Protein, Vitamin, Mineral Bombası Mantarlı ve Ispanaklı Börek

1

Malzemeler


5 adet yufka
500 gr ıspanak
300 gr kültür mantarı
1 büyük soğan
1 çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı yoğurt
1 şişe maden suyu
1 yumurta sarısı
İstenildiği miktarda tuz, karabiber
Susam, çörek otu

Yapılışı

Önce soğanlar ufacık ufacık doğranıp pembeleşinceye kadar kavrulur. Ardından ikiye bölünüp ince ince kıyılmış mantarlar tam olarak pişene ve suyunu çekene kadar kavrulur. Ardından doğranmış ıspanaklar (ben saplarını da koyuyorum çok ince doğruyorum) ilave edilir ve yine suyu çekene kadar kavrulur. Tuz, karabiber eklenir.Soğumaya bırakılır.

Derin bir kasede; maden suyu, yoğurt ve zeytinyağ karıştırılır (dilenirse karışıma bir yumurta da eklenebilir). 

Fırın tepsisine yağlı pişirme kağıdı serilir. İlk yufka düz bir şekilde tepsiye serilir ve artan kısımları tepsiden sarkıtılır. Hazırladığımız yağlı karışım kaşık ve fırça yardımıyla bolca ilk yufkanın üzerine sürülür. İkinci yufka kıvrım kıvrım tepsiye serilir (Bu kez yufka artmayacak, kıvrım kıvrım koymamızın sebebi hava alıp kabarabilmesi için). Yine yufkanın üzerine yağlı karışım bolca sürülür ve hazırladığımız ıspanaklı harçtan bir miktar serpilir. 

Aynı işlemler yufkalar bitene kadar yapılır. Yani ilk yufka ve son yufka hariç hazırladığımız ıspanaklı harç tüm yufkalara eklenir ve ilk yufka hariç bütün yufkalar kıvrım kıvrım serilecek. Son yufkayı da serdikten ve yağlı karışımı üzerine sürdükten sonra (yağlı karışım kalmadıysa son yufkaya sürmesek de olur), ilk yufkanın tepsiden sarkıttığımız kısmı, son yufkanın üstüne muntazam bir şekilde kapatılır. Ardından bir yumurta sarısı, fırça yardımıyla böreğimizin üstüne sürüldükten sonra, isteğe göre susam ve çörek otu serpilir.

200 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirilir.

Not: Ben fırın işinden ve pişirme süresinden hiç anlamıyorum. Mesela bizim fırınımız fanlı fırın. Önce fan ayarıyla fırını ısıtıp, sonra tepsiyi fırına koyunca alt-üst ayarına aldım. Biraz kabardıktan sonra fan-alt ayarına aldım. Üstü ve altı kızarınca pişmiş demektir. İlk önce alt-üst yapmamın sebebi yavaş yavaş pişmesi için. Fan ayarında birden kızarıp kuruyor ve içi pişmemiş oluyor.

Çocuklara ve büyüklere afiyet olsun :)
1 Yorum


Bubus

Harika bir tarif çarşamba oyun grubu bulıuşmamız var herkes birşeyler yapıyor,bende bu tarifi yapıcam...:)

Yorum yapmak için üye ol