hale geldiler dedim, Ilgaz hayır öldüler dedi, öldü diyoruz artık) orada daha önce hazırladığınız bi hazine bulunuyor. Hazinenin içinden çocuğun yiyebileceği bir bonibon, iki balık kraker vb çıkıyor, çocuk da bunu kahramanlarının hit point'lerini iyileştirmek için yiyor. Ayrıca isterse ileride yiyeceğe çevirebileceği para da çıkıyor (ben 5 kuruşları alüminyum folyoya sardım). Bu hazine sandıklarını hazırlama, içine koyabileceğiniz başka şeyleri vb. oyunun 6 sayfalık pdf kitapçığından öğreniyorsunuz, kendiniz de uydurabilirsiniz. Ilgaz çıkan çiğ ıspanağı bile yedi kahramanlarına bal şeker olsun diye :)

Oyun labirentte ilerleyip yolunuzun üzerindeki tüm canavarları "etkisiz hale" getirince, kurtaracağınız insana ulaşarak bitiyor. 1 - 1.5 saat sürüyor, ilk seferinde 2.5 saati geçti. Hazırlık için de bir yarım saat vermelisiniz, özellikle hazineleri özenli hazırlamak isterseniz zaman alabilir.Oyunda hafiften bir şiddet var. Canavarlar size vuruyor, siz de onlara, ve ölüyorlar. Hit point'i yetmeyen kahraman da ölüyor. O durumda otelde kalan arkadaşlarından biri geliyor ve ekibe katılıyor. ama bu bence oyunun yaratıcısı Ben Garvey'in de dediği gibi bilgisayarda oynanan oyunlarda Mario'nun ölmesi ve oyunun tekrar başlaması gibi bir şey.

Kids Dungeon Adventure şu konularda çok başarılı bir oyun:
  • Matematik
    Ilgaz tüm hit point hesaplarını kendi yapıyor, çok takıldığı yerlerde ben yardım ediyorum. 10'dan küçük sayılarla işlem yapabiliyordu ama bu oyunla 17'den 4 çıkarabiliyor, kağıtta yazan 22 rakamını okuyabiliyor vb.
  • Strateji
    Az canavarlı yolu seçme, daha güçsüz canavara (hit point'lerin rakamsal karşılaştırması) tüm kahramanların topluca saldırıp önce onu öldürmeleri, paraları hemen harcamayıp kötü zamanlara bırakma vb.
  • Hayal gücü
    Oyun tamamen hayali bir senaryoyla oynandığı için çocuğun konuyu nerelere götürebildiğini görünce çok şaşırıyorsunuz. İlginç başka şeyler de oluyor, Ilgaz arada flash-back'ler yapıp eskiden konuşulmuş olması gereken şeyleri canlandırıyor, ya da "o sırada otelde, aslan ve kaplumbağa maceraya atılmış arkadaşlarının ne yaptığını merak ediyorlardı" diyerek onların olduğu ve sadece diyaloglu başka bir sahne canlandırıyor.
Ayrıca oyuna hazırlık aşamasındaki işlere yardım etmesi, kimi yerde sabırla beklemesi vb. de var.

Ilgaz oyunu o kadar sevdi ki sabah kalkıp okula gitmeden önce yarım saat bile olsa oynamaya kalkıyor. Ben hafta sonları oynayabiliriz dediğimde gidip kendi kendine oynamışlığı bile var :)

Oyun olarak satın aldığınız şey aslında üç tane pdf dosyası. Birinde oyunun nasıl kurulacağı, hazırlıklar ve nasıl oynanacağı anlatılıyor. İkincisinde hazine ve zanavar kartları için basmanız ve daha sonra kesmeniz gereken sayfalar var, biz bunları Ilgaz'la yaptık. Sonuncusu da oyun sırasında kahramanların ve canavarların hit pointlerini tutabileceğiniz bir kağıt. Normal bir defter de kullanılabilir bunun yerine.

Şonuç olarak, verdiğimiz 6 doları sonuna kadar hek eden çok güzel bir oyun, zaten yaratıcısı da dört yaşındaki kızıyla beraber oynaya oynaya geliştirmiş. Buna zaman içinde bize has eklemeler yaparak yıllarca oynayabileceğimizi düşünüyorum. En azından daha büyükler için olan D&D yaşına gelene kadar.
7 Yorum


baharyavuz

Oyun çok güzelmiş. Bunu toplu alma şansımız olabilir mi acaba?

sedademirez

zamanında günlerce yemek bile yemeden oynardık biz de:)ılgaz haklı yani:)

hilal_y

bu oyunu d&r gibi mağazalardan bulabiliyormuyuz yoksa net üzerinden mi sipariş vermeliyiz?

crocus

okurken ben bile heyecanlandım :)

erenim

:)))) oğlumla frp oynama fikri harika!

teşekkürler paylasım icin

imovane

Bu oyunu internetten 2 ay öne sipariş verdim.Ancak ne gelen var ne giden.Sanırım bir bardak soğuk su içmem gerekecek.

khan

imovane,

Satın aldıktan sonra açıklama ve basılacak materyali indirebileceğin bir lik geliyor e-postana. Fiziksel olarak bir şey gelmiyor adresine. Eğer link gelmediyse, ben@bengarvey.com adresine satın aldığın tarihle birlikte bir mail at, bana gelen mail bu adresten gelmiş. Paypal'dan satın almaya dair bir mail mutlaka almış olman lazım, onun içindeki Transaction ID'yi de gönderebilirsin, oradan bulabilir siparişini sanırım.

Yorum yapmak için üye ol