kendimce iç döküş

9

Geçen hafta oğlum ateşlenince, yine paniklerde,yine tanı koymalardaydım.En sonunda diş çıkıp da sorunumuz; aynen Hülya’nın dediği gibi şak diye burun akıntımız da kesilince kendimi yine ve yine sorguladım.

 

Cuma akşamından beri bir “amaaan yemesin, amaaan uyumasın” durumlarındayım. Kalıcıdır umarım, pek bir rahatım çünkü.

 

Yapı olarak her olayda fazlaca etkilenirim ben, çok sorgularım, çok üzülürüm,çok  sevinirim

böyleyim.

 

Berk ile ilgili önceden çalışmadığım bir yerden gelince herhangi bir hareket,  ne yapmalıyım da çok takılıyorum. Yıpranıyorum, yıpranınca Berk’e dönüşü  de iyi olmuyor.

 

Değişimde kararlıyım. Bundan böyle yemediğinde asla üzülmeyeceğim, çünkü benimle birebir geçirdiği haftasonu oğlum bambaşka bir çocuk oluyor. Hafta içi  okulda öğretmeni beni bile yiyecek diyor; peynir yiyor yahu okulda.Denemediğimiz peynir kalmadı ithal ürünler hariç,yemiyor evde.Üzülmeyeceğim,madem kreş gibi bir şansım var tamam orada yesin.Haftada iki gün de yemesin,ne yapayım.

 

Burcu’nun blogu okudum az önce uyku konusundan bahsediyordu. Evet ya evet defalarca okudum diğer arkadaşlarım da kurallar olsun ama nasıl mutluysa öyle olsuna getiriyorlardı cümleleri, ya da benim kaçışım bu bilmiyorum. Biz de aynı yatakta yatıyoruz  4 ay olmuştur belki de 5 ay.Doğru ya da yanlış bunu da böyle yapıyorum.

 

Berk televizyonu daha yeni sayılır ,soru sorarak izliyor , daha önce şöyle bir bakar hoşuna giderse güler ve oyunumuza devam ederdik.Evet bu benim kaçışım,nefes alma zamanlarımdı.Ama artık kendi isteği ile açılıyor televizyon ,takip ettiği 2 bölüm var .Saat soruyor bana anne saat şekiz oldu mu? Popiz gecek mi?diye

 

İzleme süresi uzadıkça bana yine gelenler geliyor. Kapatıyorum olay çıkıyor, ama ben izleyeceğim diyor.Yanlışı başta mı yaptım,sonradan mı bilmiyorum,amaaaan diyorum yine amaaaan.Belki çok yanlış yerlerde amaaan diyorumdur ama bilimsel de takılamayacağım.Bunu da böyle yapıyorum.

 

En çok eleştiri aldığım konu ise abur cubur meselesi. Şekere daha doğrusu tofita türü şekere kulağımızda su çıkınca doktor tavsiyesi ile sakız çiğnememiz önerildi, sakızı yutuyor (gerçi ben de hala yutuyorum , ben normal olduğumu iddia etmiyorum zaten,yere atacağıma yutarım diyorum çoğu zaman, daha bir şey olmadı olursa da haa bundanmış deme psikolojisindeyim artık.) diye bari şeker olsun dedik.Alışkanlığa dönüştü ama şimdi vazgeçti şekerden, leblebi şekeri aldım bir süre onu yer.Benim oğlum yemek yememezlik etmiyor bana kaprisleri dışında.Yemek yiyor sonra hiç yememiş gibi meyva istiyor, sonra süt istiyor gibi gibi.Bu şekilde çok yemesin zararlı bile dendi ,babası da yemekten kalkınca en az iki elma,mutlaka tatlı yemekte.Doktora sordum yesin diyor.Artık eleştiri de umurumda değil.

 

Aslında eleştirenlere de kızmıyorum çünkü hepimiz aynıyız var içimizde biraz gariplik.yakın arkadaşımın oğlu ateşli antibiyotik kullanacak,buzdolabında sakla dedim.Öyle yapıyoruz zaten dedi.Yerin dibine girdim,komşu teyzemden ne farkım kaldı ama bilmiyorum toplum olarak illa bir şey söyleyeceğiz var içimizde.

 

Yeğenim doğdu daha yeni, kendim 25 gün anca emzirdim,ilk çocuğunu en az 6 ay emzirmiş gelinimize emzir emzir gelir sütün dedim.Bu baskıdan nefret eden biri olarak bunu  da dedim

 

Sevmiyorum bugünlerde kendimi ama değişmeye çalışıyorum. Takmayacağım takmayacağım diye ezberdeyim.

 

Zaten ne yapsam diğerine göre mutlaka yanlış oluyor. Sonuca bakıyorum televizyonda izlediği şeylerden hikayeler yazıyor, dün deftere beni, babasını ve yamyamı çizmiş.(ben hiç de bana benzememişim :p)  Diş fırçası yeşil renkte ,bana anne olivıyın fığçasını al dedi.

Kendine  legolardan dondurma yaptı. Neyse ya izliyoruz kardeşim tv….

  

İçimden hala kendimi yemekteyim aslında ama şeker de yese, televizyon da izlese,benimle uyusa da sağlıklı bu çocuk valla boncuklu da:) Mutlu olsun,sağlıklı olsun ben de büyüceğim onunla…

 

 
9 Yorum


lugesya

Nil :)) bu dünya üzerinde tek olmadığını , bu şekilde yaşayan/hisseden doğurgan memeli olmadığını bilmeni isterim...

** hafta sonu / hafta içi akşam bizlerle beslenmesi tamamen eziyet, hatta kimi zaman akşam yemekleri yenmiyor

** Tv - izletiyorum hele hele 1,5 yaşından sonra azar azar olmakla beraber başladık. baby tv/ baby first/ mickey kanalı hangisi denk gelirse . Pişmanlık duymuyorum/mutsuz değilim hatta ve hatta yemeğini yedirirken, sabahları işe geç kalmamak için hazırlanırken TV benim kurtarıcılarımdan

** Abur cubur konusunda - bitter stick + cubuk kraker + çikolata benzeri şeyleri her gün olmasa da haftada 2-3 gün veriyorum hatta haftasonu başıma ve tepeme şımarıklıktan çıkmış olması nedeniyle uyuşturucu iğne dozajında cornflakes+çikolata gibi zararlı şeyleri agzına enjekte ediyorum..sakinleşiyor

** bildiklerimi birileri ile paylaşmaktan

süt vermek isteyenlere içir içir demekten,

beslenmesi için alternatif aramaktan , uyku sorunu olanlar için kendimce 1 adet çocuğumla edindiğim döt kadar 2,5 senelik tecrubemle ..hava atmamaya , kendini bir halt zannetmemeye çalışarak :)) çözümler üretmekten gocunmuyorum, karşımdaki taze ve yeni anneyse sadece dikkat etmeye çalışıyorum söylediklerimi yanlış anlamaması için ..

** Çocuk büyütürken en çok dikkat etmeye başladıklarım;

1- asla asla dememeye

2- bugun olan şeyin yarın değişebileceğini kabul etmeye

3- bu çocukların her birinin bir genetik kodu olduguna ve bazı şeyleri ne edersen et değiştiremeyeceğine

4- yavrumun sadece hamurunu iyi yogurmam gerektiğine ama bu süreçte de kendimi çok harap etmeden hatta hiç etmeden biraz da oluruna bırak yaşamam gerektiğini öğrendim

2,5 yıllık tecrube bu kadar

5,5 yıl

12,5 yıl

20,5 yıl vs vs sonra bu dediklerimi bir güzel yutar yalar mıyım :)) meçhul

Sen güzel, yüreği çocugu için atan bir annesin

Her çocugun bir tek annesi var ve o anne en birtane birtane :))

nilberk

Özge;iyi hissettim şimdi daha çok

Başak; senle farkımız sen kararı alıp uyguyalı iki ay olmakta,ben yapım gereği malesef yazıp yazıp takmayacağım diye mutlaka ama mutlaka yine taktığım bir olayı güncellememde yorumlarsın:))

Burcu ;iç döküşümüm sebebi sensin senin görevin beni pohpohlamak:P

Ayşegül;koptum yazdıklarına gerçekten iyi geldi hele hele "1 adet çocuğumla edindiğim döt kadar 2,5 senelik tecrubemle " koptum iki uzun cümleyle anlatmaya çalıştığımı sen bu cümleyle özetlemişsin.damgayı vurmuşsun.

Bu arada İrem bir ay sonra ,Çınar ve Berk iki ay sonra 2,5 olacaklar:)) gıcığım ya ben:P

nilberk

Yelizim rezil olduğum yakın arkadaşım kim biliyorsun değil mi? Açık etme bak:P

yuksel_

Nil, çok doğru şeyler yazmışsın, ama Ayşegül'ün yazdıkları da tam üstüne cuk oturmuş :)) ben de az biraz rahatlasam sanırım hayat daha kolay olacak..

** hafta sonu / hafta içi akşam bizlerle beslenmesi tamamen eziyet, hatta kimi zaman akşam yemekleri yenmiyor.

ayşegül izninle bu cümleyi copy-paste yapıyorum çünkü birebir aynı.

**tv ye izin veriyoruz. çoğu zaman yemek sırasında tam bir kurtarıcı. abartmamak kaydıyla ve tabii ki abuk-subuk yetişkin şeyleri dışında çizgi film izlemesinde bir sakınca da olduğunu düşünmüyorum. gündüzleri bakıcı açıyor mesela biliyorum, ama 1 ay sonra kreşe başlayacak bakıcı gidecek diye hiç müdahale etmiyorum.

**hemen hergün kinder'in küçük parmak çikolatalarından 2 veya 3 tane yiyor. onun dışında abur cubur yemiyor, ama biz de genelde pek yemeyiz, özel bir çaba harcamıyorum bunun için. bir tek kornflakes vs olayına hiç girmiyorum.

biz ne kadar rahat ve stressizsek çocuk da o kadar stressiz oluyor. yapabildiğim bu, enerjim bu, çocuğum mutlu, gayet de boncuklu :)) deyip biraz relax olmak lazım.

bildiğim kadarını aktarmaktan çekinmem, ama her çocuk farklı..dönemsel benzerlikler olsa da, her birinin hamuru farklı. güzel bir insan olsun, sağlıklı, mutlu, "insan" gibi insan olsun...başka bişey istemem.

ve yine katılacağım; 2,5 yıllık döt kadar tecrübeyle olan budur :)))

lugesya

:)) aslında hepimiz aynıyız , herkes bu çocuk büyütürken ki yaşam dönemlerini kendi karakteristik özellikleriyle atlatmaya çalışıyor. kimimiz daha rahat geçiriyor, kimimiz daha zorlanıyor, kimimiz çocugun dışında başka başka maalesef sorunlar ( iş , bakıcı , koca , anane/dede , yalnızlık , vs vs ) nedeniyle kayboluyor daha çok ..bir de hassas yürekli isen , takıntılı isen , ya da ne bileyim kendi annenden görmediklerini çocugundan ister istemez yaşamasın diye bilinç altından dürtülüyorsan .. duygular seni ele geçirip kıskıvrak yakalıyorsa ..işte orada boğazın düğümleniyor çaresiz kalıyorsun.. önce kendine faydan olmuyor ki çocuguna ne faydan olsun ... Derinlerdeyim bugun demiştim di mi :)) her işin başı sağlık..sağlık olsun yeter

yaltuntas

2,5 yıllık döt kadar tecrübesi olan anneler inanın yazdıklarınız bizim için (4 aylık bit kadar tecrübesi olanlar) çok önemli. Yazdıklarınızı okudukça "kesin hiç kasmicam, nasıl mutlu, huzurlu olursa öyle olsun" diyorum ama biliyorum ki yapım hiç de öyle değil eminim büyüyene kadar bir ton şey okucam, araştırıcam, sorucam . Belki çocuğuda bunaltıcam.

Nil yazdıklarında kendi geleceğimi gördüm. Sen içini dökmeye devam et, sakın bırakma ben takipdeyim:))

Yüksel sizin haftasonu hallerinizi gördükçe "bizim çocuk haftasonlarını kesin aç geçirecek diyorum, ben de ve de babasında öyle bir sabır yok çünkü.

nilberk

inanamıyorum gururum acayip okşandı ağlayacağım şimdi... " Nil yazdıklarında kendi geleceğimi gördüm. Sen içini dökmeye devam et, sakın bırakma ben takipdeyim:)) "

var ya inanılmaz etkilendim.umarım sen benden evvel huzurlu olursun çok teşekkür ederim.

Ayrıca ben bile sabrediyorsam inan inan sen ve babası sabredeceksiniz tamam arada çıldıracaksınız ama sen çoğu zaman kendin gibi değilsin artık o sabır oluyor:)

breeze821

bir de yaşı ilerledikçe bebelerin daha rahatladık sanki.aynen bende okadar kitabı boşuna okumuşum,olmuyor yani-ya uygulamadan-yada çocuğun kişiliğinden diyelim.en iyisi bizler gibi.anne babalarımız gibi olmak en iyisi anormal miyiz bizler?

-saatlerce heidi izlediğimi,annemin terlikle beni koşturduğunu hatırlıyorum.psikolojik sorun yaratması bir kenara gülüyorum şuan aklıma geldikçe.

-yalnız şöyle bir durumda var,5 yaşlarındayım balık sevmezdim babamda bana kızıp ağzıma zorla sokmaya çalıştı tükürdüm sonra kalk sofradan diye kızdı.23 yaşıma kadar ağzıma sokmadım.evlendikten sonra yemeye başladım.

-her annenin kendi bildiği var,herkes çocuğunu tanıyor , nasıl mutlu ve huzurlu hissediyor ise öyle yaşamalı ve yaşatmalı.

not:nil sen süper bir insansın kendini eleştirip çözüm bulmaya çalışıp bunu arkadaşlarınla paylaşmak!! çok hoşuma gitti.

nilberk

meltemciğim sağolasın senin gözünde süperim :) gerçekten süper olup yazdığımı uygulayabilmeyi çok isterdim yani takmamayı:)))

Yorum yapmak için üye ol