imza: gazlı bebek annesi

7

merhaba, gaz ve reflüden neler çektiğimizi, kendimizce çözümlerimizi paylaşayım, belki aynı şeyleri yaşayanlar okuyup kendilerini yalnız hissetmezler.  bir kişiyi rahatlatsam yeter.

çok gazlıydı oğlum, ne ağzından ne poposundan gaz çıkaramadı ilk üç ay boyunca. yerine yatırmak asla mümkün değildi kıvranmaktan hemen uyanırdı. bir de yutkunma daha doğrusu yutkunamama problemi eklendi hayatımıza. emdikten sonra sanki kusmaya çalışıyor da kusamıyor gibi...artı reflü belirtileri gösteriyordu, hem gaz hem reflü birleşince, emerken kendini geriye atmalar, bazen beş dk bazen 40 dk emmeler, sürekli emmek isteme, emdikçe ağlama...sabahlara kadar... sadece dk durmak isterdi, hep dolaştırılmak isterdi, etrafa bakınarak rahatlardı, bu arada bacaklar sürekli dizlere çekilir...

kucak bebeği bizimki dedik, kabullendik...sallamayacağız demiştik, gaza iyi geliyordu salladık... birlikte yatmayacağım alışmasın diyordum, yere bile bırakamadım...üstüne üstlük, 4kg doğan bebeğim giderek ağırlaşıyordu, çok emzirdim, çok ve çabuk kilo aldı. bu kadar emmesine rağmen sarılığı da uzadı...bir sürü kan testleri vb yapıldı, çok yıprandı...bu arada nöbetleşe artık evde kim varsa sürekli dolaştırdık kendisini...ferber diyordum hamileyken, tracy diyordum, konuşamayacak halde 24 saat uyanık ve emzirirken buldum kendimi :)

bu arada, teşhis için hiç test yaptırmadım, ilaç da kullanmadım. çok gazlı bebekte reflü ilaçları kötü etki yapıyor biliyordum. kusmuyordu ama sürekli içtikleri ağzına gelir bir halde idi. 
yatağını kaldırdık, bana mısın demedi. belki iyi gelirdi ama yatağa yatıramıyorduk ki :(
(ama hala yatak başı kalkık ve emdikten sonra dik durmak ister yoksa kusar)

sadece anne sütü alıyor halen.

o dönemde yediklerime dikkat etmeye başladım, hiç birşey yemesem de durum değişmedi. ama denemek için gaz yaptığını bildiğimiz birşeyler yediğimde müthiş artıyordu gaz. 

nasıl çözdük, aslında çözemedik ama en azından mutlu huzurlu bir bebek oldu...
bir kere hemen hiç yatırmadım. emzirip emzirip kucağımda dik tuttum. göğsüme bastırdım sımsıkı. rahatladı. 
ilk haftadan itibaren akşam ışıkları kapattım, geceler boyu gece lambasını ışığında oturdum. kendisiyle hiç konuşmadım vb gece-gündüzü öğrendi.  uyku belirtilerini gözledim, zaten istediği zaman uyuyordu, düzene koymaya çalıştım. hava kararınca uyumaya başlayıp sabaha kadar uyudu.  ama nasıl uyudu?
ben uyumadım. onu uyandırmadan emzirdim.  bunun için her meme arama belirtisini takip ediyordum, gözlerini açmasına fırsat vermiyordum.  acıkma saati gelmemişse pışpışlıyordum veya dolaştırıyordum  gazlanınca.  göğsümde, kolumda, yanımda, ayakta her türlü pozisyonda uyuttum bebeğimi.
bu uykusuz gecelerde nurturia yı keşfettim. aktif oldum, yazışmaya başladım.
bebeğim benim kokumla benim sesimle büyüdü. gözlerini açınca beni gördü gülümsedi :)
gündüz gazlanınca emmeyince uyumasını bekledim, yine uyuyamadım, o uyurken emzirdim.
bu arada en uzun uykum 10 dk oldu, wc ye gidemedim yeri geldi aç kaldım. hatta iki ay sıcak yemek yiyemediğimi bilirim.
telefonlarımı açamadım, insanları küstürdüm... kimse bilemedi 24 saat mesai yaptığımı.  bebeğim uyuyor da diyemedim kimse anlamadı...bebeğim uyumuyor da diyemedim.
sonra tüm gaz damlalarını, masajları vb denedik. kimyonlar mı ekmedim yediklerime, rezene çayları mı içmedim... neler neler...
haftada iki defa yapardı kakasını, gaz birikmesiyle birlikte odanın her tarafını karşı duvarı filan sildiğimizi bilirim.  ne kadar zor o minicik bebek için.
sıcak banyo iyi gelirdi, gaz masajı da ama 1 saat filan yaptıktan sonra :)
damlalar işe yarıyor, bizde sub simplex, metsil ve bio gaia işe yaradı. 

iki buçuk ayda yan yana yatmaya başlamıştık, benim uykularım yarım saat bir saate çıkmıştı...
üçüncü ayda gazımız azaldı ama bu defa kusmaya başladı.  eskisi gibi yutkunmak yerine çıkartıyordu.  ama geğirmeye de başlamıştı ve geğirdikten sonra rahat uyuyabiliyordu.
bu ayda gazı da azaldı,
kendi yatağına geçirdim, sonra odamı ayırdım, telsiz aldım...
bu arada, emzirmek için hiç uyandırmadım bebeğimi.  ilk başta belki sarılığı en yoğunken...sonra hep kendi istedi...
geceleri altını deiştirmedim kaka yapmamışsa...

şimdi üç saat dört saat uyuyabiliyor, acıkınca emiyor, sadece sabaha karşı gazlanıyor, bir saat kadar uykuda kıvranıp sabah gazını çıkartıyor.  her gün kaka da yapıp rahatlayıp uyuyor sabah uykusunu.
gecede üç defa kalkıyorum ortalama, canıma minnet :) yeter ki emsin, yeter ki uyusun.
odasında kendi yatağında uyuyor.  isterse de kucağımda uykuya hazırlanıyor.  müziği de var...

kolik cd si çok işe yarıyor tavsiye ederim.
bebeği uykuya, emmeye, uyanmaya vb zorlamamak çok işe yarıyor tavsiye ederim.

tabii ki her bebek bir değil.
ama bizimki neyse ki sallanmaya alışmadı, kucak istemiyor artık, uykuya da kolay geçiyor.
huzurlu bebeğim benim.
ben onu aylarca göğsüme bastırdım.







7 Yorum


ldeniz

bende gazdan çok çektim, yeni yeni kurtulduk biz de. her bebek aynı değil işte, bebekler kendileri belirliyor nasıl bakılacaklarını. kucağa alıştırma, odanda yatırma derler ya.. 2 ay emir göğsümde uyudu, 3 ay kucaktan hiç inmedi. yatağına koyunca ağlıyodu, kucak dışında hiçbir yerde oyalanmıyordu. yeni yeni biraz duruyor. işte böyle zamanlarda hamileyken düşünülen her şey, kitaplarda yazan her şey yalan oluyor. içgüdüleriyle hareket ediyor insan. Allah da o içgüdüyü boşuna vermemiş annelere. geçmiş olsun, tamamen geçsin gazı inşallah.

zeynep_su

aynı şeyleri biz de yaşadık. almadığım kolik cd si kalmadı. ayrıca anne sütüne bağlı sarılık dediler kusmayla birleşince pilor stenozu olabilir dediler ve her gün bilirubin testi yaptırdık. yani mahvolduk o dönem. şimdi yine kusuyor ama eskisi gibi değil. 2 metre ileriye kustuğunu bilirim. biz sizden farklı olarak ilaç kullandık(ama hiç bir işe yaramıyor) ve hala yatağını ayıramıyorum. sanırım ilk üç ay yaşadıklarım beni biraz paranoyok yaptı. Herkese geçmiş olsun.

atb

Deniz haklısın, içgüdüler çok önemli, insan önce kendini dinlemeli bence.

Kuzay size de geçmiş olsun. ben de paranoyak oldum bi ara, hatta buraya soru yazdım bebeği hangi pozisyonda yatırsam diye, uykusunda boğulacak sanıyordum. ama geçiyor şimdi.

FMT haklısın, ikinciye daha tecrübeli olacağız. ayrıca hiç şikayet etmedim etmiyorum, yine olsun yine yaparım. o ballı lokumu yemek var ya, her şeye değer di mi:)

atb

Esma, ne demek, içimi döktüm valla çok doluymuşum :)

fistikcik

Yazdıklarınızı okurken çok duygulandım, ne mutlu bebeğinize sizin gibi bir annesi olduğu için... Sıkıntıların sona ermesine de çok sevindim. Bizde gaz problemi bu boyutta olmadı ancak ilk 3 ayımız bizim de sürekli kucakta ve memede geçti, neredeyse 24 saat memedeydi kızım. Yazdıklarınızı okurken o günleri hatırladım, sizi çok iyi anladığımı ve takdir ettiğimi belirtmek isterim.

Sevgiler

atb

çok teşekkür ederim. çok seviyorum burayı, yalnız olmadığımızı bilmek güç veriyor çoğu zaman. herkese kolaylıklar diliyorum.

dün gece yine sabahladım ben bu arada, sabah olunca kustu rahatladı ben de işe geldim :) ne yapalım, her şey onlar için :)

carpediem1

Merhaba,

Gazlı bebeğinizi ve kendinizi rahatlatmak için bir çok faydalı önerilerin paylaşıldığı şu blog yazısını okumanızı tavsiye ederim. İçerisinde çok güzel bilgiler mevcut;

http://www.normalisgood.net/bebeklerde-gaz-sanicisi-gidermek-icin-oneriler/

Yorum yapmak için üye ol