Çocuk dostu evler

5

Kendinizi devler ülkesindeki Guliver gibi hissedin. Herşeyin ulaşamadığınız kadar uzağınızda olduğu bir evde yaşadığınızı hayal edin. Hayalinizi güçlendirmek için gerekiyorsa bir süre evin içinde yerde emekleyerek gezin)); bu haldeyken ışıkları açmaya, kapamaya çalışın, oyuncak raflarınıza kitaplarınıza ulaşmaya vs. çalışın. Hayat ne kadar zor ve tatsız olurdu değil mi?
Oturup bunları düşünmemin sebebi; Tan'ın odasına, tuvalete vs. giderken sürekli "burası karanlık" diyerek bizi yardıma çağırmasından başka birşey değil. Sonra çocukluğum aklıma geldi. Eskiden evlerin aydınlatma anahtarları çocukların erişebileceği seviyede olurdu. Çocuklar lambaları kendileri açıp kapayınca daha mutlu olurdu. Karanlıkla kendisi mücadele edip, onu yenebilen çocuğun daha mutlu olacağına inanıyorum. Duvarlarda delikler kalmayacak olsa tüm anahtarları söküp Tan'ın boyuna göre ayarlayardım.  Çocuk dostu evler tasarlamalı mimarlar. Eminim onlar çok daha güzel detaylar ortaya çıkaracaktır.

Not 1: Yazarken aklıma geldi: Her anahtardan uzatma kablosuyla bir paralel anahtar yapmayı planlıyorum. Yapınca paylaşırım.

Not 2: Lamba anahtarına uzanan ama yetişemeyen bir çocuk fotoğrafı koyayım da derdimi daha iyi anlatayım diye düşünürken (ve Tan'ın fotoğrafını çekip koymaya üşenirken))) Hz. google'da yaptığım arama sonucu bunu ( http://tasarim.alternaturk.org/cocuk-kapisi/#more-2950 ) buldum ve çocuklar için çoğu kişiye saçma gelebilecek şeyleri düşünen biri olarak yalnız olmadığımı görüp sevindim)) (Not 2,5: Fotoğraf koyamadım ama derdimi anlatabildim sanırım))

İyi kalın.)
5 Yorum


ElfAna

Kesinlikle anlatmissin. Okullarin arasinda bile lamba anahtarina dikkat edenini bulmak mumkun degil gibi. Koltuklarin, masa ve sandalyelerin, hatta klozet kapaklarinin bile cocuk boyuna indirgendigi dusunulunce; iyi bir boslugu yakaladigin ortada. Fotografi gormek isterim.

Opeth

güzel anlatmışsın osman hoca. haklısın çok haklısın.

peyibal

Çok doğru:) Şu an oturduğumuz evi aldığımızda tüm elektrik tesisatını yeniletmiştik ve o zaman bütün anahtarları Efe'nin ulaşabileceği şekilde aşağıya aldırmıştım.Elektrikçi de ısrarla '' böyle olmaz hanımefendi, çocuk sürekli oynar bunlarla tehlikeli olur '' gibi bahaneler bulmuştu.İyi ki isteğimde diretmişim, Efe evde akşamları rahat dolaşabiliyor.Bir oyuncak yada kitap almak için kendi başına odasına gidip,ışığı açıp işini bitirdikten sonra da kapatıp yanımıza dönüyor.

Yemek saatinde kendi masa ve sandalyesinde yemek yemesine müsade ettik, o günden beri yemeğini kendi başına çok rahat yiyebiliyor.

Bu 2 değişiklik bile onun için çok büyük rahatlık oldu.

KamuranDogan

evet şimdi uzanamamak onlarıda sizleride zorluyor,ama zamanla düğmelere yetiştikleri an boylarının büyüdüğünün sevincini yaşadıkları anıda tespit etmeyi unutmayın.

osman

Vaay kayınvalidem canalıcı bir noktaya parmak basmış. Tabi onu da unutmamak lazım)

Yorum yapmak için üye ol